چالش‌هاي احراز هويت الكترونيكی حل‌شدني نيست

عليرضا تقي‌زاده

چالش‌هاي احراز هويت الكترونيكی حل‌شدني نيست

 

اگرچه در بسياري از كشورهاي جهان امكان احراز هويت الكترونيكی مدت‌ها است كه فراهم شده و حتي در برخي از كشورها امكان نقد كردن چك به صورت الكترونيكي وجود دارد اما اين امكان همچنان در كشور ما فراهم نشده است.

با اوج گرفتن بحران كرونا در سراسر جهان، كشورها با اتكا به زيرساخت‌هاي الكترونيكي كه از سال‌ها قبل ايجاد كرده‌اند تقريبا تمام فعاليت‌ها و خدمات دولتي و بانكي را به صورت آنلاين ارايه مي‌دهند. ‌در كشور اما با وجود آنكه هر بار نشستي برگزار شده و خبر از پيشرفت اجراي دولت الكترونيكی منتشر مي‌شود همچنان گره كور احراز هويت الكترونيكي به عنوان بخشي مهم از الكترونيكي شدن دولت همچنان باز نشده است.

در آخرين نشست برگزار شده در خصوص وضعيت پيشرفت دولت الكترونيكي اعلام شده كه 62 درصد اين پروژه در كشور اجرايي شده است؛ با وجود اين اظهارات به ظاهر اميدواركننده اما گويا مسايل اساسي مثل احراز هويت الكترونيكي در 38 درصد باقيمانده تعريف شده است.

در دنيا براي احراز هويت الكترونيكی از روش‌هاي متنوعي استفاده مي‌شود كه از آن جمله مي‌توان به احراز هويت از طريق كلمه عبور، كارت بانكي، توكن، اطلاعات بيومتريك و البته تركيبي از تمام اين موارد به صورت يكجا كه به عنوان احراز هويت تركيبي شناخته مي‌شود، اشاره كرد. ‌

طبيعي است كه هر يك از اين روش‌هاي احراز هويت نياز به ايجاد زيرساخت خاص خود داشته و نيز بسته به درجه اهميت براي احراز هويت در سطحي مشخص قابل قبول است. ‌

مسوولان امر اما از سويي زيرساخت لازم براي بسياري از اين موارد در كشور را فراهم نكرده‌اند و از سويي ديگر سطح‌بندي لازم براي تامين امنيت احراز هويت به روشني مطرح نشده و استانداردهاي لازم در اين خصوص اطلاع‌رساني و شفاف‌سازي نشده است.

اگرچه مهر ماه سال گذشته بر اساس مصوبه كارگروه تعامل‌پذيري دولت الكترونيكی قرار شد ایجاد پایلوت احراز هویت بیومتریک با کارت هوشمند ملی برای کاربران خدمات موبایل و پست اجرايي شود اما گويا همچنان اين طرح از حالت پايلوت خارج نشده و هيچ خبري نيز در خصوص زمان اجرايي شدن نهايي آن نيست.

باتوجه به آنچه تاكنون در كشور براي تحقق دولت الكترونيكی صورت گرفته به نظر مي‌رسد هيچ برنامه مشخصي براي عملي شدن احراز هويت الكترونيكی در كشور وجود ندارد. ‌لذا اگر قصد ارايه خدمت احراز هويت الكترونيكي در كشور باشد اولين و مهم‌ترين قدمي كه بايد برداشته شود برنامه‌ريزي و اعلام زمانبندي مشخص براي تحقق اين امر در كشور است.

  • برچسب‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه