اقتصاد در کرونا

بهبود دورنمای اقتصاد جهانی در دوران شیوع بیماری

یکی از مقامات ارشد صندوق بین‌المللی پول با اشاره به داده‌های اقتصادی بهتر از انتظارات از سوی چین و سایر کشورهای پیشرفته گفت که دورنمای اقتصاد جهان نسبت به گذشته، آنچنان که انتظار می‌رفت تیره و تار نیست.

بهبود دورنمای اقتصاد جهانی در دوران شیوع بیماری

به گزارش رویترز، «گری رایس» سخنگوی صندوق بین‌المللی پول در جمع خبرنگاران گفت که در نتیجه پاندمی ویروس کرونا و تاثیر آن بر بسیاری از بخش‌های اقتصادی، چشم‌انداز کلی اقتصاد جهان همچنان چالش برانگیز است.

او با اشاره به نگرانی صندوق در خصوص افزایش سطوح بدهی کشورها، تاکید کرد که شرایط در بسیاری از کشورهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور به غیر چین، همچنان «پرابهام» است.

صندوق بین‌المللی پول قرار است تازه‌ترین گزارش خود را در خصوص دورنمای اقتصادی جهان در ۱۳ اکتبر (۲۲ مهر ماه) منتشر کند؛ این نهاد جهانی در ماه ژوئن پیش‌بینی خود را از رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰ بیش از پیش تنزل داد و در آن برهه اعلام کرد که اقتصاد جهان در سال جاری به اندازه ۴.۹ درصد کوچک خواهد شد و این در حالی بود که در پیش‌بینی ماه آوریل خود این رقم را ۳ درصد اعلام کرده بود.

رایس به هیچ عدد و رقم جدیدی اشاره نکرد اما بيان كرد که داده‌های اخیر از سوی چین و سایر اقتصادهای پیشرفته از انتظارات بهتر است.

او در ادامه اظهار كرد: داده‌های جدیدی که به دست ما رسیده، حاکی از آن است که با توجه به اینکه بخش‌هایی از اقتصاد جهان روند بهبود را آغاز کرد‌ه‌اند، وخامت دورنمای اقتصادی شاید نسبت به آنچه در به‌روزرسانی ۲۴ ژوئن منتشر شد، کمتر باشد.

رایس اضافه کرد كه علاوه بر این، نشانه‌هایی مبنی بر این موضوع وجود دارد که پس از قرنطینه گسترده به منظور تهدید شیوع ویروس کرونا، تجارت جهانی نیز روند بهبود و احیا را آغاز کرده است.

او افزود: اما تاکید می‌کنم که هنوز در خطر هستیم و چشم‌انداز همچنان چالش برانگیز است به ویژه در بسیاری از بازارهای نوظهور و کشورهای درحال توسعه به غیر از چین؛ بسیاری از این کشورها همچنان با تضعیف تقاضای داخلی، تقاضای ضعیف صادرات، کاهش درآمد و ریزش گردشگری دست و پنجه نرم می‌کنند.

رایس در پایان تاکید کرد: در مجموع، عمده نگرانی ما این است که این بحران، دستاوردهای چند سال اخیر ما را در کاهش فقر، معکوس و پیشرفت‌های ما را در مسیر نیل به اهداف توسعه پایدار خنثی کند.