از بازي‌هاي كودكانه تا ناآگاهي روابط عمومي وزارت ارتباطات

عبداله افتاده

از بازي‌هاي كودكانه تا ناآگاهي روابط عمومي وزارت ارتباطات

روابط عمومي هر سازمان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و مي‌تواند با اطلاع‌رساني صحيح در خصوص عملكرد سازمان متبوع خود نقشي تعيين‌كننده در خصوص ابهام‌هاي مرتبط با سازمانش و حركت سازمان در مسير شفاف‌سازي و رفع ابهام‌ها داشته باشد.

در كشور ما اما ناآشنايي برخي مديران روابط عمومي با اصول اوليه كار باعث شده كه در بسياري از موارد رسانه‌ها نتوانند پاسخ سوالات خود را از برخي نهادها بگيرند و در نتيجه از سويي عملكرد سازمان‌ها با ابهام روبه‌رو شده است و از سويي ديگر سوالات مردم در خصوص عملكرد اين سازمان‌ها بي‌پاسخ مانده است.

وضعيت روابط عمومي وزارت ارتباطات در اين سال‌ها به تبع همين وضع موجود در كشور نامساعد بوده و در نتيجه رويكرد منفعلانه و عدم پاسخگويي روابط عمومي وزارت ارتباطات رسانه‌هاي منتقد حوزه فاوا با انبوهي از سوالات و ابهام‌هاي بي‌پاسخ مواجه شده‌اند.

در شرايطي كه انتظار مي‌رود مدير روابط عمومي وزارت ارتباطات با تذكر به روابط عمومي‌هاي معاونت‌هاي وزارت ارتباطات، زمينه را براي پاسخگويي بيشتر مسوولان اين وزارتخانه به رسانه‌ها فراهم كند اما عملكرد اين مدير گوياي آن است كه عزمي براي پاسخگويي به مردم و رسانه‌ها در وزارت ارتباطات وجود ندارد.

روابط عمومي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، روابط عمومي شركت زيرساخت و ساير زيرمجموعه‌هاي وزارت ارتباطات در اين سال‌ها با وجود پيگيري‌هاي متعدد از سوي عصر ارتباط و ديگر رسانه‌هاي مستقل تمايلي به پاسخگويي نشان نداده‌اند.

عدم پاسخگويي روابط عمومي شركت زيرساخت در خصوص پروژه EPEG، عدم پاسخگويي اين شركت در خصوص وضعيت و عملكرد اپراتور چهارم ارتباطي، عدم پاسخگويي رگولاتوري در خصوص علت اعطاي مجوز به مخابرات براي گراني حق اشتراك و بسياري از نمونه‌هاي مشابه در اين سال‌ها وجود داشته كه روابط عمومي‌هاي زيرمجموعه‌هاي وزارت ارتباطات و نيز روابط عمومي اين وزارتخانه حاضر به پاسخگويي نشده‌اند.

از سوي ديگر در اين سال‌ها كار روابط عمومي‌هاي اين وزارتخانه به برگزاري نشست‌هاي خبري فيزيكي و اخيراً آنلاين محدود شده است و نامطلع بودن شخص اول روابط عمومي اين سازمان در خصوص تصميمات مديريتي باعث شده كه انبوهي از سوال‌هاي بي‌پاسخ وجود داشته باشد.

 

پاسخگويي گزينشي نتيجه ترس از رسانه‌هاي منتقد؟

يك روش غلط كه در اين سال‌ها در روابط عمومي وزارت ارتباطات تبديل به رويه شده است آن است كه در نشست‌هاي خبري صرفا به رسانه‌هاي هم‌سو با وزارتخانه اجازه پرسش سوال از وزير داده مي‌شود. به اين ترتيب نقدهاي جدي و انتقادهاي سازنده‌اي كه مي‌توانند زمينه را براي شناخت و حل مشكلات در اين وزارتخانه فراهم كنند، مخفي مي‌مانند.

اين در حالي است كه اصول اوليه روابط عمومي، لزوم پاسخگويي به ابهام‌ها و انتقادات را به عنوان يك اصل در نظر مي‌گيرد.

البته داريم دسته‌اي از رسانه‌هاي همسو با وزارت متبوع را كه حتي براي وزير جوان نشست‌هاي خصوصي در كافه‌ها نيز برگزار مي‌كنند و قطعاً فراموش نخواهم كرد در اولین دیدارم با هاديان مدير روابط عمومي وزارت ارتباطات که با افتخار از ناآگاهی خود در خصوص اینکه هنوز نخستين هفته نامه فناوري اطلاعات و ارتباطات كشور با قدمت 19 سال را نمی‌شناسد، که البته برای نگارنده این بازی‌های کودکستانی سال‌هاست به خاطره تبدیل شده است.

شايد انتخاب مديراني كه در زمينه دانش علوم ارتباطات اجتماعي و نيز IT اطلاعات كافي ندارند باعث شده از سويي روابط عمومي وزارت ارتباطات قدرت مديريت رسانه‌اي نداشته و از سوي ديگر توان فني براي پاسخگويي به سوالات تخصصي حوزه IT نيز وجود نداشته باشد.

در سايه عملكرد نامناسب روابط عمومي وزارت ارتباطات اما شخص وزير نيز در اين سال‌ها با تكيه بر شبكه‌هاي اجتماعي، كار خود را پيش برده و اطلاع‌رساني كرده است.

 

جاي خالي اطلاعيه‌هاي خبري در وزارت ارتباطات

قطع يك هفته‌اي اينترنت كشور يكي از آن اتفاقاتي بود كه انتظار مي‌رفت با اطلاعيه‌هاي سريع و در لحظه روابط عمومي وزارت ارتباطات در خصوص آن اطلاع‌رساني شود.

با اين وجود سكوت خبري روابط عمومي وزارت ارتباطات باعث شد تا در اين شرايط بحراني به جز توييت‌هاي چند خطي وزير ارتباطات، اطلاعات صحيح و روشني منتشر نشود و همين امر به انتشار شايعات دامن زد.

يكي از هنرهاي اصلي روابط عمومي‌ها، كنترل شرايط بحران و اطلاع‌رساني صحيح در زمان بحران است كه البته روابط عمومي وزارت ارتباطات در اين خصوص نتوانسته نمره قبولي بگيرد.

 

بي‌برنامگي در برگزاري نشست‌هاي خبري

يكي ديگر از ايرادات مشهود روابط عمومي وزارت ارتباطات در اين سال‌ها، ناتواني اين نهاد در برگزاري نشست‌هاي خبري است. براي نمونه نشست خبري وزاري ارتباطات و نيرو در پژوهشگاه فضايي با تأخير بيش از يك ساعته و با ناهماهنگي‌هاي روابط عمومي وزارت ارتباطات و پژوهشگاه فضايي برگزار شد. نشست خبري وزراي ارتباطات ايران، روسيه و آذربايجان نيز در شرايطي برگزار شد كه هيچ صندلي براي خبرنگاران در نظر گرفته نشده بود و اجازه سوال پرسيدن نيز صرفا به برخي از خبرنگاران هم‌سو با وزارتخانه داده شد تا صداي انتقادي بلند نشود.

يكي ديگر از رويه‌هاي جالب اما حذف خبرنگاران منتقد از ليست حضور در نشست‌هاي خبري است كه اتخاذ اين رويكرد بيش از هر چيز گوياي عدم تمايل روابط عمومي‌ها به پاسخگويي در خصوص سوالات انتقادي و ترس از مطرح شدن نقاط ضعف اين وزارتخانه است.

در شرايطي كه از روابط عمومي وزارت ارتباطات انتظار هماهنگي با مسوولان براي پاسخگويي به رسانه‌ها وجود دارد اما حالا هادیان شخصا با انتشار كليپ‌هايي اقدام به يادآوري املاي صحيح كلمات و اصول اوليه نگارش كرده است، البته ایشان در هنر اجرا نیز به قدری توانمند به نظر می‌رسد که پیشنهاد می‌شود با توجه به علاقه‌مندی او به حوزه آموزش با یکی از برنامه‌های بخش خردسال صدا و سیما که این روزها نیاز مبرمی در به کارگیری متخصصان حوزه فن بیان و نگارش دارد، همکاری کند!

اين در حالي ا‌ست كه از اين نهاد انتظار مي‌رود به جاي این‌گونه اقدامات، براي يادآوري اصول ابتدايي نگارش، در مسير بهبود وضعيت روابط عمومي وزارتخانه متبوع خود گام بردارد و وظايفش را به درستي به انجام رساند.

 

جمع‌بندي

در شرايطي كه كشور ما از مديران باتجربه، با دانش و مسلط به IT بسياري بهره مي‌برد، به نظر مي‌رسد انتخاب چهره‌اي ناآشنا به عنوان مدير روابط عمومي وزارت ارتباطات چالش‌برانگيز شده است.

نگاهي به كارنامه مديران روابط عمومي باسابقه‌اي همچون داوود زارعيان كه همواره در روابط عمومي مخابرات پاسخگوي سوالات خبرنگاران بوده شايد بهترين الگو براي مدير فعلي روابط عمومي وزارت ارتباطات باشد.

زارعيان از جمله مسوولان حوزه روابط عمومي كشور بوده كه همواره در طول ساعات فعاليت كاري خود پذيراي سوالات تلفني و حضوري خبرنگاران رسانه‌ها بوده است و ضمن تسلط به مسايل مربوط به سازمان خود در شرايطي كه پاسخ سوالي را نمي‌دانست سوال را از مسوولان مربوطه پرسيده و پاسخ را به سرعت به نمايندگان رسانه‌ها منتقل كرده است.

در طرف مقابل اما روابط عمومي وزارت ارتباطات در بيشتر موارد شايد به سبب ناآگاهي از تصميمات سازماني اين وزارتخانه و يا عدم تسلط به حوزه IT سعي مي‌كند با عباراتي مثل مدير مربوطه پاسخ ندادند يا اطلاعي ندارم، پذيراي خبرنگاران منتقد و مستقل باشد.

به نظر مي‌رسد وضعيت فعلي روابط عمومي وزارت ارتباطات مطلوب نيست و براي بهبود وضعيت فعلي مي‌بايست خون تازه‌اي در رگ‌هاي اين نهاد تزريق شود.