جاسوس افزار شرکت NSO در خدمت پایش کووید-19

خبر عرضۀ تجاریِ نرم‌افزار کاربردی «شرکت گروه اِن.اِس.اُ»، برای پایش، ردیابی، کنترل و توقف شیوع ویروس کرونای جدید، روز چهادهم فروردین 1399 در چند وبگاه خبرگزاری‌های بزرگ جهان به‌طور همزمان منتشر شد؛

جاسوس افزار شرکت NSO در خدمت پایش کووید-19

عباس پورخصالیان

خبر عرضه تجاریِ نرم‌افزار کاربردی «شرکت گروه اِن.اِس.اُ»، برای پایش، ردیابی، کنترل و توقف شیوع ویروس کرونای جدید، روز چهاردهم فروردین 1399 در چند وبگاه خبرگزاری‌های بزرگ جهان به‌طور همزمان منتشر شد؛ برای مثال در دو نشانیِ زیر:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-17/surveillance-company-nso-supplying-data-analysis-to-stop-virus  و   

https://cointelegraph.com/news/world-health-organization-launches-blockchain-platform-to-fight-covid-19

این برنامه کاربردی، نوعی جاسوس‌افزار است که به گفته یکی از مدیران «شرکت گروه اِن.اِس.اُ»: صرفا به دولت‌ها فروخته می‌شود. ‌

نکته مهم در این خبر، آن است که دولت‌ها برای بهره‌برداری از این نرم‌افزار، باید به اپراتورهای محلی ارتباطات سیار در کشور، ابلاغ کنند که داده‌های مشتریان را وارد برنامه کاربردی این جاسوس‌افزار کنند. ‌با واردسازی داده‌های کاربران تلفن همراه در نرم‌افزار مذکور، نقشه جغرافیایی محل مورد نظر تیم پایشگر ظاهر می‌شود و مسیرهای شیوع ویروس کرونا به‌صورت زنده و پویا برای بهره‌برداران قابل مشاهده می‌شوند. ‌سپس با استفاده از دستورهایی معین، مبتلایان تا حد تشخیص هویت فرد مبتلا به ویروس کرونای جدید، اعم از ناقل علامت‌دار و بی‌علامت یا بیمار، قابل رصدکردن و کنترل مي‌شوند. ‌به این منظور، دولت‌های استفاده‌کننده از جاسوس‌افزارِ «شرکت گروه اِن.اِس.اُ» باید نتایج آزمون‌های غربالگری از هزاران یا میلیون‌ها شهروند آزمون شده را از پیش احصا كرده و وارد این نرم‌افزار کرده باشند تا مسیرِ تحرک ناقلانِ بی‌علامت و علامت‌دار قابل ردگیری شود.

«شرکت گروه اِن.اِس.اُ» مدعی است که شماری از دولت‌ها هم‌اکنون (در فروردین 1399 خورشیدی) در حال آزمایش و استفاده عملی از این نرم‌افزار بوده و تعدادی از کشورهای دیگر نیز متقاضی خرید آن هستند به‌طوری که مدیران «شرکت گروه اِن.اِس.اُ» در حال مذاکره با آنها هستند. ‌در ضمن، مجوز صدور و فروش این اپلیکیشن در خارج از اسرايیل توسط دولت رژیم اشغالگر فلسطین صادر شده است. ‌

 

معرفی شرکت نرم‌افزاری «گروه اِن.اِس.اُ»

ساده و شفاف‌ترین بیان برای معرفی شرکت «گروه اِن.اِس.اُ» این جمله است: «گروه اِن.اِس.اُ» در حال حاضر حداقل در سه پرونده قضایی، تحت پیگرد قانونی است، به شرح زیر: 

1. واتس‌اپ روز سه شنبه، هفتم آبان 1398 (خورشیدی) از شرکت گروه اِن.اِس.اُ (به ثبت رسیده و مستقر در فلسطین اشغالی) که سازنده افزاره‌های «فراپایشگری الکترونیکی» یا Electronic Surveillance     است شکایت و این شرکت را متهم کرد که با واردسازی پنهانی جاسوس‌افزاری در پایانه‌های رایانه‌ای و در تلفن‌های همراه تقریبا 1400 کاربر واتس‌اپ [شامل دیپلمات‌ها، مخالفان سیاسی، روزنامه‌نگاران و مقامات ارشد دولت‌ها] در چهار قاره جهان، به جاسوسان دولتی واردکننده پنهانی جاسوس‌افزار مورد بحث در پایانه‌های رایانه‌ای قربانيان، کمک کرده است که به حریم خصوصی ایشان تجاوز كنند و امنیت ارتباطات ایشان را به خطر انداخته است. ‌سپس، در پرونده دادخواستی که در دادگاه فدرال در سانفرانسیسکو (کالیفرنیا- ایالات متحده آمریکا) در همین زمینه تشکیل شد، سرویس پیام‌رسانی واتس‌اپ که متعلق به فیس‌بوک است، شرکت گروه اِن.اِس.اُ را متهم کرد كه به موجب این جاسوس‌افزار، حداقل 100 عضو جامعه مدنی در کشورهای مختلف هدف قرار گرفته و لطمه دیده‌اند. ‌یکی از موارد دادخواست علیه اِن.اِس.اُ، مورد استفاده قرار گرفتن نرم‌افزار تولیدی این شرکت برای هک کردن تعدادی از فعالان در هندوستان بود که به وارد آمدن اتهاماتی علیه حاکمان هندوستان مبنی بر دخالت دولت هند در این ماجرا، منجر شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، به وبگاه‌های زیر رجوع شود:

https://qz.com/india/1739097/what-is-pegasus-and-how-did-it-target-indians-on-whatsapp/ 

و https://www.huffingtonpost.in/entry/did-indian-govt-buy-pegasus-spyware-home-ministry-answer-is-worrying_in_5dd3bbb1e4b082dae813a058  یا

https://thewire.in/tech/pegasus-spyware-bhima-koregaon-activists-warning-whatsapp

واتس‌اپ، مورد مذکور را «الگویی بی‌بدیل از سوء‌استفاده» خوانده است.

 

2. کمتر از یک ماه بعد از رسانه‌ای شدن شکایت واتس‌اپ علیه گروه اِن.اِس.اُ، در روز یازدهم آذر 1398 (خورشیدی) عمر عبدالعزیز، ساکن در مونت‌رئال (کانادا) و یکی از سعودی‌تبارانِ مخالف دولت عربستان سعودیِ نزدیک به جمال خاشقجیِ روزنامه‌نگار، مقتول توسط عمال دربار سعودی، موفق شد پرونده دادخواستی را علیه همان شرکت نرم‌افزاری مستقر در فلسطین اشغالی تشکیل دهد، مبنی بر اینکه گروه اِن.اِس.اُ جاسوس‌افزار «پگاسوسِ» تولیدی این شرکت را به دربار عربستان سعودی فروخته و به این ترتیب به سازمان اطلاعات عربستان سعودی کمک کرده است تا پایش تلفن هوشمند جمال خاشقجی (در زمان حیاتش) به دست جاسوسان عربستان بیفتد. ‌این دادخواست، فشار مضاعفی را به شرکت گروه اِن.اِس.اُ و به رژیم اشغالگر فلسطین که مجوز فروش این بدافزارها را به دولت‌های خارجی صادر می‌کند، وارد کرد. ‌نگاه کنید به:

https://www.nytimes.com/2018/12/02/world/middleeast/saudi-khashoggi-spyware-israel.html

این اتهامات به شرکت NSO باعث شد توجه پژوهشگران به فعالیت شرکت مورد بحث جلب شود. ‌در یکی از این پژوهش‌ها آمده: «در آگوست سال 2016 پژوهشگران دایره امنیت دیجیتالی سازمان «سیتیزن لاب» در دانشگاه تورنتو، گزارش مفصلی از منبع نوع خاصی از برنامه‌های پیشرفته جاسوسی را منتشر کردند که می‌تhttps://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-17/surveillance-company-nso-supplying-data-analysis-to-stop-virusوانست دستگاه آیفون شخصی افراد را به سیستم سیار کنترل و رهگیری آنها تبدیل کند و به این ترتیب، امکان کنترل تحرکات و ضبط گفت‌وگوهای تلفنی وی و حتی استفاده از دوربین و میکروفن تلفن همراه وی فراهم می‌شد. ‌احمد منصور از فعالان برجسته حقوق بشر در امارات یکی از قربانیان این برنامه‌ها بود؛ به‌طوری که پیامی را روی دستگاه آیفون خود دریافت کرد که در آن وعده ارايه اطلاعات محرمانه درباره استفاده از شیوه‌های شکنجه در کشورش داده شده و از او خواسته شده بود که روی لینک پایین پیام کلیک کند. ‌این لینک همان برنامه جاسوسی پگاسوس بود که توسط شرکت صهیونیستی اِن.اِس.اُ [...] طراحی شده است. ‌سازمان سیتیزن لاب با اشاره به این حادثه، اعلام کرده است که به احتمال زیاد کشور امارات این فرد را ترور کرده است. ‌منصور خود اعلام کرده بود که از سال 2011 هدف حمله برنامه‌های جاسوسی قرار داشت. ‌وی در همان سال با امضای طوماری خواستار اجرای اصلاحات دموکراتیک در امارات شده بود. ‌گزارش سازمان سیتزن لاب در پایان اعلام کرده است که برنامه جاسوسی پگاسوس توسط شرکت اِن.اِس.اُ طراحی و تولید شده است. ‌احمد منصور به اتهام انتشار اخبار کذب و دروغ در شبکه‌های اجتماعی، به 10 سال حبس محکوم شده بود». ‌عنوان پژوهش مذکور: «یگان 8200 رژیم صهیونیستی و نقش آن در فناوری‌های جاسوسی این رژیم» است و نویسندگان آن نیز: محسن‌ محمد صالح و فاطمه‌ حسان عیتانی هستند، تاریخ انتشار نیز: ششم مهر 1398، و منبع آن، این وبگاه:  https://farsi.palinfo.com/20551 است.

 

3. همچنین سازمان عفو بین‌الملل، شرکت گروه اِن.اِس.اُ و رژیم اشغالگر فلسطین را متهم كرده است كه شرکت مذکور به عربستان سعودی برای جاسوسی کردن از اعضا و كارمندان این سازمان کمک می‌كند، در حالی كه وزارت دفاع اسرائیل درخواست عفو بین‌الملل مبنی بر لغو مجوز صادرات جاسوس‌افزار از سوی شرکت گروه اِن.اِس.اُ به کشورهای دیگر را رد كرده است.

مرور و یادآوری اخبار مذکور در خصوص جاسوس‌افزار شرکت NSO برای پایش کووید-19، به ابعاد پنهان و آشکار فناوری‌های برآینده و پیش‌رونده (Emerging and Ongoing Technologies)  التفاتی نگران‌کننده می‌دهد زیرا ویروس کرونا نیز به نوبه خود معضلی برآینده و پیش‌رونده (An Emerging and Ongoing Problem)  است و این ترس وجود دارد که دولت‌های بیشتری مجبور به بهره‌برداری از آن یا از نسخه‌های بومی چنین جاسوس‌افزارهایی برای پایش اخلاف کووید-19 شوند.

  • برچسب‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه