هشدار کمیته مشترک سنا در خصوص ادامه روند فعلی مشکلات واردکنندگان

عدم تخصیص ارز به کالاهای کامپیوتری تبعات ملی در پی دارد

سومین نشست مشترک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران و سندیکای صنعت مخابرات ایران در دبیرخانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران برگزار و در پی آن دومین بیانیه «سنا» منتشر شد.

عدم تخصیص ارز به کالاهای کامپیوتری تبعات ملی در پی دارد

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در بیانیه دوم سنا آمده است: این کمیته در راستای احترام به حقوق مردم در خصوص استفاده و بهره‌مندی از مزایای ارزشمند فاوا هشدار می‌دهد که در صورت ادامه روند عدم تخصیص ارز به تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات، در آینده نزدیک شاهد اختلالات گسترده‌ای در سطح ملی خواهیم بود.

همان‌طور که اخیرا مشاهده شد، تنها با اختلال در کارکرد سرورهای یکی از کارگزاری‌های بورس چه میزان خسارت مستقیم و غیرمستقیم، سرمایه متقاضیان را تحت تاثیر قرار داد؟ سوال قابل تامل این خواهد بود که در صورت بروز مشکلاتی در سطح وسیع‌تر چه آشفتگی در بازار سرمایه و حجم کلی معاملات رخ می‌دهد؟

همچنین با قطع تنها یک مرکز داده در روز تعطیل و تنها نزدیک به سه ساعت چه میزان از کسب و کارهای وابسته به این حوزه مانند تاکسی‌های اینترنتی، اپلیکیشن‌های پرداخت و خریدهای اینترنت، تحت‌الشعاع قرار گرفتند؟

انتظار اصلی بخش خصوصی حوزه فاوا از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، ورود مستقیم، موثر و رفع آنی مشکلات این حوزه همانند رفع مساله گوشی‌های تلفن همراه است. فراموش نکنیم همان‌گونه که گوشی تلفن همراه به دلیل استفاده آحاد افراد کشور به صورت نفر به نفر حائز اهمیت است، تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز به عنوان زیرساخت‌های اصلی این حوزه از اهمیت بسيار بالايي برخوردار هستند و در صورت عدم ورود این تجهیزات، نه تنها حفظ سطح فعلی خدمات در مراکز داده با دشواری بسیار روبه‌رو خواهد شد بلکه شاهد توسعه‌ای نیز در مراکز داده نخواهیم بود. علاوه بر آن بسیاری از امکانات و اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی‌های تلفن همراه نیز علی‌رغم پرداخت هزینه برای استفاده از آن، کارایی مناسب نخواهند داشت.

علاوه بر مورد مذکور، عدم پرداخت مطالبات شرکت‌های عضو این تشکل‌ها از سوی کارفرمایان، با وجود گذشت زمان بسیار طولانی از تحویل تجهیزات در گذشته و احتمال ادامه این روند بر اساس چشم‌انداز پیش رو در آینده، «کمیته سنا» مصرانه پیشنهاد استفاده از گشایش اعتبارات اسنادی داخلی (LC) را مطرح می‌کند. بر این اساس، ضمن آزاد شدن منابع مالی داخلی، امکان بهبود سرمایه درگردش، تسریع در تراکنش‌های مالی، پرداخت مستمر حقوق پرسنل و سایر هزینه‌های جاری برای شرکت‌ها نیز به‌وجود خواهد آمد.

«کمیته سنا» مجددا 5 بند بیانیه پیشین به شرح زیر را با تاکید موکد پیشنهاد می‌کند:

- تمدید زمان انجام تعهدات تمام قراردادهای حوزه فاوا به مدت شش ماه

 - تعدیل قراردادها بر اساس مستندات ارايه شده از سوی شرکت‌ها به میزان مبلغ ریالی ارز ارسال شده از طریق سیستم بانکی

- عدم ضبط ضمانت‌نامه‌ها به دلیل خارج از اختیار بودن شرایط شش ماه اخیر

- اعلام فرمول و مدل تعدیل قیمت در اسناد مناقصات، استعلام‌ها و قراردادها

- پرداخت صورت وضعیت پیمانکاران و تولیدکنندگان حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از تحویل و انجام تعهدات قراردادی، و مشمول جریمه شدن هرگونه تاخیر در پرداخت و محاسبه این جریمه با نرخ وام بانکی

و در خاتمه اعلام می‌کند، قطعا عدم تخصیص و تامین ارز نیمایی به تجهیزات فاوا و همچنین عدم استفاده از گشایش اعتبار اسنادی که دارای پتانسیل بالقوه بسیار زیاد در خصوص پرداخت مطالبات بخش خصوصی و مفری برای رهایی از قفل شدن سرمایه شرکت است، تبعات بسیار سنگین ملی در پی خواهد داشت.»

  • برچسب‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه