کاهش دامنه شیوع کرونا با کیف پول الکترونیکی ایوا

باتوجه به شرايط اجتماعي و اقتصادي به وجود آمده تحت تاثير كرونا استفاده از كيف پول الكترونيكي اهميت مضاعفي پيدا كرده است.

کاهش دامنه شیوع کرونا با کیف پول الکترونیکی ایوا

در اين روزهاي بحراني كه مردم و عوامل اجرايي كشور در حال تلاش براي كاهش دامنه شيوع ويروس كرونا هستند و طرح فاصله‌‌گيري اجتماعي نيز در حال اجراست، استفاده از خدمات بانكداري الكترونيكي و به‌خصوص كيف پول الكترونيكي مي‌‌تواند اقدامي موثر براي كاهش ترددهاي مردمي باشد.

با هدف جلوگيري از شيوع كرونا اين روزها حتي توصيه مي‌‌شود پرداخت پول‌‌ خريد نان و پرداخت كرايه تاكسي هم به صورت غيرنقدي صورت گيرد تا تماس‌‌هاي فيزيكي افراد به حداقل ممكن كاهش پيدا كند.

با اين وجود استفاده از كارت بانكي راهكار مناسبي براي پرداخت غيرنقدي نيست زيرا حمل مداوم كارت احتمال ريسك سرقت كارت اصلي فرد و خالي شدن حساب او را در پي دارد. ‌‌همچنين افزايش استفاده از كارت‌‌هاي بانكي فشار بالايي را به سيستم‌‌هاي شتاب و شاپرک وارد آورده و ارايه خدمات بانكي پايدار را مختل مي‌‌كند. ‌‌

به عقيده كارشناسان بانكي راهكار حل تمام اين مشكلات، استفاده از كيف پول الكترونيكي براي پرداخت‌‌هاي خرد است.

با وجود تمام مزيت‌‌هاي غيرقابل انكار كيف پول الكترونيكي اما از سويي مردم با خدمات متنوع قابل دريافت بر بستر اين سرويس آشنايي ندارند و از سويي در انتخاب كيف پولي مطمئن و قابل اعتماد كه كاربري ساده‌اي نيز داشته باشد با ترديد‌‌هايي مواجه هستند.

در اين گزارش سعي مي‌‌كنيم ضمن بررسي مزايا و قابليت‌‌هاي قابل دريافت بر بستر كيف پول شما را با كيف پول الکترونیکی «ايوا» كه خدمات قابل توجه و گوناگوني را ارايه مي‌‌دهد، آشنا كنيم.

 

اهميت مضاعف كيف پول الكترونيكي در سايه كرونا

با شيوع و همه‌‌گير شدن ويروس كرونا موج حركت به سمت بانكداري ديجيتال در سطح جهاني شدت گرفته است ‌‌حتي برخي پيش‌‌بيني‌‌هاي كارشناسان بين‌‌المللي حوزه بانكي بر اين مبنا است كه بيشترين ميزان خدمات بانكي در يكي، دو سال آينده از طريق بانكداري ديجيتال و بر بستر سرويس‌‌هايي نظير كيف پول الكترونيكي صورت خواهد گرفت.

در چنين شرايطي اهميت ارايه خدمت كيف پول الكترونيكي كه مي‌‌‌‌تواند امكان پرداخت آسان، امن و بدون نياز به لمس دستگاه پوز و ابتلاي احتمالي به ويروس كرونا را درپي داشته باشد بيش از هر زمان ديگر احساس مي‌‌شود.

در داخل كشور برخي اپ‌‌هاي محدود بانكي قابليت كيف پول الكترونيكي را ارايه مي‌‌دهند كه مي‌‌توان گفت اپليكيشن «ايوا» پرداخت الكترونيك سداد، متنوع‌‌ترين خدمات الكترونيكي را در كنار امكان دسترسي به كيف پول الكترونيكي توامان به كاربر ارايه مي‌‌دهد.

«ایوا» درواقع یک اپلیکیشن پرداختي است که خدمات گوناگوني همچون کارت‌به‌کارت، استعلام و پرداخت خلافی خودرو، پرداخت قبض، خرید بلیت اتوبوس، خرید شارژ و بسته اینترنت، اعلام موجودی، پرداخت عوارض خروج از کشور، خرید انواع بیمه، پرداخت‌های سازمانی، پرداخت وجوه شرعی و کمک به نیازمندان را به كاربران ارايه مي‌‌دهد.

اين اپليكيشن از سال گذشته با توسعه کیف پول الكترونيكي خود (کیوپی) که در واقع در سال 96 رونمایی شده بود، امکان خرید از طریق کیوآرکد را نیز براي كاربرانش ايجاد كرده است.

با استفاده از كيف پول الكترونيكي ايوا ديگر كاربر نيازي به لمس دستگاه‌‌هاي پوز و وارد كردن رمز نخواهد داشت و البته در صورت خريد اينترنتي نيز لازم نيست كه زحمت دريافت رمز دوم پويا را متقبل شود. ‌‌

درواقع اين اپليكيشن به واسطه ارايه كيف پول الكترونيكي، حكم كيف پولي را پيدا كرده است كه بدون كوچك‌ترين دغدغه‌‌اي بابت لمس پول كاغذي يا دستگاه‌‌هاي پوز، امكان پرداخت در لحظه را براي كاربر فراهم كرده است.

 در شرايط بحراني شكل گرفته به واسطه كرونا استفاده از خدمات كيف پول الكترونيكي مي‌‌تواند بسيار كارآمد باشد و در حال حاضر كيف پول الكترونيكي ايوا(کیوپی) اين خدمت را به صورت انحصاري ارايه مي‌دهد.

 

مزاياي قابل توجه استفاده از كيف پول الكترونيكي

كيف پول الكترونيكي درواقع عملكردي مشابه كارت بانكي داشته با اين تفاوت كه به راحتي روي گوشي هوشمند كاربر ارايه مي‌‌شود. ‌‌درواقع با استفاده از كيف پول الكترونيكي تمام قابليت‌‌هاي استفاده از پول نقد به كاربر ارايه مي‌‌شود. ‌‌كاربر با استفاده از كيف پول الكترونيكي مي‌‌تواند در تاكسي كرايه خود را صرفا با اسكن كردن يك كيوآركد ساده پرداخت كند يا در فروشگاه‌‌هاي مجهز به NFC ( فناوري ارتباط بي‌‌سيم) به راحتي هزينه خود را با گرفتن گوشي در مقابل دستگاه پوز بپردازد.

كاهش خطر آلودگي به دليل عدم نياز به لمس اسكناس يكي از مزاياي ويژه كيف پول الكترونيكي است. ‌‌كيف پول الكترونيكي همچنين نسبت به كارت‌‌هاي بانكي امنيت بالاتري دارد چرا كه سقف مشخصي براي برداشت از آن مشخص شده است. ‌‌به اين ترتيب كاربر به راحتي مي‌‌تواند مبلغ مورد نظرش را از حساب اصلي خود به كيف پول الكترونيكي منتقل كرده و تمام خريدهايش را با استفاده از آن انجام دهد.

در سطح جهاني چند سالي است كه سامسونگ، گوگل و اپل اقدام به ارايه كيف پول الكترونيكي كرده‌‌اند و البته در كشور ما نيز اپليكيشن ايوا متعلق به شركت پرداخت الكترونيك سداد اين خدمت را به كاربران ايراني ارايه كرده است.

 

نحوه كار و مزاياي كار با كيف پول الكترونيكي ايوا( کیوپی)

هر كسي كه به يك گوشي هوشمند دسترسي داشته باشد به راحتي مي‌‌تواند با مراجعه به وب سايت «ايوا» و يا از طريق فروشگاه‌‌هاي ارايه‌‌دهنده اپليكيشن، ايوا را نصب كرده و از خدمات آن بهره‌‌مند شود.

نكته جالب اما آن است كه هر کاربری که ایوا را نصب کند، بدون نياز به ثبت درخواست، کیف پول الكترونيكي برایش ایجاد شده و به‌ازای هر تراکنشي که انجام می‌دهد، مبلغی در کیف پولش شارژ می‌شود و امتیازی به او اختصاص مي‌‌‌‌يابد.

همچنين اگر كاربر جديدي را ترغيب به نصب اين اپليكيشن كنيد، جايزه‌‌اي در قالب شارژ كيف پول به شما اهدا مي‌‌شود.

علاوه بر اين بسیاری از جوایز قرعه‌کشی‌های اپلیکیشن ایوا و حتی پرداخت الكترونيك سداد بر بستر كيف پول الكترونيكي اين اپليكيشن ارايه مي‌‌شود.

در اپليكيشن ايوا قابلیت‌های متنوع پرداختي در قالب كيف پول الكترونيكي در كنار يكديگر قرار گرفته‌‌اند همچنين از نظر امنیتی نیز محدودیت‌های جدی روی این کیف پول گذاشته شده تا از سوءاستفاده کلاهبرداران جلوگیری شود.

در حال حاضر قابلیت پرداخت از طریق کد کیوآر در ایوا به‌وجود آمده و امکان پرداخت آنلاین در فروشگاه‌هایی که دستگاه کارت‌خوان سداد را داشته و قابلیت پرداخت از طریق کد کیوآر را به درخواست خود فعال كرده باشند وجود دارد. ‌‌

باتوجه به محدوديت‌‌هاي بانك مركزي در حال حاضر سقف موجودي كيف پول يك ميليون تومان و سقف انجام تراكنش از طريق كيف پول 200 هزار تومان تعيين شده است كه به خوبي مي‌‌تواند نيازهاي روزانه مردم را براي خريد پوشش دهد.