آسیب‌شناسی افتای کشور در دستور کار انجمن رمز ایران

اعضای انجمن رمز ایران، هفته گذشته در یک نشست خبری به صورت آنلاین، اهداف و برنامه‌های دور جدید فعالیت این انجمن را اعلام کردند.

آسیب‌شناسی افتای کشور در دستور کار انجمن رمز ایران

در این نشست خبری که در آستانه شروع سومین دهه فعالیت انجمن رمز ایران برگزار شد،‌ محمدرضا عارف درباره اهداف تشکیل این انجمن و فعالیت‌های راهبردی آن در حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات توضیح داد.

محمدرضا عارف که ریاست انجمن رمز ایران را از ابتدای تاسیس آن برعهده دارد، در این نشست خبری، اعلام کرد با توجه به اساس‌نامه انجمن رمز در انتخابات شورای اجرایی که اواخر ماه جاری برگزار می‌شود، دیگر امکان کاندیدا شدن ندارد و ریاست این انجمن را واگذار خواهد کرد. او با اشاره به دوره جدید فعالیت انجمن رمز، اظهار امیدواری کرد که دهه سوم فعالیت انجمن رمز ایران دهه پویاتر و فراگیرتری برای صنعت افتای کشور باشد.

ريیس انجمن رمز ایران همچنین از برگزاری دومین مدرسه زمستانی «رمز» در دانشگاه شهید بهشتی خبر داد و گفت: ۴۵۰ واژه مرتبط با «رمز» با همکاری فرهنگستان ادب واژه‌گزینی شده است.

او با بیان اینکه انجمن رمز ایران از ۲۱ فروردین سال ۸۰ فعالیت خود را با هدف گسترش و پیشبرد ارتقای امنیت فضای تبادل اطلاعات در کشور، توسعه کمی نیروهای متخصص در این حوزه و توسعه آموزش و پژوهش دانشگاهی آغاز کرد، افزود: این موضوعات در آن زمان از جمله چالش‌های این عرصه محسوب می‌شد و هم اکنون نیز با توجه به شرایط کشور، همچنان از مهم‌ترین چالش‌های حوزه امنیت محسوب می‌شود.

عارف با بیان اینکه طی دو دهه اخیر انجمن رمز ایران بیش از ۳۳ فعالیت راهبردی داشته، ادامه داد: تصویب برنامه‌های راهبردی در حوزه رمز و نیز تشکیل شورای اجرایی رمز ایران از جمله اقدامات صورت گرفته در این سال‌ها است. در همین حال برگزاری کنفرانس‌های سالانه و تشکیل دبیرخانه دائمی انجمن رمز ایران از دیگر برنامه‌های این انجمن در دو دهه گذشته بوده است.

او با اشاره به فعال بودن پنج کمیته تخصصی و چهار کارگروه راهبردی در حوزه مطالعات راهبردی، برنامه‌ریزی، امن‌سازی زیرساخت‌های حیاتی و نیز واژه‌گزینی در ذیل انجمن رمز ایران گفت: توسعه و پیشبرد اهداف ترویج علمی کشور در حوزه رمز و گسترش آن در دانشگاه‌ها از ابتدا تاکنون در دستور کار این انجمن قرار داشته و از همین رو تاکنون کنفرانس ملی رمز در ۱۵ دانشگاه کشور برگزار شده است.

ريیس انجمن رمز ایران با بیان اینکه همکاری با دانشگا‌ه‌ها را در راستای اشاعه فعالیت‌های دانشگاهی در حوزه رمز دنبال کرده‌ایم، گفت: تشکیل مدارس زمستانی رمز در جهت ترویج این علم، از جمله برنامه‌های در دست انجام است که سال گذشته در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد و امسال نیز قرار است با حضور اساتید خارجی در دانشگاه شهید بهشتی تشکیل شود.

عارف گفت: در راستای خودکفایی و بومی‌سازی محصولات حوزه افتا نیز با مرکز مدیریت راهبردی افتا در حال همکاری هستیم و با توجه به توانایی که در حوزه بومی‌سازی این محصولات در کشور وجود دارد می‌توانیم در بخش امنیت فضای تبادل اطلاعات، نقش موثری در منطقه داشته باشیم. به همین دلیل یکی از راهبردهای ما در این انجمن، تشویق فعالان این بخش به سرمایه‌گذاری در این حوزه است.

او با تاکید بر اینکه نگاه راهبردی ما در حوزه رمز فراتر از نگاه علمی است، ادامه داد: همکاری و هم‌اندیشی با دستگاه‌های راهبردی و نیز همکاری با مرکز ملی فضای مجازی برای ارايه خدمات و اهداف در این حوزه، در راستای این اهداف دنبال می‌شود.

او با اشاره به آسیب‌شناسی و توانمندسازی صورت گرفته در این حوزه به عنوان یکی از راهبردهای انجمن رمز نیز گفت: ما در انجمن علمی رمز، وظیفه راهبردی قائل هستیم و در همه بخش‌های مرتبط مشارکت داریم، به همین دلیل موضوع آسیب‌شناسی افتای کشور را در دستور کار داریم و در کارگروه امن‌سازی زیرساخت‌های حیاتی کشور نیز حضور داریم .

در این نشست خبری همچنین، حبیب رستمی دبیر انجمن رمز ایران در مورد همکاری با شورای‌عالی فضای مجازی به تفاهم‌نامه منعقد شده میان این انجمن و مرکز ملی فضای مجازی اشاره کرد و گفت: در این راستا کارگروه مطالعات راهبردی، نشست‌های هم اندیشی تشکیل می‌دهد. از همین مسیر مواردی به نتیجه رسیده و به شورای‌عالی فضای مجازی منعکس شده است. یکی از این موارد مربوط به تعاملات بین‌المللی در حوزه افتا بوده است.

او گفت: این مساله از سوی انجمن رمز، طرح موضوع شد و پس از جمع‌بندی نتایج در کمیته مربوطه، موضوع در قالب نامه‌ای به ريیس‌جمهور ارايه شد تا مشکل موجود در تصویب امنیت افتا در حوزه بین‌الملل حل شود. چرا که تا پیش از این، ایران در فرایند شکل‌گیری موضوعات مربوط به امنیت افتا در بین‌الملل دخیل نبود.

رستمی تاکید کرد: آنچه که مرکز ملی فضای مجازی از ما می‌خواهد این است که انجمن رمز ایران مانند رصدخانه امنیت فضای سایبری کشور ایفای نقش کند و چالش‌های اساسی حوزه افتا در کشور را بررسی کند.

او گفت: ما در حوزه رمز معتقدیم که یک رگولاتوری و تنظیم‌کننده نهایی باید برای امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات دیده شود و هم اکنون به این موضوع در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پرداخته نمی‌شود.

 

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه