چرا در آینده به بانکداری دیجیتال نیاز مبرم داریم؟

امروزه شرکت‌های فين‌تك و بانک‌های دیجیتالی به عنوان اخلالگر عمده خدمات بانکی درآمده و روش سنتی بانکداری و پرداخت‌های سال‌های متمادی را تغییر داده‌اند.

چرا در آینده به بانکداری دیجیتال نیاز مبرم داریم؟

با نام‌گذاری محبوب‌ترین آنها مانند بانک‌های دیجیتال، نئو یا بانک‌های چالش‌آفرین، همه می‌دانند که بانکداری دیجیتال، ایده‌های جدید و تجربه مشتری‌مداری بالایی را به وجود آورده‌اند.

اما مهم‌ترین ویژگی‌های این فناوری که از رشد مستمر بانک‌های دیجیتال و سایر فنا‌وری‌های پیشرفته پشتیبانی می‌کند، چیست؟

*تعبیه شده توسط زیرساخت‌های میکروسرویس

گسترش کسب و کار یا تغییر مداوم با زیرساخت‌های خدمات خرد ارتباط مستقیم دارد. خدمات میکروسرویس در مرکز سیستم‌هاي عامل نوین بانکداری مرکزی است. این امر به شخصی‌سازی فناوری یا اضافه کردن قابلیت‌های جدید، سریع‌تر و آسان‌تر از استفاده از معماری استاندارد بانکی کمک می‌کند. چنین ارتقايي با سیستم‌های بانکی هسته‌ای یکپارچه امکان‌پذیر نیست، اما این مجموعه به گونه‌ای ایجاد می‌شود که راه‌حل‌ها مستقل از یکدیگر باشند و از تغییرات مداوم پشتیبانی کنند. در نتیجه، منابع و هزینه‌‌های تحول را کاهش می‌دهد و بانک‌های دیجیتال را قادر می‌سازد تا همیشه با روندهای فعلی بازار به‌روز باشند. اساسا، با استفاده از این معماری، بانک‌ها می‌توانند یک تجارت کوچک را تاسیس کنند که از عملیات اساسی پشتیبانی کند و اندکی با افزودن راه‌حل‌های جدید و شرکای تجاری، کمی گسترش یابد.

*سازگار با منطق تجارت

انعطاف‌پذیری از نظر راه‌حل‌ها و ادغام‌های اضافی فقط یک طرف سیستم است. در مورد اپراتورها، سیستم نیز باید به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد تا فناوری‌ها، راه‌حل‌ها و ادغام‌های جدید را در اختیار آنها قرار دهد. به عنوان مثال، بانک‌های دیجیتال باید بتوانند منطق تجارت خود را تطبیق دهند زیرا این صنعت به سرعت در ابعاد مختلف، به عنوان مثال عملکردی، تجاری و فناوری، در حال پیشرفت است.

بیشتر فرایندهای تجاری به دلیل نیازهای جدید، مقررات و روند بازار، نیاز به ارتقاي منظم دارند؛ در اینجاست که انعطاف‌پذیری بسترها ضروری است.

در این مرحله، تمام فرایندهای تجاری باید به راحتی در دفاتر خدمات اداره شود. این متفاوت از آنچه سیستم‌های یکپارچه ارايه می‌دهند، است. افزودن یا حذف مراحل و سناریوها، باید در فهم و اجرای آن آسان باشد و این کار را با یک کلیک امکان‌پذیر می‌سازد.

*آمادگي برای بانکداری باز

یکی دیگر از قابلیت‌های پشتیبانی بانکداری دیجیتال، آمادگی برای فراهم کردن بستر بانکداری باز است. در دنیای بانکداری باز، محصولات مالی پلاگین و بازی به صورت اصلی جریان دارند و هنگام انتخاب یک تجربه برتر بانکی، مشتریان حرف آخر را می‌زنند.

برای فین‌تک‌ها، فرصت‌های بانکی باز بی‌شمار است. بانک‌های دیجیتالی مجهز به API باز، می‌توانند با کمک سایر ارايه‌دهندگان و بانک‌های شخص ثالث، خدمات جدید و ارزش افزوده ارايه دهند و از این اتصالات سود ببرند.