ریسک استفاده از بانکداری آنلاین را به حداقل برسانید

در ایام اخیر باتوجه به توسعه چشمگیر خدمات بانکداری دیجیتالی و اجرای قرنطینه در سراسر جهان، فرصت بسیار مناسبی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بانکداری دیجیتال فراهم شده است. ‌در مواقعی که تعامل چهره به چهره در دسترس نباشد مردم ناچارند که شیوه انجام امور مالی خود را تغییر دهند و رو به استفاده از خدمات آنلاین آورند.

ریسک استفاده از بانکداری آنلاین را به حداقل برسانید

 پیشرفت‌های فنی در روش‌های کسب اعتبار، پرداخت و مدیریت پول می‌تواند راه‌ها و روش‌های مناسبی برای دسترسی به برخی از محصولات و خدمات مالی فراهم کند که باعث می‌‌شود در آینده دیگر نیازی به مراجعه به شعب بانک‌های فیزیکی وجود نداشته باشد.

شعب فیزیکی بانک‌ها زمانی تنها گزینه‌ای بود که برای بهره‌مندی از خدمات بانکی ارایه می‌شد. ‌

در سال‌ها اخیر اما با شکل‌گیری بانکداری دیجیتال و بانکداری موبایلی که اکنون به‌طور گسترده ای در دسترس هستند و نیز فناوری‌های جدیدتری که در افق بانکداری دیجیتال نمایان شده اما شرایط به کلی متفاوت شده است.

مهم‌ترین ویژگی‌های بانکداری دیجیتال، شامل هزینه مناسب، راحتی و دسترسی سریع به اطلاعات است.

 این ویژگی‌ها به کاربران سیستم بانکی کمک می‌کند برنامه‌ریزی‌های مالی مناسبی داشته باشند و در عین حال برای اهداف بلند مدت و شرایط اضطراری غیرمنتظره برنامه‌ریزی کنند.

 اینکه بانک فیزیکی شما شعبه آنلاین داشته باشد و خدمات بانکداری موبایلی را به مصرف‌کنندگان ارایه دهد باعث می‌شود که بتوانید امور مالی خود را از راه دور و از هر نقطه انجام دهید.

همچنین امکان واریز آنلاین چک، انتقال مجازی پول بین حساب‌ها و حتی پرداخت غیرفیزیکی و به صورت الکترونیکی از طریق بسترهای پرداخت امن فراهم شده است.

درسال‌های اخیر برخی از بانک‌ها که به عنوان بانک‌های صرفا آنلاین شناخته می‌شوند ایجاد شده‌اند، این بانک‌ها تصمیم گرفتند که به هیچ وجه شعبه فیزیکی نداشته باشند و تمامی خدمات خود را فقط به صورت آنلاین ارایه دهند.

اما تا چه حد می‌توان به بانک‌های آنلاین اعتماد کرده و از خدمات آنها استفاده کرد؟ آیا این بانک‌ها برای نقل و انتقالات کلان مالی مناسب هستند؟

Consumer News  در اکتبر 2019 اطلاعات مفیدی در مورد محافظت از حساب‌های بانکی در هنگام استفاده از فناوری‌های بانکی آنلاین و موبایل‌بانک ارایه داده است. ‌

در حال حاضر برخی از بانک‌های آنلاین سپرده‌های مشتریان خود را بیمه می‌کنند تا آرامش خاطر بیشتری برای کاربران خود فراهم آورند.

سپرده‌گذاران در بانک‌های آنلاینی که در FDIC بیمه شده‌اند از سایر حمایت‌های مالی مصرف‌کننده نیز بهره‌مند می‌شوند. ‌

در ایالات متحده آمریکا تنظیم‌کننده‌های ایالتی و فدرال بر بانک‌ها نظارت می‌کنند تا از مصرف‌کنندگان در برابر برخی اقدامات غیرقانونی، از جمله مواردی که مربوط به هزینه‌های اضافه برداشت و تصحیح خطاهای حساب است، محافظت کنند. ‌

 

لزوم اطمینان از صحت بانک‌های دیجیتالی

اگر قصد انجام معاملات بانکی از طریق اینترنت را دارید قبل از همکاری با هر بانکی، خواه بانک دیجیتالی یا صفحه یک بانک سنتی در اینترنت، مهم است که اطمینان حاصل کنید که با یک بانک مشروط به بیمه FDIC کار می‌کنید.

به این منظور اطمینان حاصل کنید که به یک وب‌سایت تقلبی که توسط مجرمان ایجاد شده باشد وارد نشده‌اید. ‌

برای تایید اینکه وب‌سایت متعلق به یک بانک بیمه شده FDIC است، بانک اطلاعاتی آنلاین FDIC ، BankFind  را بررسی کنید. ‌BankFind  شامل فهرست کامل بانک‌های سنتی و دیجیتالی است.

 

استفاده از خدمات چه سبک بانکی بهتر است؟

بانک‌هایی که صرفا به صورت دیجیتالی خدمات ارایه می‌دهند این فرصت را به کاربران می‌دهند که یک رابطه شخصی ایجاد کنند و همواره به صورت آنلاین از پرسنلی برخوردار باشند که بتواند شرایط وام را به مشتریان اعلام کرده و در صورت لزوم کاربر را برای دریافت وام ثبت‌نام کنند. ‌

همچنین رسیدگی به مشکلات مربوط به حساب کاربری و سایر مشکلات کاربر از دیگر مسوولیت‌های پرسنل آنلاین بانک‌های صرفا دیجیتالی است.

 این رابطه دائم و آنلاین برای برخی از کاربران مهم است و برخی دیگر ممکن است دوست داشته باشند که برای اعتماد بیشتر به یک شعبه فیزیکی رجوع کنند.

 در برخی شرایط، بانکداری آنلاین و در شرایطی دیگر بانکداری سنتی ممکن است برای شما گزینه مناسب‌تری باشند و این کاملا بستگی به نیازها و توقعات شما دارد. ‌

همچنین ممکن است بسته به نوع نیاز و تجارتی که انجام می‌دهید احيتاج به اين داشته باشید که از هر دو نوع این بانک‌ها خدمات دریافت کنید.

به هر روی هر سبک بانکی را که انتخاب کنید اگر بانک شما وجوه را در FDIC بیمه کرده باشد این امر می‌تواند به شما آرامش خاطر بیشتری داده و خیال‌تان را در خصوص ریسک‌های احتمالی تا میزان زیادی راحت کند.

نويسنده مطلب: نادر نينوايي