پول و سرمایه

انحراف از پول نقد، وابستگی مفرط به بازار سرمایه

بانک مرکزی استرالیا با حرکت در مسیر مخالفت بانک‌های مرکزی جهان در خصوص صدور رمزارز ملی، تاکید کرد که نیازی به صدور رمزارز ملی ندارد.

انحراف از پول نقد، وابستگی مفرط به بازار سرمایه

به گزارش کوین‌گیک، رزرو بانک استرالیا در گزارش اخیر خود در خصوص پرداخت‌ها اعلام کرد که این نهاد نسبت به مزایای رمزارز ملی مشکوک بوده و همچنین در خصوص استیبل‌کوین‌های خصوصی و تاثیر بالقوه آنها در نظام پولی، نگرانی‌هایی دارد.

این بانک اعلام کرد که به دنبال راه‌اندازی پلتفرم جدید و آنی پرداخت استرالیا، بحث و تبادل نظر چندانی در خصوص ارز دیجیتال مرکزی در این کشور وجود ندارد. علاوه بر این، با توجه به اینکه مردم استرالیا نسبت به سایر مردم جهان تمایل کمتری برای انتقال از پول به پرداخت دیجیتال از خود نشان داده‌اند، بانک مرکزی استرالیا اعلام کرد که در حال حاضر هیچ فشار و انگیزه‌ای برای حرکت به سمت ارز مجازی وجود ندارد.

استفاده از پول نقد به ویژه در دوران پاندمی کووید۱۹، در سراسر استرالیا افزایش پیدا کرد و رزرو بانک متعهد شد مادامی که استرالیایی‌ها مایل به استفاده از پول نقد باشند، از اسکناس کاغذی حمایت خواهد کرد.

این بانک در ادامه اضافه کرد که حتی در خصوص آن دسته از ارزهای مجازی که براساس گزارش‌ها در آستانه راه‌اندازی عملی هستند، همچون ارز خصوصی شرکت فیس‌بوک یعنی لیبرا، تصویر رگولاتوری و نظارتی همچنان مبهم بوده و بانک مرکزی استرالیا تعدادی از ریسک‌های بالقوه مرتبط با رمزارزهای ملی را مطرح کرده است.

در شرایط کنونی، بانک‌ها در استرالیا برای تامین ۶۰ درصد از بودجه خود، به سپرده‌های نقدی وابسته هستند و رزرو بانک نیز تاکید کرده که هرگونه انحراف از پول نقد می‌تواند بانک‌ها را بیش از پیش به بازار سرمایه وابسته کند.

همچنین، بانک مرکزی استرالیا نرخ رسمی بهره بانکی در کشور را از 75/0 درصد به 5/0 درصد کاهش داد. نرخ رسمی بهره‌های بانکی در استرالیا در سال گذشته سه بار کاهش یافت و بانک مرکزی استرالیا با اتخاذ این تصمیم تلاش کرد تا به اقتصاد در حال رکود استرالیا که در میانه دوران بحران رکود مسکن بود، جان تازه‌ای ببخشد.

خزانه‌داری استرالیا می‌گوید فصل آتش‌سوزی‌های ویرانگر فصلی (بوش فایر) در تابستان امسال، 2/0 درصد از رشد اقتصادی استرالیا را تحت تاثیر قرار داده است. خزانه‌داری استرالیا همچنين می‌گوید کروناویروس حتی به مراتب تهدیدی جدی‌تر برای اقتصاد کشور به شمار می‌رود.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) پیش‌بینی کرده است که حتی شیوع «خفیف و مهار شده» کروناویروس (کووید۱۹) امسال می‌تواند باعث رشد اقتصادی استرالیا به میزان 5/0 درصد شود.