فعالان بازار: برخی شرکت‌های واردکننده به افزایش قیمت موبایل دامن می‌زنند

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل: متخلفان را معرفی کنید تا به تعزیرات ارجاع دهیم

فعالان بازار: برخی شرکت‌های واردکننده به افزایش قیمت موبایل دامن می‌زنند


هلیا ظهیری

سخنگوی گمرک هفته گذشته اعلام کرد که از ابتدای سال جاری تا 20 خرداد ماه تعداد یک میلیون و ۴۱۰ هزار و ۹۳۳ دستگاه گوشی موبایل در مجموع ترخیص و وارد بازار شده است که در مقایسه با مدت مشابه با سال قبل که ۵۷۴ هزار و ۹۱۹ دستگاه بود ۱۴۵ درصد رشد داشته است.

اما علی‌رغم رشد 145 درصدی واردات، فعالان بازار موبایل از رکود نسبی در این بازار خبر می‌دهند و می‌گویند به دلیل شرایط اقتصادی، مردم مانند قبل تمایلی به خرید گوشی موبایل ندارند و بیشتر به خرید تلفن همراه با قیمت‌های پایین‌تر و یا گوشی‌های مستعمل روی آورده‌اند تا نیاز خود را برطرف کنند در واقع با شرایط موجود، بسیاری از مردم تا وقتی مجبور نباشند تلفن همراه خریداری نمی‌کنند.

از سوی دیگر به دلیل شیوع ویروس کرونا در دو ماه پایانی سال و افت شدید تولید و عرضه گوشی و بسته شدن مرزها و مشکلات ثبت سفارش و تخصیص ارز، شرایطی به وجود آمد که افزایش قیمت گوشی موبایل را در بازار دوچندان کرد البته بسیاری از فعالان بازار، افزایش قابل توجه قیمت‌ها را ناشی از افزایش قیمت دلار ارزیابی می‌کنند.

 

واردکنندگان موبایل مانع کاهش قیمت‌ها در ایران هستند

محسن بهنامی، فعال بازار موبایل اعتقاد دارد مشکل اصلی این است که به دلیل عدم تخصیص ارز به واردکنندگان، آنها نمی‌توانند کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنند و در حال حاضر برای تخصیص ارز اولویت با  کالاهای اساسی و مصرفی است، حتی اگر شرکتی بخواهد در قبال صادرات،‌ واردات انجام دهد هم فعلا تخصیص ارز صورت نمی‌گیرد.

بهنامی به عصرارتباط گفت: برخی واردکنندگان اجازه کاهش قیمت‌ها در ایران را نمی‌دهند و با عرضه قطره‌چکانی موجب افزایش قیمت در بازار می‌شوند.

این فعال بازار همچنین تاکید کرد: در شرایطی که بسیاری از واردکنندگان نتوانسته‌اند برای ثبت سفارش‌هایی که انجام می‌دهند ارز دریافت کنند و ثبت سفارشات هنوز در مرحله تخصیص ارز توسط بانک مرکزی قفل شده است چطور گمرک ادعا می‌کند که رشد 145 درصدی داشته‌ایم. شايد این اتفاق رخ داده اما کالاها به انبارها انتقال یافته و عرضه‌ انجام نشده است. آمار مذکور موید این مساله نیست که کالاها وارد چرخه توزیع و مصرف در بازار شده باشد.

بهنامی وضعیت بازار را با توجه به اینکه در خردادماه به‌سر می‌بریم با رکود نسبی مواجه دانست و گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا و مشکلات ثبت سفارش و واردات، روند تامین و عرضه گوشی موبایل و لوازم جانبی با مشکل مواجه است. خریدارانی هم که نیاز ضروری داشته‌ و مجبور به تهیه کالا بوده‌اند خرید خود را انجام داده‌اند.

 

اکنون بهترین زمان برای خرید موبایل است

اما امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با عصرارتباط تاکید می‌کند که هم‌اکنون زمان خوبی برای خرید گوشی تلفن همراه است، چرا که بخشی از کالایی که در دل بازار است با قیمت وارداتی قبل یعنی ارز نیمایی ابتدای سال ارایه می‌شود.

او گفت: درحال حاضر برخی شرکت‌ها هستند که ارز نیمایی دارند و جنس خود را به قیمت نیمایی و با سود مصوب می‌فروشند، بنابراین قیمت گوشی کاهش یافته است تا افزایش. اگر اجناس نیمایی سابق تمام شوند دیگر تمام کالاهای بازار بر مبنای یوروی در حدود 20 هزارتومانی عرضه خواهد شد.

 از سوی دیگر ابراهیم درستی، رییس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری، گوشی همراه و لوازم جانبی ادعا می‌کند؛ شرکت‌های واردکننده‌ای که بهمن و اسفند‌ماه سال گذشته با دلار 12 تا 13هزار تومانی کالا را خریداری کرده‌اند اکنون به همان قیمت گوشی‌های وارداتی را در بازار عرضه نمی‌کنند و یا این گوشی‌ها با نرخ روز و به تعداد محدود در اختیار واحدهای خرده‌فروشی قرار می‌گیرد. درستی معتقد است برخی شرکت‌های واردکننده با احتکار کالا به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زنند.

امیر اسحاقی در پاسخ به این ادعای فعالان بازار که واردکنندگان موبایل به آشفتگی در بازار دامن می‌زنند و نقش مهمی در افزایش قیمت دارند، گفت: چنین چیزی امکان ندارد. واردکنندگان موبایل بیش از 90 درصد کالاهای خود را از امارات تامین می‌کنند. قیمت هم کاملا رقابتی است و 288 واردکننده داریم و غالب واردکنندگان نیز ارز حاصل از صادرات می‌گیرند که با بالاترین قیمت روز محاسبه می‌شود.

وی به ضابطه قیمت‌گذاری کالای وارداتی اشاره کرد و گفت: طبق این ضابطه تمام واردکنندگان موظفند محاسبه قیمت تمام‌شده و قیمت فروش را در سامانه 124 ثبت کنند و اگر کسی هم ثبت نمی‌کند تخلف محسوب می‌شود. واردکنندگان تعهدنامه کتبی می‌دهند مبنی بر اینکه تمام ادعاها و اسناد ضمیمه صحت دارد بنابراین در چنین فرایندی حتی اگر بخواهند کالا را بر فرض احتکار دوماه نگه دارند سودی ندارد. طبق قانون تعزیرات هم کالا نباید بیش از چهار هفته در انبار نگهداری شود پس به نفع واردکننده است که این کالا را به اصطلاح بچرخاند؛ یعنی بفروشد و دوباره کالای جدید وارد کند چون سود ثابت است، سود عمده‌فروش و خرده‌فروش هم که 10 درصد و کاملا مشخص است. قیمت مصرف‌کننده هم که در سامانه 124 ثبت می‌شود پس نمی‌تواند این کالا را با قیمت بالاتر بفروشد. البته دلالی و واسطه‌گری وجود دارد، دلال از شرکت می‌خرد و کالا را چند دست می‌چرخاند و قیمت را بالا می‌کشد اما این مساله ارتباطی با بازرگان و واردکننده ندارد.

وی در پاسخ به این مساله که گفته می‌شود برخی شرکت‌های واردکننده کالا را با دلار 12 هزار تومان در بهمن و اسفند خریداري کرده و اینک گوشی‌ها را به نرخ روز عرضه می‌کنند، نیز گفت: اگر چنین موردی وجود دارد معرفی کنند تا پرونده متخلف را به تعزیرات ارجاع دهیم. اوضاع ارزی مملکت سخت و محدود است و مردم هم به تلفن همراه نیاز دارند بنابراین هر بخشی در کشور که در حال تخلف است از دولتی تا واردکننده تا شبکه توزیع باید با او برخورد شود.

به اعتقاد این فعال صنفی، مشکل اصلی کمبود کالا و نوسانات قیمت در زنجیره تامین یعنی واردکنندگان و فروشندگان نیست، بلکه عدم برنامه‌ریزی دولت براي تامین نیاز بازار و عدم تخصیص ارز و مشکلات عدیده ثبت سفارش و اصلاحیه‌های آن است و با تزریق قطره‌چکانی و بدون برنامه ارز و عدم شفافیت در این حوزه به زودی با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم شد.

 

مردم بدون مراجعه به سامانه 124 خرید نکنند

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید: اکنون واردکننده‌ها قیمت کالاها را در سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت درج می‌کنند تا مصرف‌کننده از حداکثر قیمت آن مطلع باشد بنابراین مصرف‌کننده‌ها نیز می‌توانند قبل از خرید، قیمت مدل تلفن همراه خود را از این سامانه استعلام کنند. توصیه ما به مردم این است که بدون مقایسه قیمت از سامانه 124 اصلا اقدام به خرید نکنند؛ ابتدا بررسی کنند که واردکننده قیمت کالایی که قصد خرید آن را دارند با چه قیمتی ثبت کرده است و چنانچه فروشنده قیمت را بالاتر اعلام کرده و خریداری کرده بودند از فروشنده و شرکت شکایت کنند.

وی گفت: درخواست مشخص من این است که در آینده نزدیک تدابیری اندیشیده شود تا مصرف‌کننده بتواند در هنگام خرید، ضمن استعلام اصالت گوشی و میزان گارانتی و مشخصات واردکننده-که در حال حاضر  از سامانه *7777#   استعلام می‌شود-بتواند قیمت مصرف‌کننده را نیز دریافت کنند. با این اتفاق بسیاری از واسطه‌ها از بازار موبایل حذف خواهند شد. اگر بخواهیم شفاف‌تر و بلندمدت‌تر نگاه کنیم می بایست سریعا  سامانه افق در کشور راه‌اندازی شود  تا کل زنجیره تامین از واردات تا فروش به مصرف کننده به صورت آنلاین قابل نظارت باشد البته شنیده‌ها حاکی از این است که قرار شده از دوهفته آینده فاز اول آن اجرا شود.

اسحاقی با بیان این که سامانه افق به دنبال شفاف‌سازی روند واردات تلفن همراه تا رسیدن به دست مصرف‌کننده است، گفت: این سامانه فرایند واردات و توزیع را به صورت شفاف نشان می‌دهد. به این شکل که کالا از زمانی که وارد می‌شود تا به لایه‌های فروش و سپس به دست مصرف‌کننده برسد، در این سامانه ثبت می‌شود و قابل رصد است. از سوی دیگر کد فعال‌سازی که ۶ رقمی است و واردکننده به ازای هر گوشی باید آن را از دولت بگیرد، دولت خود به‌طور مستقیم به مصرف‌کننده ارایه می‌دهد. با راه‌اندازی این سامانه مصرف‌کننده نیز می‌تواند قیمت کالا را مستقیم از این سامانه رصد کرده و سپس خریداری کند.

اسحاقی اظهار امیدواری کرد مشکل ثبت سفارش و تخصیص ارز برطرف شود و روند کار سرعت گیرد، وي همچنين افزود: قابل ذکر است که از ابتدای سال جاری در حدود 2میلیون گوشی به کشور وارد و حدود 2.6 میلیون گوشی مصرف شده است و اعتقاد دارم به اندازه نیاز کشور کالا موجود نداریم. هم‌اکنون یک میلیون و 400 هزار دستگاه روشن‌نشده در کشور داریم که این تعداد در ابتدای سال بیش از 2 میلیون گوشی بوده است و برای حفظ آرامش و تعادل عرضه و تقاضای زنجیره تامین و توزیع موبایل در کشور نیاز است افزایش چشمگیری در تعداد موبایل‌های روشن نشده و رساندن آن به عدد 2تا 2.5میلیون گوشی صورت گیرد.

  • برچسب‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه