ابتکار مدرسه زمین: پیوند محیط زیست و آموزش دیجیتال

فناوری‌های نوین در خدمت مقابله با چالش‌های تغییرات اقلیمی

جهان همچنان از چالش‌های فوری ناشی از همه‌گیری کووید 19 یا ویروس کرونا استقبال می‌کند. از آنجا که معلمان و والدین به دنبال روش‌های جایگزین برای درگیر کردن دانش‌آموزان و کودکان با دنیای خارج و مشارکت آنها در این عرصه هستند، مهم است تمرکز خود را بر چالش‌های جهانی، از جمله پایداری و تغییرات اقلیمی از دست ندهیم

فناوری‌های نوین در خدمت مقابله با چالش‌های تغییرات اقلیمی

اراده سیاسی که برای مقابله با کووید 19 به‌کار گرفته شده، می‌تواند در واکنش به شرایط اضطراری آب و هوا و توسعه پایدار اعمال شود. این مسايل نیز مانند همه‌گیری، تاثیری فراتر از بهداشت عمومی و اقتصاد کلان دارند. مقابله با این بحران‌ها نیازمند همکاری و هماهنگی بین‌المللی بین ذی‌نفعان بخش‌های دولتی و خصوصی است. نسل جوان را نیز باید در جریان این موضوعات مهم قرار داد. فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، برای تسهیل این امر و تحقق هر یک از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل ضروری خواهد بود.

 

• ‌ابتکار مدرسه زمین و دلایل تحسین آن

ابتکاراتی مانند مدرسه زمین (Earth School)حتی در میان اپیدمی کووید 19، نمونه درخشان چگونگی انجام این کار است. مدرسه زمین با راهنمایی و پشتیبانی در قالب گروه تد TED-Ed و برنامه محیط زیست سازمان ملل، بیش از 30 سازمان را با موفقیت گردهم‌ آورده تا مجموعه‌ای از ماجراهای مجازی یا تلاش را برای جوانان به منظور کشف و اتصال به دنیای طبیعی، طراحی کنند. گرچه دلایل زیادی برای تحسین ابتکار مدرسه زمین وجود دارد اما در اینجا سه مورد از دلایل به‌طور ویژه ارايه شده است:

اول: از آنجا که پایداری و محیط زیست، موضوعاتی بسیار گسترده هستند، شناخت دقیق اینکه از کجا شروع کنیم، می‌تواند دشوار باشد به‌ویژه برای والدینی که فرزندان آنها برای اولین بار در مواجهه با همه‌گیری کرونا تحصیلات خود را شروع می‌کنند. مدرسه زمین، با هوشمندی، مجموعه متنوعی از دروس را از منابع معتبر جمع‌آوری و به والدین در سراسر جهان کمک می‌کند.

دوم: درک اینکه دانش‌آموزان چقدر می‌توانند در قالب سیستم‌های وابسته به والدین به‌خصوص هنگامی که در خانه حبس شده‌اند، عمل کنند، دشوار است اما آنها می‌توانند از طریق قدرت فناوری اطلاعات و ارتباطات، به واسطه مدرسه زمین با روش‌های تازه و جذاب دیجیتالی، دنیای طبیعی را به تجربه زیستي خود اضافه کنند.

سوم: منابع مدرسه زمین با دقت انتخاب شده و متناسب با سن دانش‌آموزان است. با استفاده از آموزش دیجیتال و امکانات در دسترس، مدرسه زمین با اقدامات بسیار سازنده خود، وعده بخش توسعه پایدار سازمان ملل برای دسترسی به آموزش با کیفیت برای همه را محقق می‌کند.

اتحادیه بین‌المللی ارتباطات از راه دور، طی سال‌ها فعالیت خود، از طریق طراحی برنامه‌های ویژه، برای کاهش مصرف انرژی و اتلاف الکترونیکی و همچنین حمایت از مزایای ICTs برای کاهش تلفات و سازگاری با تغییرات اقلیمی سهیم بوده و در کنفرانس‌های متعدد تغییرات اقلیمی، این موضوع را با سیاست‌گذاران مطرح کرده است.

• ‌فناوری‌های نوین و تقویت اقتصاد مدور

با عضویت منحصر به فرد 193 دولت و بیش از 900 شرکت بخش خصوصی از بخش مخابرات و اینترنت، دانشگاهیان و طیف وسیعی از سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دیگر که با ICT ارتباط دارند، اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور، بستر مناسبی برای ایجاد توسعه پایدار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. این مساله طی دهه گذشته پیگیری شده است. این اتحادیه، تلاش کرده استانداردهای بین‌المللی را طراحی کند که از استفاده پایدار از فناوری‌های نوین حمایت می‌کنند و انتقال جهانی به سمت اقتصاد مدور یا دایره‌ای را تقویت می‌کنند. گفتنی است هدف اقتصاد مدور که از آن به اقتصاد دایره‌ای، دورانی و چرخشی نیز یاد می‌شود، کاهش ضایعات و استفاده بهینه از منابع است.

• ‌پیش به سوی بازیافت زباله‌های الکترونیکی

اتحادیه بین‌المللی ارتباطات از راه دور، از استانداردهای سازگار با محیط زیست برای شارژرها و سایر دستگاه‌ها گرفته تا دستورالعمل‌های نحوه بازیافت اجزای کمیاب فلز و کاهش اثرات زیست محیطی تجهیزات فناوری شرکای خود استفاده می‌کند تا میزان زباله‌های الکترونیکی جهانی را کاهش دهد. کشورهای عضو اتحادیه، متعهد شده‌اند میزان جهانی بازیافت زباله‌های الکترونیکی را تا سال 2023، به 30 درصد افزایش دهند. همچنین اتحادیه، یک گروه متمرکز در بهره‌وری هوش مصنوعی در محیط زیست و سایر فناوری‌های نوظهور ایجاد کرده است. این موضوع بسیار مهم است زیرا می‌تواند به‌طور مستقیم بر اثربخشی و کارایی این فناوری‌ها بر محیط زیست تاثیر بگذارد. در همین حال، سه استاندارد جدید اتحادیه بین‌المللی ارتباطات از راه دور در حوزه محیط زیست، تغییرات آب و هوایی و اقتصاد دایره‌ای، در مرحله اول چرخه توسعه به تصویب رسیده‌اند.

• ‌کووید 19، فناوری‌ها و تحقق توسعه پایدار

بحران کووید 19 نشان می‌دهد استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات نه تنها برای مقابله با این اپیدمی، بلکه برای اتصال همه در همه‌جا و به منظور دستیابی به تمام اهداف 17گانه توسعه پایدار ضروری است. اما اتحادیه بین‌المللی ارتباطات از راه دور، نمی‌تواند این کار را به تنهایی انجام دهد. همه ما در مقابله با چالش‌های مرتبط با پایداری جهانی نقش داریم. همه ما باید توانایی‌های خاص خود را در این تلاش جهانی به‌کار گیریم. این اتحادیه تلاش می‌کند با استفاده از دانش متخصصان خود در عرصه فناوری‌های نوین و شرکای دولتی و خصوصی، انقلاب دیجیتال را به انقلابی پایدار در محیط زیست تبدیل کند. این اقدام برای مقابله با کاهش اثرات زیست محیطی و سازگاری با تغییرات اقلیمی بسیار مهم است.