رویای اتصال در عصر کرونا

چرا مدارس باید در حوزه آی‌تی سرمایه‌گذاری کنند؟

 جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم، نتیجه تغییر مداوم است. ‌آنچه ممکن است یک روز باشد، روز دیگر هرگز وجود ندارد. ‌ببینید با شیوع کووید 19، چه اتفاقی افتاده است! تغییراتی که همه ما شاهد آن بوده‌ایم، نمایانگر دوره قابل توجهی از زندگی ماست. ‌به نظر می‌رسد این تغییرات از نظر ماهیت، تکنولوژیکی بوده است. ‌

چرا مدارس باید در حوزه آی‌تی سرمایه‌گذاری کنند؟

در دنیایی که قرنطینه حرف اول را می‌زند، به دلیل این همه‌گیری، مردم در صورت امکان در خانه کار می‌کنند، دانش‌آموزان در قالب آنلاین به یادگیری در خانه می‌پردازند و والدین با حمایت از فرزندان به کمک معلمان می‌آیند. ‌این رخداد بی‌سابقه، جهان را تغییر داده و آن را وارد دوره جدیدی کرده است؛ دوره یادگیری آنلاین برای همه مردم. ‌قبل از اینکه بدانیم چرا فناوری ارتباطات و اطلاعات در آموزش بسیار مهم است، ابتدا بهتر است اصول مربوط به ICT را درک کنیم.

 

• رویای زندگی متصل

از دیدگاه فینگر و همکاران، امروزه فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، یک مقوله واحد هستند. ‌بنابراین مجموعه فناوری‌ها بیشتر گسترش می‌یابد و رایانه‌ها و محصولات مرتبط با رایانه، ایمیل، MMS  و سایر اشکال ارتباطی را در بر می‌گیرد. ‌در زبان ساده، ICT، به معنای هر فناوری است که با اطلاعات و ارتباطات، پیوند داشته باشد. ‌اطلاعات می‌تواند به اشکال مختلفی مانند صدا، ویديو، متن و تصاویر باشد. ‌بنابراین وقتی فکر می‌کنید چه فناوری‌ در دسترس است که این جنبه‌های اطلاعات و گاهی ترکیبی از آن را تولید می‌کند، به فناوری‌هایی مانند تلفن‌های همراه، دوربین‌های دیجیتال و دوربین‌های ویديویی می‌رسیم.

امروز برای مشاهده کاربرد ICT در زندگی، نیازی به خارج شدن از منزل یا حتی اتاق خود نداریم. ‌رایانه، تلویزیون پلاسما یا تلفن همراه، در بخشی از زندگی ما حضور دارد. ‌در جامعه امروز، مردم به عنوان مصرف‌کنندگان فناوری اطلاعات و ارتباطات، همه برای یک رویا تلاش می‌کنند: رویای زندگی متصل.

شرینگام معتقد است این امر، موجب شده فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، نوعی از سبک زندگی برای بسیاری از مردم باشد. ‌این انتخاب سبک زندگی موجب تغییر روش برقراری ارتباط، افزایش میزان مصرف‌گرایی و تغییر نحوه تعامل و جمع‌آوری اطلاعات شده است.

 

• موارد کلیدی

فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی، بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را مورد هجوم و دگرگونی قرار داده تا حدی که در محیطی زندگی می‌کنیم که تحت سلطه فناوری است که خود مصرف‌کننده است و صرفنظر از اینکه چگونه حضور آن را درک کنیم، نمی‌توان انکار کرد که این موضوع، قسمت مهمی از زندگی ماست و با ما می‌ماند.

 

*یادگیری الکترونیکی یا یادگیری آنلاین

حضور ICT در آموزش امکان ایجاد روش‌های جدید یادگیری برای دانش‌آموزان و معلمان را فراهم می‌کند. ‌یادگیری الکترونیکی یا یادگیری آنلاین به‌طور فزاینده‌ای محبوب می‌شود و با حوادث مختلف بی‌سابقه‌ای که در زندگی ما رخ می‌دهد، یادگیری آنلاین نه تنها فرصتی برای مدارس فراهم می‌کند تا اطمینان حاصل کنند دانش‌آموزان به مواد درسی‌شان در حالی که در کلاس هستند، دسترسی دارند بلکه به آنها امکان می‌دهد در خارج از کلاس‌های درس مانند خانه یا حتی بیمارستان‌ها یاد بگیرند.

 

*فناوری‌های نوین، همه‌گیری آموزش را به همراه دارد

مزایای فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات در آموزش به‌حدی است که همه دانش‌آموزان در کلاس می‌توانند مطالب درسی را بیاموزند. ‌دانش‌آموزان با نیازهای ویژه، دیگر در معرض آسیب نیستند زیرا آنها به مواد ضروری دسترسی دارند و دانشجویان نیز می‌توانند از ابزارهای ویژه ICT برای نیازهای آموزشی خود استفاده کنند. ‌با وجود این، مسايل جدیدی در رابطه با «شکاف دیجیتال» و دسترسی به ابزارها و منابع ICT برای کسانی که اقبال کمتری دارند، مطرح می‌شود که باید مدنظر قرار گیرد.

 

**فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهارت‌های تفكر را ارتقا می‌دهد

تفکر یكی از مهارت‌های كلیدی قرن 21 است كه شامل ارزیابی، برنامه‌ریزی، نظارت و انعكاس نظرات در مورد موضوع است. ‌استفاده موثر از ICT در آموزش مهارت‌هایی مانند توضیح و توجیه به عنوان راه‌حلی برای مشکلات را می‌طلبد. ‌دانش‌آموزان باید در مورد استراتژی‌های مختلفی که استفاده می‌کنند بحث و آزمایش کنندو حدس بزنند.

 

**فناوری اطلاعات و ارتباطات، یادگیری موضوعی را افزایش می‌دهد

این روزها به خوبی واضح است که استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش، ارزش زیادی به زمینه‌های اصلی یادگیری مانند سواد و حساب می‌بخشد.

 

**استفاده ازICT، سواد فراگیری آن و توانایی استفاده از فناوری‌ها را توسعه می‌دهد

یادگیری موضوعی و سوادICT  هر دو مهارت قرن 21 هستند. ‌بهترین راه برای توسعه توانایی ICT تهیه فعالیت‌های معنادار برای آنهاست که در زمینه‌های مرتبط با موضوع قرار گرفته‌اند.

 

**استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، همکاری را تشویق می‌کند

شما فقط باید یک لپ‌تاپ، آی‌پد یا رایانه را در کلاس قرار دهید تا بفهمید این روش چگونه کار می‌کند. ‌فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌طور طبیعی کودکان را دور هم جمع می‌کند، جایی که می‌توانند صحبت کنند و درباره کارهایی که انجام می‌دهند، بحث کنند و این به نوبه خود راه‌هایی برای ارتباطات باز می‌کند و در نتیجه منجر به رشد زبان می‌شود.

 

**استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث ایجاد انگیزه در یادگیری می‌شود

 فناوری جدید خواسته‌های جامعه، کودکان و نیازهای آنها را کنار نگذاشته است. ‌کودکان، شیفته فناوری هستند و این امر، موجب ترغیب و انگیزه آنها می‌شود تا در کلاس یاد بگیرند.

 

**فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات در آموزش باعث بهبود تعامل و توجه فراگیران می‌شود

وقتی ICT در درس‌ها ادغام می‌شود، دانش‌آموزان بیشتر درگیر کار می‌شوند. ‌این امر، به دلیل آن است که فناوری از نظر آموزش، موارد مشابه به روش‌های مختلف، فرصت‌های متفاوتی را برای سرگرم‌کننده و لذت بخش‌تر فراهم می‌آورد. ‌به عنوان یک نتیجه از این افزایش تعامل، گفته می‌شود که آنها قادر خواهند بود دانش را به‌طور موثرتری فراگیرند. ‌

 

**استفاده ازICT، دستورالعمل تمایز موثرتر با فناوری را امکان‌پذیر می‌کند

همه ما با سرعت‌ها و سبک‌های مختلف به‌طور متفاوتی یاد می‌گیریم و فناوری، فرصت‌هایی را برای این امر فراهم می‌کند.

 

**ادغام ICT بخش اصلی برنامه درسی ملی است

استفاده از ICTدر فرایند یاددهی- یادگیری به منظور افزایش کیفیت شیوه‌های تدریس- یادگیری است. این امر دارای جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌ریزی درسی است زیرا استفاده از آن در مدارس راه درک کردن اهداف جدید آموزش از جمله توسعه آموزش مداوم، مهارت و توانایی درگیر کردن در ایجاد دانش مشارکتی و حل مساله به یاری همتایان و متخصصان در همه جای دنیا است.

به عنوان مثال، ادغام فناوری‌های دیجیتال یا ICT بخش مهمی از برنامه درسی استرالیاست و این روندی است که بسیاری از دولت‌های جهانی با درک اهمیت تکنولوژی‌های نوین از آن استفاده می‌کنند.

 

**فناوری اطلاعات و ارتباطات و نقش جدید معلم و دانش‌آموز

کاربرد ICTدر آموزش، چالش‌های جدیدی را در برابر معلمان قرار می‌دهد. ‌آنها نه تنها باید مهارت‌های استفاده از ICT را بیاموزند، بلکه باید چگونگی طراحی و دستورالعمل‌های نو را از طریق ادغام ICT با برنامه آموزشی فرا گیرند.

معلمان باید از نظر فنی و همچنین در مورد استفاده از فناوری به مثابه یک ابزار آموزشی در آموزش و پرورش حرفه‌ای شوند. ‌معلمان آینده نه تنها بايست در مورد نحوه استفاده از ICT به دنبال کسب موفقیت باشند بلکه باید برای درهم تنیدگی متون درسی در ICT و برنامه‌ریزی درسی نیز بکوشند. ‌همچنین همراه با ورود ICT در امر یاددهی و یادگیری باید در شیوه‌های ارتباطات و مکاتبات در برنامه‌ریزی‌های درسی، تغییراتی ایجاد کنند و تغییر نقش خود را از انتقال‌دهنده صرف اطلاعات به یادگیرندگان، به نقش تسهیل‌کننده، فراهم کننده شرایط یادگیری و راهنما بپذیرند. ‌

 

**ما در عصر«اقتصاد دانش‌بنیان» زندگی می‌کنیم

اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصادی است که در آن، داشتن توانایی تولید و استفاده موثر از اطلاعات بسیار حیاتی است. ‌این امر، زمانی است که ICT فراگیر شده و در تمام صنایع اقتصادی نفوذ می‌کند. ‌این حقیقت ممکن است در زمینه بهداشت، آموزش، محیط زیست یا تولید باشد. ‌آلن پترسون، مدیرعامل انجمن رایانه‌ای استرالیا، در بیانیه خود تاکید کرده است: «صنعت ICT اکنون از نظر مشارکت در اقتصاد یک رقیب محسوب می‌شود.»

 

• آینده اتصال

فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات، همچنان بخش مهمی از آینده ما خواهد بود زیرا خود را به بخش‌های بیشتری از زندگی ما متصل می‌کند. ‌این امر به‌طور مداوم تکامل یافته و تغییر خواهد کرد زیرا همه ما به عنوان مصرف‌کننده، آن را انتخاب می‌کنیم. ‌ما دوست داریم از ICT برای رشد شخصی، خلاقیت، شادی، مصرف و تولید ثروت استفاده کنیم.

بنابراین برای دانش آموزان مهم است که با فناوری‌های نوین ارتباطات و اطلاعات درگیر شوند. ‌این امر موجب می‌شود:

- مهارت‌های قرن 21 را بیاموزند و توانایی و سواد ICT خود را توسعه دهند.

- سطح دستیابی خود را بهبود بخشند. ‌

- فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات، دانش‌آموزان را برای جامعه‌ای یکپارچه و تحت سلطه تحولات ICT آماده می‌کنند

- آنها مفهوم استفاده از ICT را به عنوان ابزاری برای یادگیری مادام العمر فرامی‌گیرند.

اگر در برنامه‌ریزی خود بسیار فکر کنید، میزان درگیری بالاتری را مشاهده خواهید کرد و این می‌تواند منجر به پیشرفت مهارت‌های قرن 21 مانند تفکر پیچیده، حل خلاقانه مشکلات و همکاری شود. ‌تلفیق فناوری در کلاس یک انتخاب آموزشی توسط معلم و شماست و همیشه باید شامل همکاری و برنامه‌ریزی آگاهانه باشد.