اختصاصی عصر ارتباط آنلاین؛

تامين نيروي انساني نياز امروز صنعت نرم افزار كشور

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با برگزاری نشستی خبری به چالش‌های صادرات ICT خصوصا در حوزه تامين نيروي انساني و راهكارهاي حل اين مشكل پرداخت.

تامين نيروي انساني نياز امروز صنعت نرم افزار كشور

به گزارش عصر ارتباط آنلاین، در اين نشست زارعان رييس كميسيون صادرت نرم‌افزار سازمان نصر تهران با اشاره به اينكه صادرات نرم‌افزار مي‌تواند مشكلات ما را تا حدودي حل كند گفت: اقداماتي مثل گرفتن پروژه‌هاي برنامهنويسي از خارج كشور و انجام آنها در داخل مي‌تواند كمك كند.

وي افزود: مشكلات زيادي در حوزه تامين نيروي انساني حوزه فاوا وجود دارد كه اين مشكلات بايد با مشاركت بخش خصوصي و دولتي حل شود.

زارعان ادامه داد: قدم اول را نيز ما بر مي‌داريم و با آورده‌هاي مشخص و قابل قبول جهت تامين نيروي انساني مورد نياز خود وارد عمل مي‌شويم. تمركز ما بر مناطق محروم براي تربيت نيروي برنامه‌نويس است.

رييس كميسيون صادرت نرم‌افزار سازمان نصر تهران همچنين عملكرد سه دهه گذشته كشور در حوزه نرم‌افزار را درخشان ارزيابي نكرده و ابراز داشت: درحال حاضر در وضعيت نامطلوبي هستيم و در 6، 7 سال گذشته تحريم‌ها و ديگر مشكلات سخت و پيچيده بوده است.  بررسي و ارزيابي براي پيدا كردن اشكال كار ما را به اين نتيجه رساند كه بر توسعه صادرات نرم‌افزار در حوزه خدمات تمركز كنيم و در نتيجه كميسيون صادرات نرم‌افزار بعد از 18 سال از ايجاد نظام صنفي شكل گرفته تا پاسخگوي نياز صادركنندگان نرم‌افزار باشد.

وي افزود: در حال حاضر يكي از چالش‌هاي اصلي ما تامين نيروي انساني ماهر براي ارايه سرويس قابل رقابت با محصولات جهاني است. لذا تاكيد ما در نظام صنفي تمركز بر آموزش نيروي انساني ماهر است.

در اين نشست، سعید امامی، رئیس کمیسیون نرم‌افزارهای پیشرفته‌ی سازمانی سازمان نصر تهران، راه‌های توسعه‌ی پایدار در کشور با استفاده از فناوری اطلاعات را مبتي بر سه عامل افزایش قدرت سایبری، رونق تولید و جلوگیری از فرار نیروهای مولد ارزيابي كرد

وی با اشاره به این که اکنون ۸ تا ۱۲ میلیون فرد بیکار در کشور داریم که اکثرا دارای مدرک کارشناسی هستند، اعلام کرد این اشخاص باوجود داشتن مدرک، از دانش فنی کار بی‌بهره‌اند و اگر مهارت داشته باشند، به‌سرعت جذب می‌شوند. به‌گفته‌ی امامی، در کشور این پتانسیل وجود دارد تا با آموزش افراد بیکار، نیروی متخصص وارد بازار کار کنیم.

صائبه سلوکی، رئیس کمیسیون آموزش و پژوهش سازمان نصر و رئیس سازمان نظام صنفی استان سیستان و بلوچستان نيز گفت: با همکاری یک ساله در سطح دانشجویی و دانش‌آموزی با آموزش و پرورش، در مناطق محروم آموزش برنامه‌نویسی را آموزش مي دهيم و تلاش ما این است که برای ایران سرمایه‌ی انسانی تربیت کنیم.

مازیار گنجه‌ای، رئیس کمیسیون آموزش استان تهران و عضو هیئت مدیره‌ی سازمان نصر تهران نيز با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین جامعه‌ی برنامه‌نویس‌ها متعلق به کشور هند بوده و درآمد این کشور از این صنعت ۱۶۰ میلیارد دلار است، گفت:

اگر ما ۲۰ سال پیش اهمیت آموزش را دریافته بودیم و توانمندسازی فارغ‌التحصیلان را با جدیت پیش می‌گرفتیم، می‌توانستیم اکنون با کشورهایی مثل هند در رقابت باشیم.

نويسنده مطلب: نادر نينوايي 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه