استارت‌آپ‌هاي موفق آمريكايي در چه حوزه‌هايي فعاليت مي‌كنند؟

در اين گزارش سعي شده تا برخي از موثرترين و موفق‌ترين استارت‌آپ‌هاي مورد اشاره را به شما معرفي كنيم. طبيعي است كه آشنايي با اين استارت‌آپ‌هاي موفق كه توانسته‌اند در عرصه جهاني اثربخش باشند مي‌تواند براي فعالان داخلي حوزه كسب و كار نيز الهام‌بخش باشد و آنها را براي ارايه طرح‌هاي جديد در كشور آماده كند.

استارت‌آپ‌هاي موفق آمريكايي در چه حوزه‌هايي فعاليت مي‌كنند؟

لينكدين براساس تحليل‌هاي آماري خود ليستي از 50 استارت‌آپ برتر آمريكا در سال 2019 ارايه كرده است و این استارت‌آپ‌ها را بر اساس چهار عامل انتخاب کرده است كه شامل ميزان رشد کارمندان‌شان، علاقه جويندگان كار به حوزه مربوطه و مشارکت اعضاي استارت‌آپ با شرکت بوده است.استارت‌آپ تماس با ما  يا outreach

اين استارت‌آپ به فروشگاه‌ها و نمايندگان فروش آنها كمك مي‌كند كه عملكرد و سرويس‌دهي خود به مشتريان‌شان را بهينه‌سازي كنند.

استارت‌آپ outreach قصد دارد تیم خود را تا پایان امسال توسعه داده و تعداد كاركنانش را به 450 نفر برساند. استارت‌آپ «تماس با ما» با کمک 114 میلیون دلار بودجه خود در ماه آوریل سال قبل فعاليت‌هاي خود را توسعه داد. این استارت‌آپ از سال 2016 هر سال رشد درآمد خود را دو برابر کرده و 3هزار و 500 مشتری دارد كه Adobe ، DocuSign و eBay از جمله آنها هستند.

 

 استارت‌آپ Plaid

Plaid، نرم‌افزاری است که از برنامه‌های شناخته شده فين‌تك مانند Venmo و Coinbase بهره می‌برد. اين نرم‌افزار آنقدر توجه سرمايه‌گذاران را جلب كرده كه 310 میلیون دلار روي آن سرمايه‌گذاري شده است.

 این شرکت به سرعت در حال رشد است اما همواره دقت عملكرد محصول را نيز مورد توجه قرار داده است.

در یک سال گذشته حدود 200 کارمند به اين استارت‌آپ اضافه شده است و هم اکنون بیش از 100 موقعیت كاري جديد دارد.

مدير اين استارت‌آپ مي‌گويد: موفق‌ترین کارمندان Plaid کسانی هستند که سوال‌های سخت می‌پرسند، خطرات هوشمندانه را در نظر مي‌گيرند، محاسبه‌گر هستند و از اشتباهات خود درس می‌گیرند و در عين حال یک حس عمیق و فروتنانه دارند.

 

استارت‌آپ Ethos Life

استارت‌آپ بیمه عمر Ethos با رویکردی مبتنی بر فناوری به مشتریان خود خدمت‌رساني مي‌كند.

 این استارت‌آپ تاكنون 100 میلیون دلار بودجه جمع‌آوری کرده است و كاربران آن در طي يك سال حدود90 درصد افزایش يافته‌اند.

 این شرکت 35 نقش باز با تمرکز بر حوزه مهندسی رو به رشد دارد. «بریتانی یون»، مدیر ارشد عملیات اين استارت‌آپ معتقد است كه لازم نيست كارمندانش اطلاعات زمينه‌اي در خصوص بيمه عمر داشته باشند و می‌گوید: لطفا به دلیل عدم تجربه یا بي‌اطلاعي خود از مسايل بيمه‌اي خجالت نكشيد اکثر ما قبل از ورود به شرکت Ethos اطلاعات زیادی در مورد بیمه عمر نداشتيم.

 

استارت‌آپ Drift

Drift خود را «اولین و تنها پلتفرم بازاریابی مکالمه در جهان» می‌نامد. طی یک سال گذشته پلتفرم فروش Drift بيش از سه برابر شده است و حالا تقریبا 280 كارمند دارد.

اين استارت‌آپ در حوزه‌هاي فروش، مهندسي و بازاريابي خدمات ارايه مي‌دهد و با وجود آنكه عمر زيادي از شكل‌گيري آن در سال 2014 نمي‌گذرد رشد بسيار مناسبي را تجربه كرده است.

 

استارت‌آپ ThoughtSpot

ThoughtSpot، یک پلتفرم تحلیلی ساده برای استفاده در کسب و کارها است كه طی یک سال گذشته 248 استخدام جدید در سطح جهاني داشته و كسب و كارش را به خوبي توسعه داده است.

ThoughtSpot دارای دفاتري در سیاتل، دالاس و پنج شهر بین‌المللی است. مدير اين شركت به كساني كه استخدام مي‌كند، مي‌گويد: اگر شما تجربه كاري كافي ندارید، باز هم درخواست دهید! اگر باهوش، سازگار و با انگیزه هستید ، ما راهی برای به دست آوردن استعداد شما مي‌يابيم.

 

استارت‌آپ Scale AI

 اين استارت‌آپ یک بستر داده‌ای فراهم كرده كه به وسيله آن به تیم‌های رایانه‌اي کمک می‌کند تا پروژه خود را سریع‌تر پردازش کنند.

 شرکت‌هایی مانند Waymo و گوگل در پروژه‌هاي خود از جمله براي توسعه فناوري خودروهاي خودران از خدمات اين استارت‌آپ بهره مي‌برند. این استارت‌آپ در ماه آگوست سال گذشته ميلادي 100 میلیون دلار بودجه جذب کرد كه موفقيت بسيار جالب توجهي شمرده مي‌شود.

 

استارت‌آپ Pathrise

استارت‌آپ Pathrise درواقع یک شتاب‌دهنده مربوط به حوزه اشتغال است كه به جويندگان كار و دانشجويان كمك مي‌كند با روش‌هاي اثرگذاري بيشتر در مصاحبه‌هاي كاري آشنا شوند و بتوانند فرصت‌هاي شغلي مورد نظر خود را راحت‌تر به دست آورند.

اين استارت‌آپ همچنين روش‌هاي رزومه‌نويسي و روش صحيح مذاكره براي ارايه درخواست حقوق و مزاياي مناسب را با كارجويان مطرح مي‌كند.

اگرچه استفاده از سرويس‌هاي اين استارت‌آپ رايگان است اما اگر فرد بتواند به استخدام كارفرماي مورد نظر دربيايد 9درصد حقوق دريافتي در سال اول استخدام به اين استارت‌آپ تعلق مي‌گيرد.

استارت‌آپ مذكور به كاربران خود پيشنهاد مي‌كند هفته‌اي 10 ساعت زمان خود را به تمرين براي بهبود مهارت‌هاي مصاحبه اختصاص دهند.

 

استارت‌آپ Quilt

اين استارت‌آپ كه در شهر لس‌آنجلس ايالات متحده فعاليت مي‌كند به خانم‌هايي كه به دنبال دريافت فضاي كار اشتراكي هستند، خدمات ارايه مي‌دهد.

متقاضيان دريافت خدمات اين استارت‌آپ مي‌توانند محلي را در خانه شخص ديگر براي كار اجاره كنند و شعار اين استارت‌آپ هم اين است كه خانه يك خانم، مكاني براي پيشرفت شغلي خانم ديگر است.

 

استارت‌آپ Vivvi

يكي از بزرگ‌ترين دغدغه‌هاي ساكنان شهر نيويورك انتخاب پرستار مناسب براي نگهداري از كودكان است. هزينه‌هاي بالاي نگهداري از كودكان و نوزادان و ملاحظاتي كه در اين خصوص وجود دارد باعث شده كه اين موضوع به يكي از مسايل اصلي تبديل شود.

استارت‌آپ Vivvi سعي دارد با تمركز بر ارايه خدمت به كودكان زير شش هفته خدمات مقرون به صرفه و مطمئني را به پدران و مادران نيويوركي و نوزادانشان ارايه دهد.

 

 جمع‌بندي

نگاهي به خدمات متنوع و متفاوت ارايه شده توسط استارت‌آپ‌هاي آمريكايي و موفقيت استارت‌آپ‌هايي كه در حوزه‌هاي بكرتر و دست نخورده‌تر فعاليت مي‌كنند و مقايسه آن با وضعيت فعلي استارت‌آپ‌هاي كشور ما اين واقعيت را نشان مي‌دهد كه فضاي استارت‌آپي كشور نيازمند ارايه خدمات متنوع‌تر و خلاقانه‌تر است.

در سال‌هاي گذشته تمركز استارت‌آپ‌هاي ايراني بر برخي از حوزه‌هاي خاص مثل فروش محصول، سلامت الكترونيكي و آموزش الكترونيكي بوده و همين امر باعث شده كه استارت‌آپ‌هاي داخلي به ارايه خدمات متنوع و فعاليت در ساير بخش‌ها و حوزه‌ها كمتر توجه داشته باشند.

از سوي ديگر نگاهي به روند درآمدزايي استارت‌آپ‌هاي موفق خارجي نشان مي‌دهد كه اين استارت‌آپ‌ها داراي نقشه راه مشخصي براي توسعه فعاليت‌هاي خود هستند.

 اين در حالي است كه مدل‌هاي درآمدزايي استارت‌آپ‌هاي ايراني عموما با ضعف‌ها و مشكلات زيادي همراه بوده است و نيازمند تعريف و بازنگري روش‌هاي درآمدزايي است.

در انتها بايد گفت كه وجود قوانين تسهيل‌كننده و نيز رعايت واقعي قانون كپي‌رايت در كشورهاي پيشرفته زمينه لازم را براي توسعه استارت‌آپ‌ها فراهم كرده است اما ضعف و نبود قوانين در سال‌هاي اخير تبديل به عاملي اساسي براي عدم توسعه استارت‌آپ‌هاي مبتني بر فناوري‌هاي نوين در كشور شده است.

نويسنده مطلب: نادر نينوايي