اختصاصی عصر ارتباط آنلاین؛

گام بزرگ آمریکا برای ورود پهپاد ها به حوزه پستی

به تازگی سرویس پارلمان یونایتد اعلام کرد که ایالات متحده برای تخستین بار مجوز بهره برداری از یک هواپیمای بدون سرنشین را اعلام کرده است.  

گام بزرگ آمریکا برای ورود پهپاد ها به حوزه پستی

به گزارش عصر ارتباط آنلاین و به نقل از nbcnews، این امر منجر به پیشرفتی جدی در زمینه تحویل هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده آمریکا می شود.

گفتنی است اداره هواپیمایی هوانوردی فدرال (FAA) خبر اعطای مجوز به هواپیمای بدون سرنشین پرواز به UPS را اعلام کرد. شرکت UPS گفته این گواهینامه به آنها اجازه می دهد تا خدمات تحویل بسته­ های پستی خود را در محیط هایی دانشگاه مانند بیمارستان ها و دانشگاه ها را گسترش دهند، اما همچنان مجوز ارسال بسته پستی از طریق پهپاد وجود ندارد.

این گواهینامه همچنین به خلبانان UPS اجازه می دهد تا هواپیماهای بدون سرنشین را فراتر از سطح دید خود پرواز دهند و این امر می تواند تحولی عظیم در توسعه صنعت ارسال بسته های پستی با پهپاد در سراسر آمریکا ایجاد کند.

اسکات پرایس مدیر ارشد استراتژی و تبدیل UPS در همین زمینه گفته: "ما به راحتی می توانیم به ازای هر هواپیمای بدون سرنشین 20 پرواز در طول روز انجام دهیم."

وی افزود: "این یک فعالیت تجاری است و نمونه اولیه یا آزمایش نیست". گفته می شود از این پهپادها برای ارسال خون و تجهیزات پزشکی بین بیمارستان و دانشگاه استفاده می شود.

مسوولان UPS معتقدند این مجوز زمینه را برای فعالیت پهپادهای پستی در بسیاری از مناطق فراهم می کند بدون آنکه نیاز به دریافت مجوزهای متعدد دولتی باشد.

طبق مصوبه جدید FAA ، خلبانان UPS Flight Forward اکنون می توانند چندین هواپیمای بدون سرنشین را تحت یک گواهینامه هدایت کنند.

در اوایل سال جاری، Alphabet’s Wing  که یکی از شرکت­ های همکار گوگل است اولین شرکتی بود که مجوز هوایی ایالات متحده را برای یک هواپیمای بدون سرنشین خلبانی دریافت کرد و پروازهایی در یک منطقه روستایی در اطراف بلکسبورگ  ویرجینیا انجام داد.

آمازون که به خاطر آزمایش های ارسال پهپادهای پراکنده مشهور است، به تازگی برای آزمایش هواپیماهای بدون سرنشین خود موفق به کسب گواهینامه های آزمایشی شده است.

FAA در حال نوشتن قوانینی برای نظارت بر عملکرد هواپیماهای بدون سرنشین است. از جمله دستورالعمل های این نهاد ارایه پیشنهادی برای به اشتراک گذاشتن فضای هوایی با هواپیماهای مسافربری و پرواز در مناطق پرجمعیت به شمار می رود.

با نگاهی جامع به افزایش فعالیت شرکت های فناوری برای ارسال کالا و خدمات از طریق پهپادها پیش بینی می شود که در سال­ های آتی ارسال بسته های پستی و نیز نامه ها از طریق پهپاد به امری رایج در آمریکا بدل شود و هیچ بعید نیست که پیک های شهری به زودی جای خود را به پهپادهایی که با کنترل از راه دور هدایت می­ شوند بدهند.

ترجمه و تالیف مطلب: نادر نینوایی