در مراسم افتتاح بزرگ‌ترين ديتاسنتر خارج از تهران مطرح شد؛

همراه‌اول تا شهريور ۵ نقطه در تهران را تحت پوشش 5G قرار می‌دهد

هفته گذشته همراه‌اول بزرگ‌ترين مركز داده غرب و شمال‌غرب كشور را با حضور رييس مجلس، وزير ارتباطات و جمعي از چهره‌هاي شناخته‌شده افتتاح كرد تا گامي ديگر در جهت پيشتازي در عرصه ارتباطات كشور برداشته باشد.

همراه‌اول تا شهريور ۵ نقطه در تهران را تحت پوشش 5G قرار می‌دهد

در اين گزارش سعي مي‌كنيم ضمن شرح آنچه در اين جلسه گذشته مشخصات بزرگ‌ترين ديتاسنتر خارج از تهران كه توسط همراه‌اول ساخته شده را شرح دهيم.

هفته گذشته، همراه‌اول يكي از بزرگ‌ترين مراكز داده اقماري شبكه ملي اطلاعات را در تبريز افتتاح كرد.

 به گفته مديرعامل اين اپراتور، «مركز داده شهيد قاضي طباطبايي» بزرگ‌ترين ديتاسنتر ايراني است كه خارج از تهران افتتاح مي‌شود.

اين مركز داده با اهدافي نظير توسعه شبكه موبايل در غرب و شمال‌غرب كشور، تامين بستر و زيرساخت مورد نياز براي مجازي‌سازي شبكه، افزايش پايداري شبكه، افزايش كيفيت خدمات، افزايش قدرت مانور و كنترل ترافيك، ارايه سرويس‌هاي ديجيتال و ارايه سرويس‌هاي هاستينگ به مشتري‌هاي سازماني و خصوصي طراحي شده و توسعه يافته است.

در مراسم افتتاح اين ديتاسنتر«محمدباقر قاليباف» رييس مجلس شوراي اسلامي، «محمدجواد آذري‌جهرمي» وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، «ابوالحسن فيروزآبادي» دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي، «مهدي اخوان بهابادي» مديرعامل و جمعي از مديران شركت ارتباطات سيار ايران شركت داشتند.

اين ديتاسنتر كه با تاكيد بر استفاده حداكثري از توليدات تامين‌كنندگان داخلي در بخش زيرساخت توسعه يافته، افزايش پايداري زيرساخت‌هاي مراكز داده و افزايش ظرفيت خدمات ابري را فراهم خواهد آورد و ايجاد كسب‌وكارهاي ديجيتال براي جوانان را تسهيل مي‌كند.

ارتقا و پايداري شبكه خدمات همراه‌اول و توزيع متوازن ترافيك شبكه و همچنين كمك به ايجاد خدمات ارتباطي در روستاها و هوشمندسازي مدارس از جمله اهداف اين شبكه داده است.

شايان ذكر است اين ديتاسنتر در مساحتي ۳هزار متر مربعي در سه طبقه ايجاد شده و در حال حاضر ۲۵۰ رك در آن نصب شده و تا ۳۵۰ رك قابل توسعه است. همچنين ظرفيت ۱۵۰۰ سرور فيزيكي و ۱۶۰۰ سرور مجازي در آن وجود دارد.

ديتاسنتر تبريز، بزرگ‌ترين ديتاسنتر خارج از تهران

در مراسم افتتاحيه بزرگ‌ترين ديتاسنتر شمال و شمال‌غرب كشور، مديرعامل همراه‌اول «مهدي اخوان‌بهادر» بيان كرد: مركز داده با مدل‌هاي مختلف در كشور نياز است. هدف‌گذاري‌مان اين است كه تا پايان سال‌جاري ۱۳۷۰ «رك» را به مجموعه كشور اضافه كنيم. ديتاسنتري كه امروز افتتاح مي‌شود ۲۵۰ رك دارد البته براي طبقه همكف نيز فضا را براي ايجاد ۱۰۰ رك ديگر فراهم كرده‌ايم.

اخوان افزود: تعدادي از رك‌هاي اين ديتاسنتر مربوط به توسعه كار اپراتور همراه‌اول است و تعداد قابل توجهي از اين رك‌ها براي شركت‌هايي تعبيه شده كه كسب‌و‌كارها بتوانند از اين فضا ايجاد كنند. اين ديتاسنتر در حال حاضر بزرگ‌ترين ديتاسنتر خارج از تهران است.

مديرعامل شركت همراه‌اول در ادامه توضيح داد: همراه‌اول حدود 90 ميليون سيم‌كارت نزد مردم دارد كه حدود 50 ميليون از آنها در حال كار است. 20 ميليون اين سيم‌كارت‌ها دائمي و 70 ميليون باقي اعتباري است. بيشترين مشتركان دائمي در كشور براي همراه‌اول است.

اخوان با بيان اين نكته كه مصرف ديتا در شش سال گذشته افزايش چشمگيري داشته‌است، گفت: 100 درصد شهرهاي كشور تحت پوشش 3جي و 4 جي همراه‌اول هستند.

 

تقدير وزير ارتباطات از اقدامات موثر همراه‌اول

آذري‌جهرمي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در مراسم افتتاح بزرگ‌ترين مركز داده غرب و شمال‌غرب كشور راه‌اندازي اين مركز توسط همراه‌اول را موجب پايداري ارتباطات، تمركززدايي، بهبود كيفيت ارتباطات براي مناطق غرب و شمال‌غرب كشور دانست.

وزير ارتباطات همچنين در اين مراسم خاطرنشان كرد: افتتاح بزرگ‌ترين مركز داده‌ خارج از تهران توسط همراه‌اول باعث تمركززدايي تجهيزات ديجيتالي در پايتخت كشور و افزايش كيفيت ارتباطي در مناطق غرب و شمال‌غرب مي‌شود. وي اعلام كرد كه خدمات ابري اين مركز داده ظرف ۴۵ روز آينده وارد مدار خواهد شد.

جهرمي ضمن تاكيد بر اين نكته كه همراه‌اول بزرگ‌ترين اپراتور تلفن همراه خاورميانه است اضافه كرد: وسيع‌ترين پوشش شبكه در كشور از آن همراه‌اول است. بارها گفته‌ام كه همراه‌اول بزرگ‌ترين بنگاه اقتصادي كشور در حوزه ارتباطات است. همراه‌اول لوكوموتيو اقتصاد ديجيتال كشور است.

وزير ارتباطات در بخشي ديگر از سخنان خود اظهار كرد: همراه‌اول قول داده تا شهريور امسال پنج نقطه در تهران را تحت پوشش 5G قرار دهد. همراه‌اول توجه ويژه‌اي به زيست‌بوم كودك و نوجوان داشته و اولين اپراتوري است كه با ارايه سيم‌كارت «درسا» در اين حوزه ورود كرد و اپراتوري پيشرو است. بابت راه‌اندازي شبكه دانش‌آموزي «شاد» از همراه‌اول تشكر مي‌كنم‌‌ زيرا ٩ ميليون دانش‌آموز با خيال راحت مي‌توانند به آموزش غيرحضوري ورود كنند.

به‌گفته‌ي آذري‌جهرمي، همچنين وي از همراه‌اول خواسته است تا براي توسعه‌ پيام‌رسان‌هاي داخلي و موتور جست‌وجوي داخلي سرمايه‌گذاري كند. در همين زمينه، مديرعامل همراه‌اول اطلاع داد، ساختمان جديدي كه براي استقرار مديران اين شركت ساخته شده بود، در اختيار شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه‌ پيام‌رساني و موتور جست‌وجوي بومي قرار گرفته است.

وزير ارتباطات همچنين از همراه‌اول خواست تا روي اكوسيستم كودك و نوجوان سرمايه‌گذاري كند.

 

تقدير قاليباف از سرعت بالاي ساخت ديتاسنتر تبريز

قاليباف، رييس مجلس شوراي اسلامي در مراسم افتتاح بزرگ‌ترين ديتاسنتر خارج از تهران ضمن تقدير از سرعت عمل همراه‌اول در ساخت و راه‌اندازي ديتاسنتر تبريز تقدير كرده و گفت: امروز مجموعه‌اي دارد افتتاح مي‌شود كه مثل گذشته در كمترين زمان ممكن، با بيشترين تاثير‌گذاري در همه جغرافياي كشور، با شفافيت، با عدالت و با اقتصادي‌ترين روش انجام شده و با اين روش مي‌توان مسايل و نابساماني‌هاي اقتصاد كشور را حل و فصل كرد.

ريیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با راه‌اندازی این مجموعه هم عقب‌ماندگی‌های گذشته جبران می‌شود و هم می‌توانیم به بزرگ‌ترین دستاوردها برسیم البته اگر غفلت نکنیم.

شايان ذكر است اين ديتاسنتر در كمتر از 10 ماه ساخته شده و اين مركز داده كه بزرگ‌ترين مركز داده خارج از تهران است با ظرفيت ٣۵٠ رك از هفته گذشته زير بار رفته است و تا پايان سال تعداد ١٣٧٠ رك ديگر به شبكه همراه‌اول اضافه مي‌شود.

گفتني است رييس مجلس شوراي اسلامي در سخنان خود بر لزوم سرعت ‌گرفتن فعاليت‌ها در حوزه‌ اقتصاد ديجيتال و نقش شركت‌هاي بزرگ بر اين امر نيز تاكيد ويژه‌اي داشت.