مراقب هزينه‌هاي اضافي شماره‌هاي هوشمند باشيد

اخيرا برخي از افراد با انتشار آگهي‌هايي در سايت‌هاي آگهي رايگان مدعي ارايه جنس يا ملكي با قيمت بسيار پايين‌تر از عرف بازار مي‌شوند و اعلام مي‌كنند براي اطلاع از جزييات آن ملك بايد از طريق شماره تلفن ثابت با تلفن هوشمند آنها تماس حاصل شود.

مراقب هزينه‌هاي اضافي شماره‌هاي هوشمند باشيد

زماني كه فرد با شماره مذكور تماس مي‌گيرد نيز از طريق ترفندهايي مكالمه را طولاني مي‌كنند، از آنجا كه شماره‌هاي اعلامي مربوط به سيستم هوشمند بوده هزينه‌هاي اضافي براي مكالمه محاسبه شده و به عنوان خدمات ارزش افزوده به حساب صاحب شماره منظور مي‌شود.

داوود زارعيان معاون امور مشتريان شركت مخابرات ايران در خصوص هزينه‌هاي اضافي كه برخي افراد سودجو با چنين شيوه‌هايي به مردم تحميل مي‌كنند و راهكار مخابرات براي مقابله با آن گفت: در خصوص شبكه هوشمند بايد بگويم تا زماني كه مشترك تاييديه ندهد اين سرويس فعال نمي‌شود. بنابراين هر شماره هوشمندي كه شامل پيش شماره 909 كشوري و استاني مي‌شود تا زماني كه از مشترك تاييديه گرفته نشود هزينه اضافي ندارد و بعد از آنكه از مشترك تاييديه گرفته شد، فعال مي‌شود.

وي ادامه داد: هزينه آن نيز مي‌تواند متفاوت باشد؛ براي مثال هزينه يك سرويس دقيقه‌اي 50 تومان بوده و هزينه سرويس ديگري ممکن است دقيقه‌اي هزار تومان در نظر گرفته شده باشد؛ اما اساس كار بر اين مبنا است كه تاييديه مشترك حتما باید گرفته شود. شركت مخابرات سرويس‌هاي ارايه شده را بررسي كرده و شماره‌هايي را كه از مشترك تاييديه نمي‌گرفت، قطع كرده است. همين اقدام باعث شد كه در ماه اخير شكايات بسيار كمي داشته باشيم كه آن هم مربوط به صورت‌حساب‌هاي گذشته است.

زارعيان در پاسخ به اين پرسش كه قرار بود يك آستانه عددي نيز براي سرويس‌هاي هوشمند تعريف شود بیان کرد: بخشي از شماره‌هاي هوشمند مالكيت‌شان مربوط به شركت زيرساخت است كه اين آستانه عددي را ندارند اما ساير شماره‌هاي هوشمندي كه بر بستر 7070 و يا 7020 است مبلغ آن نمي‌تواند بيشتر از 50هزار تومان در ماه باشد.

وي در خصوص آنلاين شدن سرويس هوشمند نيز گفت: الان سرويس هوشمند آنلاين شده است و اگر به هر دليلي مبلغ بالاتر از آستانه مجاز باشد پيامك هشدار ارسال مي‌شود.

وي در خصوص امكان مشاهده آنلاين مبلغ نيز گفت: در حال حاضر امكان ارسال پيامك صورت‌حساب از طريق شبكه مخابراتي وجود دارد كه اين كار انجام مي‌شود و مشترك با كليك بر لينك موجود در اين پيامك مي‌تواند صورت‌حساب و ريز جزييات را مشاهده كند. همچنين از طريق سايت مخابرات و در بخش مخابرات من امكان مشاهده صورت‌حساب وجود دارد.