انواع سیستم تهویه مطبوع و قسمت های تشکیل دهنده آن

سیستم های گرمایشی و سرمایشی تهویه مطبوع با نام های دیگری مانند هوارسانی دلپذیر و یا هوای تمیز هم شناخته می شوند و در هر نوع ساختمانی آنها را نصب می کنند.

انواع سیستم تهویه مطبوع و قسمت های تشکیل دهنده آن

 

این سیستم تهویه شاخه ای از علم مهندسی به شمار می رود که نقش اصلی آن ایجاد کردن شرایطی است که در آن انسان می تواند محیط زندگی و کار خود را آسان تر و راحت تر کند. شرایطی که در محیط زیست انسان وجود دارد تاثیر مستقیمی روی حالات انسان می گذارد و به همین دلیل افراد از این طریق عملکرد بهتری روی کارهای خود کندانسینگ یونیت خواهند داشت.

 تهویه مطبوعدر بسیاری از هواساز ها و فن کویل ها وجود دارد که شما می توانید به عنوان سیستم سرمایشی و گرمايشي از آن استفاده کنید.

تقسیم بندی سیستم های تهویه مطبوع :

به طور معمول شما می توانید با استفاده از سیستم تهویه مطبوع گرما و سرمای یک ساختمان را تامین کنید. سیالي که در هر نوع از سیستم های تهویه به کار می رود متنوع می باشد و شما باید بر اساس نیاز خود یکی از آنها را خریداری کنید. برخی از مهمترین سیال هایی که در این سیستم به کار می رود عبارت می باشد از :

انواع سیستم تهویه مطبوع و قسمت های تشکیل دهنده آن

تهویه مطبوع

1. سیستم های تمام هوا :

این سیستم در واقع یکی از بهترین سیستم های تهویه مطبوع می باشد که به طور کامل هوا را می تواند تمیز کند. البته باید بدانید که برای استفاده کردن از این سیستم در برخي موارد بايستي کانال­كشي بسياري برای انتقال هوا نصب کنید و همچنین حجم تجهیزات هم بسیار زیاد است، بر همین اساس شما باید برای نصب آن به این موارد توجه زیادی داشته باشید. هواساز

2. سیستم های آب و هوا :

در این نوع سیستم دو مزیت وجود دارد که یکی از آنها استفاده از هوا برای سیستم سرمایشی می باشد و همچنین از آب گرم هم برای گرمایش ساختمان استفاده می شود. بیشترین استفاده ای که از این نوع تهویه مطبوع می شود برای ساختمان های مسکونی است و به همین دلیل شما می توانید در خانه های خود از این سیستم استفاده کنید. فن کویل

3. سیستم های تمام آب :

این سیستم به خوبی نمی تواند روی رطوبت هوا تاثیر زیادی بگذارد ولی از آنجایی که حجم کمی دارد و تجهیزاتی زیادی درون آن قرار نگرفته است بهترین انتخاب مورد نظر شما می باشد. در این نوع از سیستم تهویه مطبوع عاملی که ناقل حرارت می باشد آب است و در داخل موتورخانه قرار دارد، این آب در درون دیگ بخار به خوبی گرم می شود و برای اینکه ساختمان را گرم کند مورد استفاده قرار می گیرد.

قسمت های تشکیل دهنده یک سیستم تهویه مطبوع :

در یک سیستم تهویه مطبوع قسمت های تشکیل دهنده زیادی وجود دارد که برخی از آنها عبارت می باشد از:

1. پمپ :

پمپ ها از جمله بخش های مهم این سیستم به شمار می روند که وظیفه اصلی آنها حرکت سیال می باشد.

2. مخازن انبساطی :

از دیگر بخش های سیستم های تهویه، مخازن انبساطی می باشد که این مورد را شما تنها می توانید در سیستم های تهویه ای که تمام آب هستند مشاهده کنید.

3. فن ها و هواکش ها :

هواکش ها و فن هایی که در سیستم های تهویه قرار می گیرند قلب تپنده سیستم به شمار می روند که هوا را  درون سیستم جابجا می کنند.

4.کویل ها :

این بخش از دیگر قسمت های مهم سیستم می باشد که نقطه تبادل حرارت و سرمایش هستند.

  • برچسب‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه