مقررات بانکی در برابر نوآوری بانکداری دیجیتال

بسیاری از صاحب‌نظران در مورد چگونگی مواجهه با یك چالش عظیم (برخورد با نوآوری دیجیتال در بانكداری) اظهار نظر کرده و دغدغه اصلی‌شان این است که چگونه نوآوری دیجیتال با مقررات مقابله می‌كند؟

مقررات بانکی در برابر نوآوری بانکداری دیجیتال


محدودیت‌های وضع شده توسط دولت‌ها و تنظیم‌کنندگان مالی چیست؟ آینده در بانکداری دیجیتال است و بانکداری سنتی، فاقد چشم‌انداز و پیشرفت. بسیاری از غول‌های بانکداری، روند تکامل دیجیتالی خود را تا حدود زیادی پیموده و شرکت‌های فین‌تک نیز از این فرصت استفاده کردند. از لحاظ قانونی، نگرانی اصلی عدم کنترل دولت‌ها و نهادهای دولتی در استارت‌آپ‌های FinTech است. بانک‌های سنتی به صورت غیرخودکار و با مقررات بسیار سختگیرانه کار می‌کنند اما با این وجود، فرایندهای دشواری دارند که الهام‌بخش مدیران است تا به آینده نگاه کرده و راه‌حل‌های بهتری برای بانکداری دیجیتال ارايه دهند. جنبه تمرکز بانک‌ها هنوز مشاغل و اشخاص را در معاملات ساده‌ای از قبیل انتقال وجه جهانی یا حتی تبدیل به ارزهای دیگر محدود می‌کند.

کافی است بگوییم که نوآوری دیجیتال به عنوان واکنشی برای تنظیم‌کننده‌ها در برابر درک سرعت سریع زندگی و نیازهای آنلاین ما ایجاد شد. مصرف‌کنندگان و صاحبان مشاغل، دارای خواسته‌ها و سلیقه‌‌های پیچیده‌ای هستند که معمولا یک بانک معمولی نمی‌تواند با آنها مطابقت داشته باشد. این کار وظيفه دارد برای کارآفرینان محصولاتی را حل کند که بانک‌ها قادر به حل آن نیستند. بنابراین نوآوری در این زمینه مقابله با تنظیم‌کنندگان خواهد بود. مسلم است، تکنولوژی و مصرف‌کنندگان، داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌‌هایشان را در مورد آنچه که جهان واقعا برای اجرای صحیحش نیاز دارد، پرورش می‌د‌هند. داده‌های بزرگی که امروزه جوامع مصرف‌گرا تولید می‌کنند به روشنی نشان می‌دهد که خدمات باید سریع، انعطاف‌پذیر، کاربرپسند و بدون دردسر باشند که بسیاری از بانک‌های سنتی نمی‌توانند تضمین‌كننده هر چهار مورد به مشتریانشان باشند.

در جایی که مقررات بانکی شکست خورد، بانکداری دیجیتال توانست موفق شود. اما علی‌رغم انتقادات بسیاری که از این موج جدید بانکداری آنلاین مطرح است، اکنون تنظیم‌کننده‌ها فقط می‌توانند نظاره‌گر بوده و یاد بگیرند؛ زیرا مصرف‌کنندگان و صاحبان مشاغل، یک پلتفرم آنلاین را نسبت به استاندارد نمایشی در شعب بانک ترجیح می‌دهند. آنچه نوآوری دیجیتال باید انجام دهد، انعطاف‌پذیری و همواره ارايه به‌روزرسانی‌هایی خواهد بود که آینه‌ای از زندگی روزمره ما است.