مدیرعامل دیجی‌کالا:

مهم‌ترین مسوولیت اجتماعی ما حمایت از کسب‌وکارهای ایرانی است

مراحل ورود دیجی‌کالا به بورس با سرعت قابل قبولی طی شده و در گام‌های نهایی خود به‌سر مي‌برد اما به دلیل شرایط هیات پذیرش هنوز تاریخ دقیق عرضه اولیه مشخص نیست، با این حال دیجی‌کالا مطمئنا حضوری منطقی در عرضه اولیه بورس خواهد داشت.

مهم‌ترین مسوولیت اجتماعی ما حمایت از کسب‌وکارهای ایرانی است

هفته گذشته حمید محمدی، موسس و مدیرعامل دیجی‌کالا در رویدادی آنلاین با اعلام این مطلب در مورد اهداف دیجی‌کالا برای ورود به بورس گفت: «یکی از مهم‌ترین هدف‌ها دسترسی به منابع مالی جدید برای توسعه و ادامه رشدی است که در ۱۴ سال گذشته داشته‌ایم. ما می‌خواهیم ایران هم مثل کشورهای توسعه‌یافته دنیا برند ۱۰۰ ساله داشته باشد. ما در ۱۴ سال گذشته، سه بار جذب سرمایه انجام داده‌ایم و الان فکر می‌کنیم که وقت جذب سرمایه از عموم مردم و شریک شدن منافع با مردم است».

به گفته مدیرعامل دیجی‌کالا، موضوع ورود به بورس از ابتدا در ذهن بنیان‌گذاران این شرکت وجود داشته اما مراحل آغاز کار از سال ۹۶ شروع شده است. محمدی در این باره گفت: «دیجی‌کالا امروز یک شرکت تکنولوژی‌محور ۱۴ ساله است و این بلوغ در ساختارهای مالی، شفافیت مالی و مالیاتی، تیم رهبری و اجرایی و غيره وجود دارد و برای ورود به بورس کاملا آماده‌ایم.»

به گفته برادران محمدي، جذب سرمایه از طریق فروش سهام این شرکت در بورس صرف توسعه لجستیک،‌ مارکت‌پلیس دیجی‌کالا در شهرهای کوچک،‌ سرمایه‌گذاری روی استفاده از تکنولوژی‌های جدید مانند هوش مصنوعی، توسعه زیرساخت‌های فنی و غيره خواهد شد.

مدیرعامل دیجی‌کالا همچنین با اعلام تغییرات هویت بصری این شرکت، هدف از ریبرندینگ را هماهنگی بیشتر میان تمامی پلتفرم‌های فروش دیجی‌کالا اعلام کرد.

مدیرعامل دیجی‌کالا در ادامه به فعالیت‌های مسوولیت اجتماعی این شرکت در دوران شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: «در این دوران، با تسهیل شرایط ورود کسب‌وکارها به مارکت پلیس دیجی‌کالا هزاران کسب‌وکار آفلاین که با وضعیت قرنطینه و کاهش تردد در شهرها دچار مشکل شده بودند، توانستند با استفاده از امکانات پلتفرم مارکت پلیس، کالای خود را در بازار آنلاین و در سرتاسر ایران عرضه کنند. همزمان با آن نیز برگزاری وبینارهای روزانه آموزش فروش به صورت آنلاین و رایگان و تولید محتوای متنی و تصویری برای کالاها از جمله شرایطی بود که برای فروشندگان فراهم شد».

در این رویداد آنلاین، کتاب گزارش سال ۹۸ دیجی‌کالا نیز به شکل عمومی رونمایی و منتشر شد که شامل آمار و داده‌های گروه دیجی‌کالا به شمار می‌رود و از دپارتمان هوش تجاری (Business Intelligence) این سازمان استخراج شده است.

سعید محمدی در مورد فعالیت‌ کسب‌وکارهای ایرانی در سال ۹۸ در پلتفرم مارکت‌پلیس این شرکت گفت: «دیجی‌کالا حمایت از کسب‌وکارهای ایرانی را مهم‌ترین مسوولیت اجتماعی خود می‌داند. در حال حاضر بیش از ۶۱ هزار کسب‌وکار ایرانی در مارکت‌ پلیس دیجی‌کالا مشغول به فعالیت هستند. براساس آمار استخراج شده، هر فروشنده فعال مارکت‌پلیس در سال ۹۸ به‌طور متوسط ماهانه ۳۹ میلیون تومان فروش داشته است».

به گفته محمدی، دیجی‌کالا با توسعه پلتفرم مارکت‌پلیس خود برای خدمت‌رسانی به فروشندگان باعث شد که بسیاری از تامین‌کنندگان و تولید‌کنندگان، بدون دغدغه‌های فنی و زیرساختی، کالاهای خود را عرضه کنند و به این ترتیب به پایگاه کاربران دیجی‌کالا و شبکه گسترده و ملی توزیع دیجی‌کالا دسترسی داشته باشند.

برادران محمدی در خصوص انتقادهای منعکس‌شده در شبکه‌های اجتماعی در خصوص برخی نارضایتی‌ها از تاخیر در ارسال کالاها گفتند بنا بر آمار ارايه‌شده در گزارش دیجی‌کالا، ۹۵ درصد سفارش‌ها به‌موقع، و تنها ۵ درصد آنها با تاخیر به دست مشتریان می‌رسد و تاکید کردند نارضایتی ۵ درصدی کاربران برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است و سعی دارند در برنامه‌ای منسجم، مشکلات در این حوزه را رفع کنند.

محمدی در این خصوص گفت: «این روندی طبیعی است که وقتی مشتری از شرایط راضی باشد، از آن حرفی نمی‌زند؛ اما اگر از خرید کالایی احساس نارضایتی کند، سریعا نسبت به آن اظهار ناراحتی می‌کند و ما این موضوع را به‌وضوح در شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم. طبیعت شبکه‌های اجتماعی، نقد کردن است. اما ۵ درصد نارضایتی برای تاخیر در ارسال کالا، به‌معنی این است که روزانه ۳۰۰ هزار سفارش با تاخیر به‌دست خریدار می‌رسد. اگر همین تعداد افراد که ۵ درصد را شامل می‌شوند، به شبکه‌های اجتماعی بیایند و نارضایتی‌شان را اعلام کنند، درواقع حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار اعتراض را شاهد خواهیم بود که طبیعتا فضایی را ایجاد می‌کند که به‌نظر می‌رسد دیجی‌کالا درزمینه‌ ارسال به‌موقع مرسولات بسیار ضعیف عمل می‌کند.»

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه