تعلل موسسه ملل در اختصاص كد بورسي مساله‌ساز شد

اين روزها با داغ شدن بازار بورس و سودآور شدن اين شكل تجارت، ميزان تقاضاي مردم براي ورود به بازار بورس افزايش قابل توجهي داشته است.

تعلل موسسه ملل در اختصاص كد بورسي مساله‌ساز شد

براي وارد شدن به بازار بورس مي‌بايست متقاضي ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام كرده و پس از احراز هويت در دفاتر پيشخوان دولت و دريافت كد بورسي، با مراجعه به كارگزاري مورد نظر خود و ثبت‌نام در آن، نام كاربري و رمز عبور خود را دريافت كند.

در روزهاي اخير اما با هدف جلوگيري از شيوع كرونا امكان احراز هويت علاوه بر دفاتر پيشخوان دولت در برخي از بانك‌ها و موسسات مالي نيز فراهم شده است.

يكي از موسسات مالي كه اين روزها كار احراز هويت سجام را انجام مي‌دهد موسسه مالي و اعتباري ملل است. اين موسسه مالي و اعتباري اما علاوه بر اينكه كار احراز هويت را انجام مي‌دهد به متقاضايان پيشنهاد مي‌دهد كه اگر بخواهند ثبت‌نام آنها در كارگزاري را نيز انجام مي‌دهد؛ با اين وجود تعلل و روند كند انجام ثبت‌نام در كارگزاري و اختصاص رمز و نام كاربري در اين موسسه باعث بروز گلايه‌هاي بسياري از متقاضيان دريافت خدمات بورسي شده است.

يكي از افرادي كه براي ورود به بورس و ثبت‌نام در كارگزاري از طريق موسسه ملل اقدام كرده است به خبرنگار هفته‌نامه عصر ارتباط مي‌گويد: براي احراز هويت سجام به موسسه ملل مراجعه كردم و به من اعلام شد كه احراز هويت كارگزاري كه عموما در دفاتر پيشخوان منتخب صورت مي‌گيرد را هم مي‌توانند از طريق شركت كارگزاري ملل پويا كه وابسته به مجموعه ملل است انجام ‌دهند.

وي ادامه داد: برهمين اساس به من اعلام شد كه اگر تمايل دارم كارم براي ورود به بورس سريع‌تر انجام شود مي‌توانم ثبت‌نام را در همين شعبه انجام دهم و خودشان پيگيري‌هاي لازم را انجام داده و ظرف 48 ساعت نام كاربري و رمز عبور را به من اختصاص مي‌دهند.

اين متقاضي ورود به بورس كه از تعلل به وجود آمده عاصي شده است، اضافه مي‌كند: تا امروز دو هفته گذشته اما همچنان كار ثبت‌نام كارگزاري من انجام نشده است. درواقع باوجود آنكه كد بورسي به من اختصاص يافته اما ثبت‌نام كارگزاري كه بايد از طريق آن امكان معامله داشته باشم انجام نشده و نام كاربري و رمز عبور كارگزاري ملل همچنان به من اختصاص نيافته است.

شنيده‌ها حاكي از آن است كه در حال حاضر شعب موسسه ملل به صورت دستي هر روز نهايتا مشخصات 200 يا 300 متقاضي را در اكسل وارد كرده و براي كارگزاري ملل ارسال مي‌كنند.

كارگزاري نيز پس از دريافت مي‌بايست يك بار ديگر اين اطلاعات را وارد سيستم كرده و دسترسي نام كاربري و رمز عبور را ايجاد كند.

همين وارد كردن دستي و چند باره اطلاعات و مشخصات كاربران باعث كندي بيش از حد موسسه ملل شده است. باوجود تماس‌هاي مكرر مردمي اما شعب ملل هر بار انجام فرايند تكميل مشخصات را به زمان ديگر موكول مي‌كنند.

اين در حالي است كه باتوجه به قيمت‌هاي لحظه‌اي سهام در بازار امروز كشور هر ساعت تاخير براي ورود به بورس ضرر و زيان قابل توجهي را به متقاضيان ورود به بورس وارد مي‌كند.

تماس‌هاي مردمي براي رسيدگي به اين مشكل نيز همواره با پاسخ تكراري سنگين بودن ترافيك و يا محول كردن انجام ثبت‌نام به 48 ساعت بعد مواجه مي‌شود.

البته كاركنان ملل به مردم اعلام مي‌كنند قصد دارند ساز و كار لازم را براي ورود سيستمي اطلاعات توسط شعب خود فراهم آورند اما زمان انجام نهايي اين كار نامشخص بوده و اعلام نشده است.

مديرعامل موسسه اعتباري ملل نيز پاسخگو نيست و به خبرنگار عصر ارتباط اعلام كرده كه هيچ پاسخي از طرف اين موسسه اعتباري چاپ نشود.

فراموش نكنيم كه دولت به اين دليل علاوه بر پيشخوان‌هاي دولت موسسات مالي را نيز درگير احراز هويت و اختصاص كد بورسي كرد كه مشكل مردم حل شود اما باتوجه به ناكافي بودن توانايي فني موسسه ملل در عمل، گره بزرگتري در كار مردم ايجاد شده است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه