وضعيت مبهم توييتر پس از تنش‌ با ترامپ

هنگامی که توییتر برچسب هشدار را بر روي یکی از تويیت‌های ريیس جمهور آمريكا دونالد ترامپ به دلیل "ستایش خشونت" قرار داد، تقریبا یقین داشت که این اقدام باعث افزایش تنش‌ها با کاخ سفید خواهد شد.

وضعيت مبهم توييتر پس از تنش‌ با ترامپ

اکنون توییتر خود را در موقعیتی بی‌سابقه قرار داده است. سال‌ها بود که این پلتفرم مورد علاقه ترامپ بود؛ اکنون اما توییتر به‌خاطر تصمیم‌گیری برای اجرای سیاست‌های خود، درگیر جنگ با ريیس جمهور آمريكا شده است.

در حالی که توییتر هفته گذشته برای رسیدگی به اخطار ترامپ به معترضین مینیاپولیس تلاش کرد که عبارت"با شروع غارت، تیراندازی شروع می‌شود" را با عنوان خشونت‌آميز برچسب‌گذاري كند، تدکروز، سناتور جمهوری‌خواه آماده مي‌شد تا برای دادرسی جنایی توییتر با دادستان کل آمريكا "ویلیام بار" تماس بگیرد. به اين ترتيب به سرعت اين ادعاي نابه‌جا مطرح شد كه توییتر با ارايه بستر سخنرانی برای مقامات ایرانی، تحریم‌های آمریکا را نقض کرده است.

حالا در شرايطي كه توييتر در حال رقابت كردن با رقبايي همچون فيس‌بوك و گوگل است مي‌بايست حملات همه‌جانبه دونالد ترامپ و طرفدارانش را نيز تحمل كرده و جلوي آنها تاب بياورد.

پايان دوران انفعال توييتر

هنگامی که ترامپ تهدید به حمله هسته‌ای به کره شمالی کرد، توییتر علی‌رغم فشار کاربران  هیچ اقدامی نکرده و برچسب اشاعه خشونت را بر اظهارات رييس‌جمهور آمريكا متصل نكرد.

همچنين هنگامی که ترامپ به چهار زن کنگره دموکرات حمله کرده و اظهارات نامناسبي خطاب به آنها داشت نيز توييتر هيچ اقدام خاصي انجام نداد. هنگامي كه ترامپ تئوری توطئه چند دهه‌ای را علیه مجری تلویزیون "جو اسکاربرو" زنده کرد، نيز توییتر صرفا اظهار داشت که "از شدت دردی که برای توییت‌ها ایجاد کرده است" متاسف است اما در عمل هیچ اقدامي نکرد.

شرکت توييتر مدت‌ها است که به دنبال اتخاذ مسيري ميانه بین كاربران عصباني و مخالف ترامپ از يكسو و کاربران طرفدار ترامپ از سوي ديگر است.

نتیجه اين رويكرد نوعی عدم تحرک بوده که در درجه اول به نفع ترامپ بود. حالا پس از سال‌ها ناراحت کردن مردم از  انفعال توييتر، سرانجام اين شركت تصمیم گرفته است تا در جناح مخالف ترامپ بايستد.

توييتر متوقف نمي‌شود

در شرايط فعلي توییتر نمی‌تواند متوقف شود. چراكه اگر این کار را انجام دهد، ممكن است باعث شكل‌گيري طوفانی عمومی شود و نتيجه نهايتا آن شود كه جنگ با ترامپ برای هیچ صورت گرفته باشد. اما تداوم این درگیری نيز توییتر را در وضعیت دشواري قرار می‌دهد.

هرچه قدر این شرکت سعی کند با استفاده از برچسب‌های اخطار خود صحت توييت‌ها را روشن و تصحیح کند بيشتر در بين آتش طرفداران و دشمنان ترامپ خواهد سوخت.

اجرای قوانین در مورد ترامپ و برچسب زدن بر توييت‌هاي او بهاي سنگيني براي توييتر خواهد داشت و چه برچسب‌هاي توييتر به درستي نصب شده باشند و چه در اين مورد اشتباه كرده باشد در هر صورت در معرض اتهامات بی‌وقفه ریاکاری و حزب‌گرایی قرار می‌گيرد.

مدیر شبکه بین‌المللی بررسی واقعیت‌ها (IFCN) در انستیتوی پوینتر گفته این موضوع علامت یک مشکل عمیق‌تر براي تويیتر است: علی‌رغم تمام تلاش‌های صورت گرفته، این شرکت هنوز به اندازه کافی به صورت روشن در مورد چگونگی عملکرد اجرایی خود در مورد برچسب‌هايش توضيح نداده است.

اعضای IFCN ، که شامل PolitiFact ، آسوشیتدپرس و ده‌ها شخصيت حقيقي و حقوق دیگر مي‌شود، شرکای مستقلی هستند که در پشت عملیات بررسی حقایق شخص ثالث فیس‌بوک قرار دارند.

باوجود شرايط سختي كه با انتقاد از ترامپ براي توييتر به وجود آمده است اما اين پلتفرم همچنان يكي از معدود رسانه‌هايي است كه زاويه كمي با ترامپ دارد. پيش از اين فيس‌بوك و گوگل تحت تحقيقات ضد انحصاري قرار گرفته‌اند كه گفته مي‌شود اين تحقيقات به منظور همگام كردن اين شبكه‌هاي اجتماعي با خواست‌هاي ترامپ به جريان افتاده است.

توییتر مشکل ضدانحصاری ندارد زیرا شرکت‌های فنی به مراتب بزرگ‌تر و قدرتمندتری وجود دارند كه زير ذره‌بين قرار گيرند. بنابراین انعطاف‌پذیری آن برای به چالش کشیدن ترامپ تا حدودی بیشتر است.

 همچنين به خاطر ضريب نفود بالاي توييتر، ترامپ مدت‌هاست که به آن وابسته است و از طريق آن با میلیون‌ها نفر ارتباط برقرار مي‌کند.

اکنون توییتر باید امیدوار باشد که تهدیدات ترامپ و دستور اجرایی که وی این هفته امضا کرده و خواستار تجدید نظر در مورد حمایت‌های قانونی شده است آنطور كه كارشناسان اذعان داشته‌اند صرفا يك تهديد توخالي باشد.

به هر روي در شرايط فعلي توييتر در آرامش پيش از طوفان به سر مي‌برد و با گذشت زمان مشخص مي‌شود كه آيا ترامپ همچنان با اين شبكه اجتماعي سر دشمني خواهد داشت و يا دربرابر برچسب‌هاي آن سكوت اختيار مي‌كند.

نويسنده مطلب: نادر نينوايي

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه