10 پیش‌بینی برای دهه جدید

رزنیکا رادمهر

10 پیش‌بینی برای دهه جدید

با شروع دهه جدید، هرچند تامل در مسیری که پیموده شده، بسیار مفید است اما اینک باید نگاهی به افق پیش‌رو داشته باشیم؛ به‌ویژه در زمینه فناوری، این موضوع مهم‌تر است زیرا سرعت پیشرفت تکنولوژی بسیار گیج‌کننده است و موجب ابهام و در عین حال، مزیت‌های بسیاری برای دنیای مارکتینگ می‌شود. به عنوان مثال، 10 سال پیش اولین iPad معرفی شد؛ آن زمان، نوکیا 40 درصد از بازار جهانی تلفن‌همراه را کنترل می‌کرد و کاربران به تازگی اپلیکیشن‌های رسانه‌های اجتماعی را در گوشی‌ موبایل خود، نصب و دانلود می‌کردند. بسیاری از این گوشی‌ها دارای صفحه لمسی نبودند. با توجه به تمام این موضوعات، اکنون قصد داریم به انتظارات‌مان از فناوری‌ها در سال ۲۰۲۰ و دهه پیش‌رو، اشاره کنیم.

1. فناوری 5G یک عامل تغییردهنده زندگی است

ورود فناوری‌های 5G چگونگی زندگی کاربران و تعامل صاحبان کسب‌وکار با مشتریان را تغییر خواهد داد. با این حال، سال 2020 (یا حتی 2021) سال تغییر اساسی نیست. هنوز حدود دو تا سه سال برای دسترسی انبوه به تکنولوژي 5G فاصله داریم اما این امر موجب نمی‌شود که شرکت‌های ارايه‌دهنده خدمات 5G از تلاش برای متقاعدسازی صاحبان مشاغل برای هزینه اتصال این فناوری دست بردارند. این در حالی است که اکنون صاحبان مشاغل، علی‌رغم هزینه با شیب بسیار تند، خدمت متفاوتی دریافت نمی‌کنند.

2. پیشرفت تحول دیجیتال، تدریجی اما پایدار ادامه خواهد یافت

در سال 2020، مشاغل همچنان با سرعت ثابت به سمت آینده دیجیتالی خود خواهند رفت اما ممکن است یک دهه دیگر به طول بینجامد تا بیشتر صنایع از پتانسیل کامل دیجیتالی‌شان مطلع شوند. اگر در استراتژی شرکت خود تحول دیجیتالی را مدنظر قرار داده‌اید، نکته مهم‌ این است که همه بخش‌های شرکت نباید به‌طور همزمان به این‌ سمت‌وسو سوق داده شوند، بنابراین روی عملکردهای اصلی که می‌تواند برای شما رقابتی باشد، تمرکز کنید تا بتوانید در بازار رقابت كنيد.

3. هوش مصنوعی باهوش‌تر می‌شود

در حال حاضر، چت‌بات‌‌ها (CHAT BOT) همگی ناراضی به‌نظر می‌رسند. (چت‌بات‌ نرم‌افزاری است که در انجام کارها به‌ شما کمک كرده یا نقشی سرگرم‌کننده در زندگی‌ بازی مي‌كند. بات‌ها این پتانسیل را دارند که جای اپلیکیشن‌های امروزی‌مان را بگیرند. فرض کنید به جای باز کردن اپلیکیشن هواشناسی، از یک بات در مورد وضعیت هوا بپرسید. در نهایت، یک چت‌بات به دستیار شخصی‌تان تبدیل شده و کارهای شما را سروسامان می‌دهد.) به زودی خواهیم دید که هوش مصنوعی در جهت تکمیل تخصص افراد برای نظارت و پرداختن به ترافیک شبکه ارتباطی گام‌های اساسی را برمی‌دارد. این موضوع، یک خبر خارق‌العاده برای مشاغل است زیرا نه تنها باعث تسریع در حل مساله می‌شود بلکه مسايل را پیش‌بینی و از بروز برخی اتفاقات جلوگیری می‌کند.

4. هوش مصنوعی و 5G «لبه هوشمند» را به زندگی وارد می‌کنند

عمل انتقال قدرت محاسباتی و برنامه‌های کاربردی به لبه شبکه، که بیشتر معاملات تجاری در آن انجام می‌شود، یک مفهوم جدید نیست و روند مهمی در فناوری اطلاعات است. با این حال، خواهیم دید که پروکسی‌های هوش مصنوعی شروع به تجزیه داده‌ها و سرعت تصمیم‌گیری در سال 2020 می‌کنند. این مهم، همراه با شتاب5G ، انتقال داده‌های گسترده‌ای را که توسط اینترنت اشیا ایجاد می‌شود، به صورت متحرک در لبه هوشمند قرار می‌دهد و امکاناتی نظیر زیرساخت‌های حساس را در شهرها بارورتر می‌کند.

5. شکاف مهارت‌های فناوری اطلاعات، هرچیز را به عنوان یک سرویس، توربوشارژ می‌کند

هدف توربوشارژ که معمولا در صنعت خودرو از آن یاد می‌شود، طراحی موتورهای سبک‌تر و در عین حال قدرتمندتر و با راندمان بالاتر است. در سال 2020، سرعت چشمگیر نوآوری در فناوری اطلاعات، باعث افزایش شکاف مهارت‌های فناوری اطلاعات خواهد شد و شرکت‌ها را بر آن می‌دارد تا به جای ساخت داخل، به دنبال اپلیکیشن‌ها، برنامه‌های کاربردی و خدمات تجاری در کلودها باشند. توسعه‌دهندگان بخش داخلی در سازمان تبدیل به جریان اصلی و نفوذ در کل سازمان می‌شوند.

در این خصوص، لازم به ذکر است سرویس‌های ابری ارايه‌شده در لایه‌های مختلف Iaas و PaaS و SaaS است. بالغ‌ترین سرویس XaaS، سرویس لایه IaaS است که در قالب سرویس‌های VPC و VPS ابری وغيره ارايه می‌شود.

6. کسب‌وکارها باید با سرعت 5G برای امنیت آماده شوند

فناوری G5، با سرعت بالا و تاخیر کم، ارتباطات را تسریع می‌کند اما با اجازه دادن به هکرها به محض نفوذ به شبکه‌ها و دستگاه‌ها، امکان جلب اطلاعات حساس با سرعت حیرت‌انگیز را نیز فراهم می‌کند. فقط هوش مصنوعی و اتوماسیون هوشمند می‌توانند از میزان تخلفات پیروی کنند. در سال 2020‌، به دنبال حضور هوش مصنوعی در برنامه‌های امنیت سایبری باشید زیرا شرکت‌ها برای 5G آماده می‌شوند.

7. مشاغل مقاوم در برابر بلایا و فجایع سرمایه‌گذاری می‌کنند

همان‌گونه که تغییرات آب‌وهوایی شدت می‌یابد، تداوم تجارت و بازیابی فاجعه به عنوان یک سرویس به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد. مشاغل، این امر را به عنوان یک ضرورت بقا برای سرمایه‌گذاری بیشتر در سیستم‌های آماده به کار و ارايه‌دهندگان خدمات شخص ثالث می‌دانند تا از این طریق، کسب‌وکارها هنگام بروز بحران،‌ از آسیب در امان باشند. همچنین برنامه‌های کاربردی سیار خواهند شد و امکان جابه‌جایی بین ابرها و مراکز داده خصوصی موردتقاضا ایجاد می‌شود.

8. شبکه‌های خصوصی 5G ساخته می‌شوند

متوسط هزینه شکاف داده‌ها در ایالات متحده به 8.19 میلیون دلار افزایش یافته است. شبکه‌های بی‌سیم خصوصی به‌طور فزاینده‌ای در شرکت‌هایی متناسب با امنیت عمومی، مراقبت از منزل، محیط بیمارستان، مدیریت خدمات میدانی و صنایع مشابه ریشه‌دار می‌شوند. شبکه‌های بی‌سیم خصوصی کمک می‌کنند تا اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های کاربردی نیروی کار سیار در دسترس باشند زیرا آنها از طریق شبکه‌های مختلف بی‌سیم متصل می‌شوند و به دلیل انجام عملیات بالقوه، شکاف داده‌ای در پوشش برای آنها رخ می‌دهد.

9. ابری‌سازی شبکه، سرعت بیشتری می‌یابد

مجازی‌سازی و شبکه‌های تعریف‌شده نرم‌افزاری از طریق سامانه ابری، به سرعت جایگزین تقاضاهای ایجادشده برای یک هدف خاص می‌شوند. هزینه پایین‌تر، تحویل سریع‌، کیفیت بیشتر خدمات و پهنای باند بالاتر، به همگان ارايه می‌شود. به دلیل اینکه شرکت‌های بیشتری شبکه‌های خود را به سمت ابری سوق می‌دهند، سال 2020 نقطه عطف شبکه‌های تعریف‌شده نرم‌افزاری محسوب می‌شود.

10. سال 2020 بیانگر آغاز تحول SD-LAN‌است

با پیش‌بینی IDC (شرکت‌بین‌المللی داده‌ها)، بازار زیرساخت‌های SD-WAN در سال 2023 به 5.25 میلیارد دلار خواهد رسید. انتقال به مرحله بعدی شبکهSD-LAN ، با جدیت در سال 2020 آغاز شده است. SD-LAN تمام مزایای SD-WAN را دارد و همچنین پیوستگی کسب‌وکارها را به این لایه فراهم می‌کند. SD-LAN، اپلیکیشن‌محور است و شبکه‌هایی را ایجاد می‌کند که مدیریت آن متمرکز و کار با آن آسان‌تر است و مقیاس‌گذاری تمام مسیر برای کاربر نهایی را تعیین می‌کند.

درباره شباهت، تفاوت و کاربردهای SD-LAN و SD-WAN باید گفت SD-WAN برادر کوچک‌تر SD-LAN محسوب می‌شود. آنها به هم مرتبط و بر پایه نرم‌افزار هستند. در حالی که SDN برای دیتاسنترهای داخلی یا شعب مرکزی سازمان‌ها معنا می‌شود. SD-WAN آن مفاهیم بر پایه نرم‌افزار بودن را در خود دارد و همچنین در شبکه WAN، آن سطح مربوط به کنترل و نظارت را از سطح دیتا جدا می‌کند.

در مجموع، سال 2020، سالی مملو از تغییرات جالب است. البته ما توپ کریستالی جادویی نداریم تا به آینده نگاه کنیم. با این حال می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که تغییرات با سرعت بیشتری مواجه خواهند شد و فناوری‌های جدیدتری ظهور خواهند کرد.