فناوری 5G گامی مهم در تحول دیجیتال است

افزایش شیوع کرونا و نقش پررنگ 5G

رزنیکا رادمهر

افزایش شیوع کرونا و نقش پررنگ 5G

شیوع جهانی کووید 19، نیاز به سازگاری فناوری و همزیستی قلمروهای فیزیکی و دیجیتال را تسریع کرده است. این نیاز سریع به تحول دیجیتال، در بیانیه «ساتیا نادلا» مدیرعامل مایکروسافت نیز ذکر شده است: همان‌طور که کووید 19، بر جنبه‌های مختلف کار و زندگی در دنیا تاثیر می‌گذارد، مایکروسافت تنها طی دو ماه (ژانویه و مارس)، به اندازه دو سال، شاهد تحول دیجیتال بوده است.

در حالی که بیشتر ابزارها در دنیای در حال تغییر، آنلاین هستند، داده‌های بیشتری تولید می‌شوند که توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر را دارند (IOT) و از حسگرهایی با قیمت‌های پایین و باورنکردنی در بازار بهره می‌برند. این امر، منجر به افزایش تقاضا برای اتصال با حداقل زمان شده است. اکنون پهنای باند به ششمین عنصر طبیعت تبدیل شده و برای بقا و پایداری انسان، ضروری است.

ارايه‌دهندگان خدمات تلکام معتقدند نیاز به اتصال، بیشتر از گذشته است. در حال حاضر میزان مصرف یک ماه پهنای باند، به اندازه مجموع پهنای باند مصرفی در طول یک سال گذشته است. مصرف داده‌ها، از تماشای فیلم گرفته تا آموزش آنلاین، خرید اقلام ضروری منزل، معاملات مالی و نظایر آن، متفاوت است از این رو ، تجربیات دیجیتالی، نیاز به فناوری 5G را ضروری می‌سازد.

فناوری 5G یک گام مهم در تحول دیجیتال است. از این رو، هدف‌گذاری صحیح و برنامه‌ریزی دقیق در این زمینه برای بهره‌برداری کامل از ظرفیت‌های این فناوری ضروری است. به هر میزان که برنامه‌ریزی دقیق‌تر و همه‌جانبه‌تر باشد و آمادگی لازم برای 5G سریع‌تر آغاز شود، بهره‌مندی از مزایای آن بیشتر خواهد بود.

نقش تکنولوژی 5G به‌ویژه در شرایط کووید 19، بیش از پیش آشکار شده است. این فناوری، به‌خصوص هنگام ردیابی تماس، جداسازی امکانات و نظارت بر مناطق نیازمند مهار برای کرونا، بسیار حائز اهمیت است. همزمان با افزایش کرونا، 5G در زمینه نظارت از راه دور و خدمات درمانی سیار، نقش بسیار پررنگی دارد؛ با این وجود حتی برای پزشکان و کادر پزشکی بیمارستان‌ها نیز انجام معاینه با استفاده از این فناوری دشوار بود. علاوه بر این، روبات‌ها هنگام ضدعفونی، در بخش مراقبت‌های ویژه و ایزوله مستقر شدند.

در اوج گسترش کووید 19، فناوری 5G در فرایند تقسیم جغرافیایی و نظارت بر مناطقی که از نظر فاصله‌گذاری اجتماعی تحت‌تاثیر قرار می‌گرفت، مستقر شد. در ادامه، این فناوری نقش مهمی در تقویت سلامتی، نظارت سازمانی و نظارت بر احساسات داشته است. این وضعیت، موجب اقدامات فوری برای کنترل اوضاع و نیازمند دریافت اطلاعات واقعی بوده است. برای کسب این اطلاعات، نحوه برقراری ارتباط بین دستگاه‌ها مهم است و فناوری  5Gتاکنون نیازهای اطلاعاتی را برطرف کرده است.

*قلمروهای دوگانه

اکنون قلمروهای دوگانه با یکدیگر رقابت می‌کنند: زمان حقیقی در مقابل واقعیت از راه دور، روش‌های سنتی در مقابل دیجیتال و انسان در مقابل ماشین. پایداری این ارتباط، زمانی است که انسان‌ها، درک بالاتری از ماشین‌ها داشته باشد و اقداماتی را انجام دهند که ماشین‌ها قادر به انجام آنها نباشند. انتظار می‌رود در دوران پس از کووید 19، تعادل بیشتری بین ابزارهای سنتی در مقابل دیجیتال، در تغییر هنجارهای افراد در زندگی ایجاد شود. در این شرایط، با بهره‌مندی از فناوری 5G، بهترین همزیستی بین قلمروهای واقعی و دیجیتال، ایجاد شده و اصطلاحا مدل ترکیبی یا هیبریدی در مشاغل شکل می‌‌گیرد. این امر به ما امکان می‌دهد که به صورت فیزیکی یا دیجیتالی معامله کنیم.

 

* 4G در مقابل 5G

1. 5G یک پلتفرم یکپارچه است که قابلیت‌های بیشتری از 4G دارد.

2. 5G گستره وسیع‌تری نسبت به 4G دارد.

3. 5G سریع‌تر از4G  است.

4. 5G ظرفیت بیشتری از 4G دارد.

5. 5G تاخیر کمتری نسبت به 4G دارد.

با فناوری 5G، ظرفیت محاسباتی ایجاد می‌شود و این امر امکان ادغام بیشتر فناوری‌های نوظهور را فراهم می‌آورد که با استفاده از آن اپلیکیشن‌ها، محصولات و خدمات نوآورانه ایجاد خواهد شد و همکاری و اتحاد در صنعت رخ می‌دهد. در نهایت، مجموعه جدیدی از پایگاه مشتری شکل می‌گیرد که از این فناوری بهره‌مند می‌شوند.

در مجموع می‌توان گفت استفاده از شبکه 5G به معنای دانلود و آپلود سریع‌تر، پخش راحت‌ و روان محتوای آنلاین، کیفیت بالاتر تماس‌های صوتی و تصویری، اتصال قوی‌تر موبایل به اینترنت، اتصال تعداد بیشتری از دستگاه‌های دارای فناوری اینترنت اشیا و توسعه فناوری‌های پیشرفته‌ دیگر است.

 

*پیامدهای 5G

از طریق ارتباطات ماشین به ماشین، شکل بزرگی از خدمات متمایز با تضمین و قابلیت اطمینان بالا شکل می‌گیرد و تجربه جدیدی با سرعت بالا و تاخیر کم، کاهش مصرف انرژی و خدمات مقرون به صرفه ایجاد می‌شود.

با تمام ویژگی‌های یادشده، سرویس شخصی‌سازی‌شده از طریق تعامل اپلیکیشن‌ها و شبکه با یکدیگر شکل می‌گیرد. به‌طور مثال، امروز ممکن است فناوری 3G و 4G یک شخص هنگام مسافرت در تونل دچار اختلال شود اما در آینده، تشخیص قدرتمند شبکه به این سمت‌وسو می‌رود که مصرف‌کننده محتوای خاصی را مصرف می‌کند، از این رو پهنای باند به صورت خودکار مقیا‌س‌بندی می‌شود تا کاربر دچار وقفه نشود. همچنین این برنامه قادر است تشخیص دهد که آیا محتوا باید از نظر اندازه و مقیاس فشرده شود یا خیر و اتصال متناسب با موقعیت و شرایط، بین شبکه و برنامه‌‌های کاربردی ایجاد می‌شود.

در این خصوص، عواملی از قبیل میزان مقاوم بودن ابزار مورداستفاده کاربر، نوع مصرف انرژی و از همه مهم‌تر، مقرون به صرفه بودن آن، ضرورت‌هایی است که فناوری 5G را به سمت آینده‌ای رو به جلو سوق می‌دهد. در دنیا، بیش از 50 اپراتور در سرتاسر جهان، پیش از این، در کسب‌وکار تجاری خود از 5G استفاده کرده‌اند و این امر، فرصت‌های عظیمی برای تغییر در صنعت و رفتار مصرف‌کننده ایجاد کرده است. فناوری 5G بیانگر چشم‌اندازهای نوینی در آینده است. در وهله اول، مجازی‌سازی عملکرد شبکه درحال وقوع است؛ جایی که زیرساخت‌ها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند و همه‌چیز به صورت نرم‌افزاری تعریف شده و بیشتر به سمت مشتری و دسترسی مشتری سوق پیدا می‌کند. در آینده، شاهد نوآوری با محصولات و خدمات جدید در شرکت‌های مختلف خواهیم بود. اتحاد صنعت و مهم‌تر از همه تجربه کاربری جدید که در مسیر تحول دیجیتال، همه‌جانبه، تعاملی و جذاب است اتفاق می‌افتد.

نتایج تحقیقات بازار اریکسون نشان می‌دهد بازارهای بزرگ به ارزش 700 میلیارد دلار در شرکت‌های مختلف وجود دارد. با این حال، به دلیل روند پرشتاب جهان در حال تغییر، انتظار می‌رود نتایجی که قرار بود تا سال 2030 رخ دهد، در پنج سال آینده اتفاق بیفتد.

منبع: cio.economictimes.indiatimes.com