تهدیدهای سایبری

امنیت دیجیتال در دوران کرونا

تهدیدهای سایبری چیز جدیدی نیستند اما در طی همه‌گیري جهانی کووید 19، این خطرات برای جامعه، اقتصاد و فرزندان چندبرابر شده است.

امنیت دیجیتال در دوران کرونا

مجرمان سایبری و سایر بازیگران این عرصه، از ویروس کرونا برای شروع حملات مهندسی اجتماعی استفاده می‌کنند. مردم با تهدیدها و آسیب‌های آنلاین از طریق افزایش تقلب، فیشینگ و اخاذی مواجه هستند و حملات باج افزاری، سیستم‌های مهم مانند دولت‌ها، شرکت‌ها، امکانات رسانه‌ای و حتی سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی را تهدید می‌کند. شرکت‌های فناوری با افزایش 300 درصدی فیشینگ در شبکه‌های خود روبه‌رو بوده‌اند. ده‌ها میلیون ایمیل بدافزار و اسپم‌های ناخواسته مربوط به کووید 19، توسط رسانه‌های اجتماعی مانند گوگل فقط در عرض یک هفته شناسایی شده است.

در همین حال افزایش نگران‌کننده‌ای درباره کودک‌آزاری آنلاین وجود دارد. این افزایش منجر به گزارش دو برابری موارد مشکوک به بهره‌برداری آنلاین از کودک در مرکز ملی کودکان مفقود و استثمارشده در آمریکا شده است. دورین بوگدان مارتین، مدیر دفتر توسعه اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور، در چهارمین وبینار همکاری دیجیتال با موضوع ایمنی و امنیت آنلاین در دوران کووید 19 گفت: «ما فقط نوک کوه یخ را می‌بینیم. در بسیاری از کشورها به راحتی توانایی فنی و انسانی برای ردیابی محتوای مخرب موجود در شبکه‌های اینترنتی آنها وجود ندارد.» او در ادامه افزود: «آیا می‌توانیم آینده‌ای را درنظر بگیریم که دست بالا را در برخورد با جرايم اینترنتی داشته باشیم یا جرایم اینترنتی و سوءاستفاده آنلاین را حذف کنیم؟»

 

• ‌مراقبت از جمعیت‌های آسیب‌پذیر

فابریزیو هوچشیلد، معاون و مشاور ویژه دبیرکل همکاری‌های دیجیتال گفت: «هرگونه تاثیر منفی بر ایمنی و امنیت دیجیتال، بر همگان به‌ویژه بر آسیب‌پذیرترین افراد، یعنی کودکان ما نیز تاثیر می‌گذارد.» همچنین ملکه سیلویا، همسر پادشاه سوئد، معتقد است زمان آن رسيده که برای حفظ امنیت آنلاین کودکان، تمام تلاش خود را انجام دهیم. ویروس، هیچ مرزی نمی‌شناسد و مجرمان آنلاین نیز به هیچ مرزی احترام نمی‌گذارند. بنابراین ما باید در خارج از مرزها با هم کار کنیم. اطمینان از اینکه توصیه‌ها به یک اقدام مشخص تبدیل شده‌اند، یکی از شیوه‌های بسیار خوب برای شروع است. او همچنین از اقدامات جهانی برای محافظت از کودکان در فضای مجازی استقبال کرد. فعالیت‌های کمیسیون پهن‌باند کرونا، یادداشت فنی مشترک کووید 19 و فراخوان اقدام مشترک برای محافظت از کودکان طی شیوع این ویروس را توسط چندین رهبر جهانی برجسته کردند.

 

• ‌همکاری بین‌المللی

محافظت از جمعیت آسیب‌پذیر و زیرساخت‌های حیاتی در برابر صدمات سایبری طی پاندمی کووید 19، برای اقدامات پیشگیرانه، همکاری ذی‌نفعان و سرمایه‌گذاران، ایجاد ظرفیت بیشتر برای کاهش آسیب‌پذیری در مناطق محروم و همکاری‌های برون‌مرزی، یکی از دلایل حضور رهبران در یک وبینار بود. کاترین دی بول، مدیر اجرایی یوروپل، درباره اهمیت نظارت بر تاثیر همه‌گیری کووید 19 بر فضای جرایم سایبری تاکید کرد. او از سرمایه‌گذاری در فعالیت ‌های آموزشی پیشگیرانه و اقدامات برای اجرای قانون به‌منظور مقابله با افزایش خطرات سایبری، به ویژه کودک‌آزاری آنلاین، حمایت کرد.

غاده فتحی والی، مدیر اجرایی دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC) گفت: «اطلاعات مناسب در زمان مناسب می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد. کووید 19، بازیگرانی را که برای کمک به بهبود پاسخ‌های جهانی به آنها نیاز داریم، جمع می‌کند تا کودکان و گروه‌های آسیب‌پذیر بتوانند از امنیت برخوردار شوند.»

 

• ‌دلایل خوش‌بینی

علی‌رغم چالش‌های امنیت سایبری که اکنون با آن روبه‌رو هستیم، برخی از اعضای این هیات، دلایل خوش‌بینانه‌ای را ذکر کرده‌اند. اورماس رینسالو، وزیر امور خارجه استونی، جمع‌آوری و تبادل اطلاعات حیاتی سلامت، دورکاری، استفاده از خدمات دیجیتال مختلف برای محدود کردن تماس فیزیکی را از مزیت‌های این پاندمی دانست. به گفته او، «توسعه دیجیتال به ما امکان داده که از پس بحران برآییم و پاسخ‌های به موقع را در هر منطقه از محیط آن ارايه دهیم.» همچنین به باور هوارد تیلور، ما یک فرصت بی‌سابقه داریم که پس از کووید 19، طی ماه‌ها و سال‌های آینده، برای محافظت بیشتر از کودکان در کوتاه‌مدت، سطح جدیدی از آگاهی، سطح جدیدی از منابع و سطح جدیدی از اقدامات برای ایمن نگه‌داشتن کودکان به صورت آنلاین ايجاد كنيم.

 

• ‌اقداماتی برای محدود کردن جرایم اینترنتی

در این وبینار چندین اقدام مشخص در پاسخ به خطرات سایبری درخصوص ویروس کرونا مطرح شد. به عنوان مثال کشور موریس سیستم‌های گزارش‌دهی را تقویت کرده و کمپین‌های آگاهی‌دهنده که توسط تیم واکنش اضطراری رایانه راه‌اندازی شده، هشدارهای امنیت سایبری را برای عموم فعال ‌می‌کند. به گفته دیپاک بالگوبین، وزیر فناوری اطلاعات، ارتباطات و نوآوری موریس، این کشور در حال به‌روزرسانی دستورالعمل‌ها و بهترین روش‌ها به‌طور منظم است. او گفت: «داشتن اطلاعات جامع برای آموزش شهروندان‌مان در مورد نحوه پاسخگویی به تهدیدهای سایبری مهم است».

شارما، ريیس سازمان تنظیم مقررات مخابراتی هند، معتقد است دولت‌ها می‌توانند ضمن برقراری ارتباط در مورد ویروس، از فرصت استفاده کرده و توجه مردم را نسبت به تهدیدهایی که در فضای مجازی کمین کرده‌اند، آگاه کنند. همچنین شرکت ورایزن وایرلس به همراه مشتریان خود در تلاش است تا به سرعت چالش‌های مربوط به ایمنی آنلاین کودکان را برطرف کند. هانس اریک وستبرگ، مدیر ارشد اجرایی ورایزن مي‌گويد: « امروزه ما تقریبا از کنترل 25 درصد والدین در شبکه برخورداریم. به همین دلیل در هشت هفته گذشته میزان حمایت از 120 میلیون مشتری خود را در مورد چگونگی فعال کردن سرویس کنترل والدین افزایش دادیم».

در همین حالBitSight  برنامه‌ای ایجاد کرده تا با نظارت بر مسايل امنیتی و به اشتراک‌گذاری سریع اطلاعات، به کاهش خطر سایبری زیرساخت‌های حیاتی مانند بیمارستان‌ها و تامین‌کنندگان انرژی و برق کمک کند. در مجموع همه ذی‌نفعان - از دولت تا بخش خصوصی - نقش مهمی در حل این مساله جدی دارند. فابریزیو هاچشیلد، معاون دبیرکل می‌گوید: «کارهای بیشتری باید انجام شود.» به گفته او، ما فقط می‌خواهیم این مساله را حل کرده و تا آنجا كه بتوانیم به‌طور موثر با هم كار كنیم. همکاری بین گروه‌های مختلف ذی‌نفعان، باید تقویت شود.

در این وبینار که بیش از 400 شرکت‌کننده به نمایندگی از دولت، سیاست‌گذاران، اعضای جامعه مدنی و شرکت‌های بخش خصوصی حضور داشتند، درباره چالش‌های امنیتی ویژه‌ای که جهان در جریان بحران کووید 19، با آن مواجه است و راهبردهایی که برای ایجاد امن‌تر و ایمن‌تر در حال اجراست، بحث و تبادل نظر شد. دسترسی به خدمات دیجیتال و همچنین محافظت از نسل‌های جوان در برابر تهدیدات بالقوه آنلاین از دیگر مباحث این وبینار بود.