اختصاصی عصر ارتباط آنلاین؛

اپلیکیشن ردیاب ویروس کرونا در چین راه اندازی شد

دو شرکت چینی پلتفرمی به وجود آورده ­اند که اطلاعات رسمی را در خصوص مناطقی که افراد آلوده به ویروس کرونا در آن هستند به کاربران اعلام می کند.

اپلیکیشن ردیاب ویروس کرونا در چین راه اندازی شد

به گزارش عصر ارتباط آنلاین، چینی­ ها این روزها رو به استفاده از اپلیکیشن­ های نقشه خوان آورده اند تا بتوانند از مناطق آلوده به ویروس کرونا و پرخطر اطلاع یافته و از رفتن به این مناطق خودداری کنند و یا لااقل خود را برای مواجه شدن احتمالی با این ویروس آماده کنند.

دو کمپانی چینی یعنی QuantUrban و یکی از توسعه دهندگان کوچک "وی چت" پلتفرمی ایجاد کرده اند تا اطلاعات رسمی را از مناطقی که افراد آلوده در آن بوده و یا نگهداری می شوند به دست آورند و بر همین اساس به کاربر هشدار می دهند که چقدر به ویروس نزدیک هستند.

در حالی که برنامه های وی چت یعنی "YiKuang" یا "Epidemic Situation," شهرهای جنوبی "شنژن" و "گوانجو" را پوشش می دهند نقشه های مبتنی بر مرورگر QuantUrban  نه شهر دیگر در استان گوانگدونگ را تحت پوشش خود دارند.

"آوریل" مدیر مستقر در شنزن گفته است: "شنژن ممکن است ظرف چند روز آینده با شیوع بالایی از ویروس کرونا مواجه شود اما اطلاعات دولتی در این خصوص به کندی بیرون می آید."

وی می گوید: "دیدن نقشه آنلاین یک آسایش روانی برای کاربران ایجاد می کند. درواقع شما نمی توانید تضمین کنید که موارد تازه ای از افراد آلوده به کرونا وجود نخواهد داشت ، اما می توانید از وجود افراد آلوده و منطقه ای که در حال حاضر این افراد در آن مستقر هستند آگاه شوید."

براساس جدیدترین اطلاعات موارد تأیید شده آلوده به ویروس در شنژن به سرعت افزایش یافته است و تا دوشنبه تعداد افراد آلوده در این شهربه 245 مورد رسیده است. همچنین کرونا پایتخت فناوری جنوبی چین یعنی پکن و نیز شانگهای و گوانگژو را نیز تحت تأثیر قرار داده است. گفته می شود جمعیت زیادی از کارگران مهاجر از استان های مرکزی چین با این بیماری به شدت آسیب دیده اند.

 یوان Xiaohui ، بنیانگذار و مدیرعامل QuantUrban گفته: "ما می خواستیم در این پلتفرم اطلاعات را بر روی نقشه حاشیه نویسی کنیم تا مردم بتوانند بهتر ببینند که چگونه سایت های مبتلایان به کرونا مستقر شده اند و همچنین به همه هشدارهای لازم را داده تا از حفاظت کافی برخوردار شوند."

یوان می گوید: كه افراد داوطلب به تیم آنها كمك می كنند تا نقشه محل استقرار افراد آلوده را به روز كنند زیرا دولت اطلاعات روزانه را صرفا به صورت روزانه منتشر می كند.

در این پلتفرم هشدار دهنده در ابتدا برای نمایش مناطقی که براساس گزارش های مردمی افراد آلوده در آن وجود دارند از علامت جمجمه و استخوان استفاده می شد اما باتوجه به این که کاربران اعلام کردند که این لوگو برای آنها ایجاد وحشت می کند علامت تعجب جایگزین آن شد.

یک دانشجوی چینی که از این پلتفرم هشداردهنده استفاده می کند به خبرنگار رویترز گفته که استفاده از آن باعث می شود که بتواند در هنگام رجوع به مناطق آلوده آمادگی بیشتر داشته باشد و بیشتر احتیاط کند.

ترجمه و تالیف مطلب: نادر نینوایی