خیریه‌ها و دولت الکترونیکي

مهدی قربانی

خیریه‌ها و دولت الکترونیکي

یکی از چاره‌های اصلی شفافیت، اجرای کامل فرایند دولت الکترونیکی در ایران است. دولت با اتکا به داده‌های دولت الکترونیکي می‌تواند به‌طور دقیق منابع را تخصیص داده و سیاست‌گذاری کند. بر سر اجرای این قانون مدام سنگ انداخته می‌شود تا مفسدان امکان بار زدن منابع دولتی را داشته باشند. در مقابل، برای هر چیزی یک سامانه با قیل و قال راه‌ انداخته می‌شود.

دولت الکترونیکي اگر سرپا بود مجبور نبودند در اوج کرونا پیرمردها و پیرزن‌ها را به صف خرید سیم‌کارت بفرستند، شغل و درآمد خریداران سهام عدالت پیدا بود؛ میلیاردرها مالیات می‌دادند. حالا سامانه از پشت سامانه برای هر بحران و مساله‌ای راه‌اندازی می‌شود قبلا با شنیدن نام سامانه فقط یاد هواشناسی می‌افتادیم الان صف و ثبت‌نام را هم بر آن بیفزایید.

 و اما خیریه‌ها؛ هزاران خیریه در کشور داریم. روزگاری چهار خیریه داشتیم که اتفاقا در تقویت جامعه بسیار موثر بود؛ به جای آنکه منابع کشور عادلانه توزیع شود حالا خیریه می‌زنند؛ از عدالت آموزشی کاسته می‌شود، خیریه بیشتر می‌شود؛ کسان بیشتری محتاج درمان می‌شوند، مسکن ناعادلانه توزیع می‌شود، خیریه بیشتر می‌شود. انگار فرقی ندارد هر چه عزا در کوچه ما بیشتر شود خیریه بیشتر می‌شود.

 با استقرار کامل دولت الکترونیکي دیگر نیازی نیست برای هر کاری سامانه‌ای پیاده‌سازی شود و با داده‌های دولت الکترونیکي می‌توان به سطح درآمد افراد جامعه، دارایی افراد و املاک، سطح فرهنگی و اجتماعی و غيره دست پیدا کرد و با این اطلاعات دولت می‌تواند به‌صورت مستند و دقیق عدالت را برقرار کند و نیازی به حضور خیریه‌ها نخواهد بود که با بضاعت و ظرفیت محدود خود، از حضور دولت به‌صورت کامل جلوگیری کند.

 علاوه بر این با وجود خیریه‌ها، آنچه در سال‌های اخیر دیده‌ایم این بوده است که دولت آن‌طور که باید به وظایف ذاتی خود عمل نکرده است.

 لحظه‌ای به این فکر کنید که در دولت الکترونیکي مشخص شود هر فرد چقدر مستغلات دارد و مالیات بر املاک چقدر می‌تواند بر قیمت اجاره تاثیر بگذارد. حال خیریه‌ها چقدر می‌توانند از اجاره‌نشین‌ها حمایت کنند؟

 به این فکر کنید که در دولت الکترونیکي اگر هر فرد پرونده پزشکی الکترونیکی داشته باشد با شیوع یک بیماری، چقدر سریع‌تر می‌توان به افراد آسیب‌پذیر کمک کرد؟ حالا خیریه‌ها چقدر می‌توانند در خصوص بیماری‌ها اقدامات کافی انجام دهند؟

اما چرا در پیاده‌سازی دولت الکترونیکي تا این حد تعلل می‌شود و هر روز شاهد تولد خیریه‌های بیشتری هستیم؟