افزایش درخواست متقاضیان برای ورود به بازار‌ آی‌تی

چشم‌بسته وارد بازار فاوا نشوید

بروز بحران‌هاي اقتصادي مثل آنچه به واسطه شيوع ويروس كرونا حادث شده، باعث مي‌شود مردم در خصوص كسب و كار خود فكر كنند و بعضا به فكر تغيير شغل و حرفه بيفتند و در اين بين بسياري نيز متقاضي ورود به بازار آي‌تي به عنوان حرفه‌اي پرسود هستند.

چشم‌بسته وارد بازار فاوا نشوید

زماني كه مردم با بحران، عدم اطمينان به آينده شغلي و به تبع آن شرايط حساس مواجه مي‌شوند به دنبال ايجاد تغيير در زندگي خود مي‌افتند و در اين ميان تغيير شغل يكي از موارد مهمي است كه ذهن آنها را مشغول مي‌كند.

بازار آي‌تي نيز به سبب فرصت‌هاي ويژه‌اي كه براي دوركاري دارد در اين شرايط مورد توجه بسياري از افراد قرار مي‌گيرد.

اما تغيير شغل اقدامي چالش‌برنگيز است به‌خصوص آنكه امروز 43 ميليون نفر به خاطر بيكار شدن در بحران فعلي در حال دريافت كمك‌هاي مالي از دولت‌ها هستند.

کری هانون، کارشناس امور انتقال حرفه و كارآفرین در خصوص نحوه شروع يك كار جديد مي‌گويد: شرايط بحراني ايجاد شده مي‌تواند يك انگيزه قوي براي تجربه چيزي جديد را در افراد ايجاد كند اما حركت به سمت تصميم اتخاذ شده براي تغيير كار غالبا مدتي طول مي‌كشد.

توجه داشته باشيد كه تغيير حرفه يك اقدام ناگهاني نيست و لااقل در حوزه آي‌تي معمولا نياز به 3 تا 5 سال زمان براي انجام دارد. در گام نخست بايد اطمينان حاصل كنيد كه از روي بي‌حوصلگي يا خستگي از چالش‌هاي روزانه كاري اين تصميم را نمي‌گيريد.

همه ما روزها یا هفته‌ها در محل کار با چالش‌هايي مواجه هستيم، اما این به آن معنا نیست که شما به یک حرفه جدید نیاز دارید.

مگی کرادوک، مشاور اجرایی مي‌گويد: شما بايد از پيش يك هدف و تصميم كلي براي آينده شغلي‌تان داشته باشيد و صرف اينكه از شغل قبلي‌تان خارج شده و از آن رها شويد نبايد شغل‌تان را  تغيير دهيد.

 

اما گاهی اوقات ما واقعا انتخاب چندانی نداریم، به ویژه زماني كه در يك صنعت کوچک با چشم‌انداز استخدام کار ناچیز کار مي‌كنيم.

هانون مي‌گويد: بیشتر افراد احتمالا نمی‌خواهند بلافاصله جهش كرده و تغيير شغل دهند. انتقال به مشاغل نیاز به ایجاد زمینه دارد.

در ادامه مهم‌ترين سوالاتي را كه قبل از تصميم براي انتخاب شغل جديد به‌خصوص در حوزه آي‌تي مي‌بايست از خود بپرسيد را با شما در ميان مي‌گذاريم.

 

مهارت‌های قابل انتقال من چیست؟

شاید در ابتدا اين‌طور به نظر نرسد اما بسیاری از تجربیات و مهارت‌های کاری شما در حرفه قبلي‌تان، احتمالا در حرفه جديد نيز به كارتان مي‌آيند.

مهارت‌های خود از توانايي در تجزیه و تحلیل داده‌ها یا بازاریابی تا مهارت‌های نرم‌افزاری مانند ارتباط موثر و مهارت‌های رهبری را روي كاغذ بنویسید و ببینید که آنها تا چه ميزان می‌توانند با حرفه مورد نظر شما مطابقت داشته باشند.

داشتن این لیست کمک می‌کند تا در زمینه‌های کاری كه استعداد داريد مشغول به کار شوید و خود را بهتر به کارفرمایان بالقوه معرفی کنید.

شما مي‌بايست از تجربيات و مهارت‌هاي گذشته‌تان براي حل مشكلات و مسايل استفاده كنيد و ناديده گرفتن تمام آنچه در سال‌هاي قبل كسب كرده‌ايد منطقي نيست.

 

چه كسي مي‌تواند به من كمك كند؟

براي شروع يك كسب و كار جديد در ابتدا سعي كنيد اطلاعات لازم را از كسي كه در آن كسب و كار فعال است كسب كنيد و مشاوره‌هاي لازم را از او بگيريد.

اگر كسي را در حوزه مربوطه در بين دوستان و بستگان نمي‌شناسيد به شبكه‌هاي اجتماعي نظير لينكدين مراجعه كرده و اطلاعات مربوطه را از افرادي كه تجربه كار در حرفه مورد نظر شما را دارند كسب كنيد.

خجالتي نباشيد؛ وقتي كسي را كه اطلاعات مورد نظرتان را دارد پيدا كرديد با او گفت‌وگو كنيد و تمام زير و بم‌هاي كار را از او بپرسيد و مكالمه‌تان را حدود 20 دقيقه ادامه دهيد.

 

چه مهارت‌هايي براي ورود به حرفه مورد نظرتان نياز داريد؟

برخي از حرفه‌ها به‌خصوص در حوزه آي‌تي نياز به دريافت گواهي‌نامه و لايسنس‌هايي براي شروع به كار دارند پس پيش از شروع به حرفه جديد در اين خصوص تحقيق كنيد و مدارك لازم را اخذ كنيد. فراموش نكنيد استفاده از دوره‌هاي آنلاين براي آموزش هزينه كمتري داشته و غالبا نياز شما را هم برطرف مي‌كند.

 

آیا دوست دارم این کار را انجام دهم؟

فقط اينكه از حرفه برنامه‌نويسي خوش‌تان مي‌آيد به اين معني نيست كه دوست داريد يك برنامه‌نويس حرفه‌اي باشيد. قبل از آنكه وارد شغلي جديد شويد ابتدا به صورت پاره‌وقت براي كسي كه آن حرفه را دارد كار كنيد و ببينيد كه تا چه ميزان به آن شغل علاقه داريد. همچنين مي‌توانيد براي كسب تجربه در حرفه جديد و آشنايي با آن به صورت افتخاري و كارآموزي و به مدت محدود با كارفرمايان همكاري كنيد.

امكان آشنايي با كسب و كارهاي مرتبط با علاقه شما كه نياز به كارآموز دارند به سادگي از طريق اينترنت فراهم شده است.

 

آیا من از نظر مالی برای تغییر آماده‌ام؟

شروع يك حرفه جديد به معناي كاهش درآمد قبلي است. شما مي‌بايست ذخيره مالي مناسبي داشته باشيد و پيش از تغيير شغل حتما تمام بدهي‌هاي قبلي خود را پرداخت كنيد تا با مشكل مواجه نشويد.

همچنين لازم است راه‌هايي را كه از طريق آن مي‌توانيد هزينه‌هاي جاري خود را كاهش دهيد در نظر بگيريد و فراموش نكنيد كه بدهي‌هاي انباشته در حكم قاتل حرفه جديدتان خواهد بود.

نويسنده مطلب: نادر نينوايي

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه