پلتفرم‌های فروش عمده آنلاین، مرهمی بر زخم کرونا در صنعت موبایل

احسان علوی‌نسب، عضو انجمن واردکنندگان موبایل و بنیان‌گذار یکی از پلتفرم‌های فروش عمده موبایل و تجهیزات جانبی  می‌گوید: شیوع کرونا و متوقف شدن روند تولید موبایل در کشور چین، باعث افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت گوشی‌های موبایل در برندهای چینی مهم در بازار ایران مثل هوآوی و شیائومی شده است.

پلتفرم‌های فروش عمده آنلاین، مرهمی بر زخم کرونا در صنعت موبایل

 به‌خاطر نقش چین در تامین قطعات سایر برندها نیز شاهد افزایش ۵ تا ده درصدی قیمت گوشی‌های موبایل از برندهایی مثل سامسونگ و اپل در بازاز جهانی بوده‌ایم. اما به‌طور خاص درمورد بازار ایران باید گفت در حال حاضر هنوز کالاهای واردشده با نرخ سابق ارز نیمایی موجود هستند و افزایش قیمت‌ها  تنها ناشی از افزایش قیمت بازار جهانی است. به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود با توجه به افزایش تقاضا در روزهای پایانی اسفندماه حتی پیش از شب عید، به خاطر افزایش تقاضا به مناسبت روز پدر، واردات موبایل با ارز نیمایی جدید قیمت اولیه را برای تامین‌کننده بالاتر برده و شاید چیزی حدود 20 درصد افزایش قیمت در انتظار این بازار باشد. با این وجود معیارهای دیگری مثل کاهش تقاضا به‌دنبال خارج شدن موبایل از اولویت سبد خرید مشتریان در روزهای بحرانی و همچنین در بحث عرضه، لغو پروازها و مسائل مربوط به تخصیص ارز نیمایی بر قیمت‌ها اثرگذار هستند و پیش‌بینی را دشوارتر می‌کنند.

بنیانگذار همراه تل در مورد خطر افزایش ورود کالاهای قاچاق با توجه به شرایط فعلی نیز هشدار داد و گفت: مزیت رقابتی واردکنندگان در این بازار تا به اینجا در اختلاف قیمت ارز نیمایی با ارز آزاد و همچنین هزینه‌های رجیستری بوده که با توجه به افزایش نرخ ارز نیمایی، اگر افزایش قیمت‌ها بی‌رویه و کنترل‌نشده پیش برود، ممکن است این مزیت رقابتی کمرنگ‌تر شده و واردکنندگان کالای قاچاق و مسافری دست به سودجویی بزنند.

از آن‌جا که شرکت‌های B2B و پلتفرم‌های فروش عمده موبایل مستقیما واردکننده را به فروشنده متصل می‌کند، در این شرایط با حذف واسطه‌ها می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از احتکار داشته باشند. چرا که خریدها در این پلتفرم‌ها به‌صورت روزانه صورت می‌گیرد و چنین شفافیتی در ارائه قیمت‌ها و امکان رصد نوسانات بازار دست‌کم جلوی افزایش قیمت ناگهانی و یک‌شبه را می‌گیرد.

نتیجه‌ی واضح این بحث شاید این باشد که حضور پلتفرم‌های آنلاین برای فروش عمده موبایل و تجیهزات جانبی تا حد زیادی خواه برای تامین‌کننده و خواه مصرف‌کننده نهایی امیدبخش است. چرا که علاوه بر کاهش خطر شیوع بیماری در نتیجه‌ی خرید غیرحضوری، با شفافیتی که این پلتفرم‌ها درمورد موجودی و قیمت‌های بازار در دسترس همگان قرار می‌دهند، راه سودجویی و نوسان شدید قیمت‌ها نیز سد می‌شود.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه