مدیرعامل ایرانسل: نگرانی امنیتی برای خرید تجهیزات هواوی نداریم

مدیرعامل ایرانسل هفته گذشته در مراسم رونمایی از دومین سایت 5G ایرانسل در محل ساختمان مرکزی این اپراتور گفت: برای خرید تجهیزات از تمامی وندورهای خارجی، موارد امنیتی به دقت چک می‌شود.

مدیرعامل ایرانسل: نگرانی امنیتی برای خرید تجهیزات هواوی نداریم

بیژن عباسی‌آرند در پاسخ به این سوال که در اخبار داشتیم که انگلیس به دلیل استفاده هواوی از ابزارهای جاسوسي در تجهیزات نسل پنجم آن کشور، این شرکت را از بازار خود اخراج کرد، آیا شما در خرید تجهیزات نگرانی‌هایی از این دست ندارید، گفت: در حال حاضر وندورهای متفاوتی تجهیزات 5G را در دنیا تولید می‌کنند و سیاست ما هم این است همانند گذشته از وندورهای مختلف در شبکه استفاده کنیم.

وی افزود: به هر حال هم دستگاه‌های امنیتی و هم ما پروتکل‌هایی داریم و قطعا به این موارد توجه می‌کنیم.

در این مراسم، پس از انجام چند تست سرعت رسمی نسل پنجم تلفن همراه که با سیم‌کارت ایرانسل و با استفاده از گوشی‌های موجود در بازار ایران انجام شد؛ خبرنگاران حاضر در این مراسم نیز شخصا با انجام تست سرعت‌های متعدد، بررسی سیم‌کارت موجود در گوشی و نیز مشاهده شناسه شبکه تلفن همراه ایرانسل، از نزدیک سرعت بیش از ۱٫۵۱۸ گیگابیت بر ثانیه را در شبکه5G  ایرانسل تجربه کردند.

مدیرعامل ایرانسل با اشاره به برخی ابهام‌ها درباره عدم نیاز به فناوری نسل پنج گفت: این بحث‌ها، در زمان راه‌اندازی شبکه نسل چهار هم وجود داشت ولی با گذشت زمان نسبتا کوتاهی، حتی در روستاها نیز توقع مردم دسترسی به حداقل نسل چهارم تلفن همراه است. او با اشاره به اینکه راه‌اندازی شبکه 5G و توسعه شبکه، هم تعهد اپراتورها بر اساس مصوبات شورای‌عالی فضای مجازی و هم تطابق با روند حرکت تکنولوژی است، افزود: با توجه به گستردگی کاربرد این فناوری در حوزه‌های مختلف، به‌خصوص صنعت، توسعه این تکنولوژی و کاربردهای مختلف آن ناگزیر است.

او تصریح کرد: البته ملاحظاتی مانند پیوست‌های فرهنگی و امنیتی هم برای این فناوری لازم است که ایرانسل آماده تعامل با مراکز مربوطه برای مشارکت در تدوین آن است.

بیژن عباسی‌آرند همچنین با قدردانی از همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به‌طور خاص، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به ثبت سرعت بیش از ۱٫۵ گیگابیت بر ثانیه در شبکه نسل پنجم ایرانسل با گوشی‌های موجود در بازار ایران اشاره و ابراز امیدواری کرد که با دریافت گوشی‌های تلفن همراه جدید سفارش‌داده شده با قابلیت پشتیبانی از «تجمیع فرکانس»، به‌زودی تست سرعت‌های بالاتر، نزدیک به دو برابر سرعت فعلی، در حضور خبرنگاران انجام شود.

مدیرعامل ایرانسل با بیان اینکه بیش از یک سال است روی شبکه Core ایرانسل کار کرده‌ایم، گفت: با استفاده از این زیرساخت، می‌توانیم فقط با راه‌اندازی سایت‌ها، خدمات نسل پنج را به سرعت در کشور گسترش دهیم.

وی افزود: ما صرفا به دنبال آوردن تکنولوژی جدید به کشور نیستیم، بلکه تلاش ما این است به کمک این فناوری، شرایطی را فراهم کنیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان فعال داخلی، بتوانند در این عرصه نقش‌آفرین باشند.

وی با ذکر مثالی در این زمینه، به یک شرکت دانش‌بنیان داخلی طرف قرارداد ایرانسل اشاره و اعلام کرد این شرکت که پیش از این با حمایت ایرانسل، مودم نسل چهار را در کشور بومی کرده بود، هم‌اکنون بومی‌سازی مودم نسل پنج را نیز آغاز کرده است. در این مراسم نمونه پیش‌تولید مودم بومی نسل پنجم تلفن همراه که توسط شرکت «اتصال صنعت میانه»، آماده شده است، به نمایش درآمد و مدیرعامل ایرانسل ابراز امیدواری کرد با سرمایه‌گذاری در این عرصه، امکان ارايه انبوه این نوع محصولات فراهم شود.

مدیرعامل ایرانسل همچنین با اشاره به اینکه توسعه نسل جدید، سرمایه‌گذاری سنگینی لازم دارد، به تجربه جهانی در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک اپراتورها و ایده‌های کمیسیون حوزه 5G وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه اشاره و ابراز امیدواری کرد با بلوغ کافی بازیگران این عرصه، امکان مشارکت و سرمایه‌گذاری مشترک نیز فراهم شود.