5 راه پيشگيري از بروز آشفتگي در كسب و كارهاي كوچك

با شيوع ويروس كرونا و همه‌گير شدنش و به تبع آن، محدوديت‌هاي اجتماعي اعمال شده از سوي دولت‌ها، كسب و كارهاي مختلف در سطح جهان را با مشكل جدي مواجه كرده و در اين ميان كسب و كارهاي نوپا به دليل شاخصه‌هاي خاص خود مشكلات مضاعفي را تجربه مي‌كنند و حتي بعضا تعطيل و يا ورشكسته شدند.

5 راه پيشگيري از بروز آشفتگي در كسب و كارهاي كوچك

پيش‌بيني و برآوردهاي اقتصاددانان بين‌المللي بر اين مبنا است كه حتي در كشورهاي ثروتمند و توسعه‌يافته‌اي مثل آمريكا نيز تداوم يك ساله وضعيت فعلي موجب به تعطيلي كشيده شدن بخش اعظمي از كسب و كارهاي كوچك مي‌شود. ‌

در اين مطلب سعي مي‌كنيم ضمن مطالعه تطبيقي تخمين بلومبرگ از وضعيت كسب و كارهاي آمريكا طي يك سال آتي و وضعيت كمك‌هاي دريافتي در اين كشور، نگاهي هم به وضعيت كسب و كارهاي داخلي و كمک‌هاي اختصاص داده شده به آنها داشته باشيم. ‌همچنين سعي خواهيم كرد با ارايه راهكارهايي كسب و كارهاي نوپا را براي مواجهه با شرايط پيچيده و دشوار پيش رو آماده كنيم. ‌

 

وضعيت نامناسب كسب و كارها با بروز بحران كرونا

بسیاری از 30 میلیون كسب و كار کوچک ایالات متحده پس از شيوع بیماری همه‌گیر كرونا، نتوانستند كمك‌هاي مورد نیاز خود را دریافت کنند. ‌

براساس برآورد بلومبرگ، اگر این بحران ادامه پيدا كند ممكن است چيزي حدود 3.5 میلیون كسب و كار در دو ماه آينده به آخر خط رسيده و به ناچار تعطيل شوند و البته در صورت تداوم آن به مدت پنج ماه تقریبا 7.5 میلیون كسب و كار ديگر نيز ورشكسته خواهند شد. ‌

اگر اين پيش‌بيني‌هاي بدبينانه به وقوع بپيوندد نهايتا 35.7 ميليون نفر در آمريكا شغل خود را از دست خواهند داد.

دو صندوق اصلی کمک‌های فدرال برای مشاغل کوچک - برنامه حمایت از چک (PPP) و برنامه وام‌هاي مختص فاجعه اقتصادی (EIDL) – در اين مدت مورد انتقادات جدي قرار گرفته‌اند. ‌هردو اين موسسات به سرعت با كمبود منابع مالي مواجه شدند و برنامه‌هاي خود را متوقف كردند.

در كشور ما نيز اوضاع بهتر از اين نيست؛ معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام كرده تسهیلاتی با نرخ سود ۱۲ درصدی به مشاغل و كسب و كارهاي آسيب‌ديده از كرونا اعطا می‌شود.

 با اين وجود از آنجا كه تسهيلات ارايه شده در قالب وام و با دريافت سود 12 درصدي است طبيعي است كه بسياري از كسب و كارها توان پرداخت اقساط را نخواهند داشت. ‌

علاوه بر اين به دليل آنكه تنفس اعلام شده براي شروع قسط صرفا سه ماه است عملا كسب و كارها فرصتي براي سرپا ماندن و به درآمد رسيدن نخواهند داشت.

 

نياز به تزريق پول بيشتر از سوي دولت

مشكلات كسب و كارهاي آسيب‌ديده از كرونا همچون دامنه اين ويروس همه‌گير است و محدود به سرزمين و منطقه خاصي نمي‌شود. ‌در حال حاضر در آمريكا صرفا 15 درصد كسب و كارهاي آسيب‌ديده از كرونا توانسته‌اند كمك‌هاي مالي دريافت كنند.

در كشور ما اما مشكلات دست و پاگيري همچون لزوم معرفي چندين ضامن، نرخ سود بالاي تسهيلات دولتي و لزوم بازپرداخت نهايتا 24 ماهه باعث شده كه بسياري از كسب و كارها از دريافت اين تسهيلات منصرف شوند وتعطيل شدن را به بدهكار شدن و ورشكستگي ترجيح دهند.

با اين اوصاف اگر شركت‌هاي آمريكايي در حال حاضر با مشكل كمبود منابع پولي و مالي مواجه هستند در ايران به دليل درصد بالاي سود دريافتي عملا امكان بازپرداخت اين تسهيلات براي بسياري از كسب و كارهاي نوپا امري دور از ذهن است و با واقعيت‌هاي اقتصادي جور در نمي‌آيد.

 

مزيت دريافت وام از موسسات مالي كوچك

بررسي‌هاي بلومبرگ نشان می‌دهد که چهار بانک برتر ایالات متحده (JPMorgan Chase ، Bank of America،Wells Fargo  و  Citibank) در دور اول چيزي كمتر از 3 درصد بودجه اختصاص يافته را براي كمك به كسب و كارهاي آسيب‌ديده اختصاص داده‌اند. ‌

براساس رويه اتخاذ شده از سوي آمريكا از مجموع 320 میلیارد دلار تسهيلات پيش‌بيني شده براي كمك به كسب و كارها 60 میلیارد دلار از آن به موسسات مالی کوچک تعلق گرفته تا اين موسسات بتوانند به تسهيلات‌گيرندگان وام بدهند.

بر همين اساس ستون‌نویس Opinion ، «بل نوبره» این پیشنهاد را به وام‌گيرندگاني كه موفق به دريافت وام نشده‌اند ارايه می‌‌دهد: «به نظر من آشکار است که در این شرایط فوق‌العاده دشوار همه بانک‌ها - بزرگ و کوچک- تمام تلاش خود را می‌کنند، ‌اما اگر یک صاحب كسب و كاري كوچك هستید و از بانک بزرگ خود ناامیدی شده‌ايد، بگذارید به شما پیشنهادی بدهم: بانک محلی کوچک خود را امتحان کنید.»

در ايران اما رويه‌اي متفاوت در پيش گرفته شده است و تسهيلات صرفا به كسب و كارهايي كه در چند ماهه اخير با دستور دولت تعطيل شده‌اند اختصاص مي‌يابد.

اين كسب و كارها پس از شناسايي شدن توسط وزارت كار و دريافت پيامك از سوي اين وزارتخانه مي‌بايست در سامانه كارا ثبت‌نام كنند و پس از تاييد شدن، بانكي كه بودجه لازم را دارد به كسب و كار معرفي مي‌شود و با مراجعه به آن، تسهيلات را دريافت مي‌كند.

اگر هم كسب و كارها پيامك مربوطه را دريافت نكرده باشند مي‌بايست با مراجعه به سامانه مذكور و يا از طريق تماس تلفني با وزارت كار، مشكل خود را پيگيري كنند.

 

تفاوت قابل ملاحظه كمك‌ها در ايران و آمريكا

در حالي كه در كشور ما براساس اعلام وزارت كار گفته شده كه اقساط نهايتا مي‌تواند دوساله باشد اما در آمريكا باز پرداخت برای وام‌های تا حداکثر 2 میلیون دلار مي‌تواند مشمول بازپرداخت سي‌ساله شود. ‌همچنين در اين كشور 10 میلیارد دلار برای ارايه کمک‌های بلاعوض تا 10هزار دلار ارايه مي‌شود.

در شرايطي كه وضعيت بازپرداخت و سود در نظر گرفته شده براي كمك‌هاي كرونايي در كشور چندان مناسب ارزيابي نمي‌شود اما براساس اعلام ريیس کل سازمان امور مالیاتی کشور به منظور حمایت از بخش‌های اقتصادی کشور فرصتي را براي پرداخت ماليات به موديان مالياتي داده است.

در نهايت بايد گفت به نظر می‌رسد شيوع كرونا تمام كسب و كارهاي بزرگ و كوچك را در سطح جهان با مشكل مواجه كرده است و حتي بر اساس اظهارنظر وزير ارتباطات تداوم شرايط بحراني مي‌تواند موجب به تعطيلي كشيده شدن بسياري از كسب و كارهاي نوپا شود.

 

درك متقابل كليد عبور از بحران كرونا

به گزارش خبرنگار هفته‌نامه عصر ارتباط، جهرمي هفته گذشته در همين خصوص در مراسم روز جهاني ارتباطات كه به صورت آنلاين برگزار شد بيان كرد: شیوع ویروس کرونا روی ۷۲ درصد کسب و کارهای اینترنتی اثر منفی گذاشته است و آمار نشان می‌دهد اگر این شرایط ادامه پیدا کند، ۶۲ درصد شرکت‌ها تنها تا سه ماه دیگر توان ادامه فعالیت خواهند داشت. ‌

در چنين شرايطي از مسوولان اجراي كشور انتظار مي‌رود با درك شرايط بحراني به وجود آمده و با نگاهي به كمك‌هاي گسترده‌اي كه دولت‌هاي ديگر براي حمايت از كسب و كارهاي خود صورت مي‌دهند، اقدامي عاجل و موثر براي كاهش اثرات اين بحران داشته باشند.

البته نبايد از نظر دور داشت كه كشور با تحريم‌هاي بي‌سابقه‌ و ظالمانه‌اي مواجه شده است و براي كمك به كسب و كارها محدوديت‌هايي دارد.

 باتوجه به مجموع اين شرايط، نزديك شدن خواست‌هاي بخش خصوصي و توان دولت به يكديگر، در كنار درك متقابل دولت و كسب و كارها مي‌تواند كليد حل مشكلات فعلي كشور و كسب و كارهاي آسيب‌ديده باشد.

نويسنده مطلب: نادر نينوايي

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه