ارتباطات در کرونا

جایگاه شرکت‌های ارتباطات از راه دور در دوران پساکرونا

برای پیش‌بینی پاسخ بخش مخابرات به کووید 19، قبل از هرچیز باید بدانیم این اتفاق نه یک رکود معمول است و نه یک رکود منحصر به‌فرد.

جایگاه شرکت‌های ارتباطات از راه دور در دوران پساکرونا

 پاسخ بخش مخابرات، فراتر از پیشنهاد فوری کمک به مشترکان در اشکال مختلف از قبیل دسترسی رایگان یا قیمت پايين به سایت‌های مهم یا تخفیف در مورد خدمات درخواستی است. ضمن اطمینان از قوی بودن شبکه‌های ارتباطی در این حوزه‌ها، باید از مخابرات برای یک تغییر کلی در محیط ژئوپلتیک استفاده کرد. به این ترتیب تاثیر پایدار بر اقتصاد کشور و ثروت ملی، نقش رو به رشد، نگاه حمایت‌گرایانه‌تر از کشور و همچنین تغییر رفتار مصرف‌کننده را باید مدنظر قرار داد.

در پیش‌بینی وضعیت جهان در دوره پساکرونا این روندها را باید مدنظر قرار دهیم:

پاندمی کرونا به عنوان تسریع‌کننده روند مداوم دستیابی گسترده‌تر به منابع دیجیتال، مالی و اقتصادی عمل کرده است. این امر، به نفع همه ذی‌نفعان اعم از شرکت‌های مخابراتی و سهامداران آنها، دولت‌ها، مشاغل و عموم مردم است. شرکت بین‌المللی VEON  که در حوزه ارتباطات راه دور فعالیت می‌کند، در 10 کشور مختلف با ویژگی‌های اقتصادی و سطح رفاه متفاوت، خدمات ارايه می دهد. با تعمیم فعالیت‌های این شرکت، می‌توان مسايل را ساده کرد اما هنوز در بسیاری از حوزه‌ها، مشکلات ناشی از کووید 19، که نیاز به اقدام فوری دارند، کشف نشده است.

 

• تسریع استفاده از کانال‌های آنلاین

به عنوان مثال، اعتماد به خدمات آنلاین فروشگاه‌های فیزیکی نه تنها برای خرید یک گوشی بلکه حتی برای شارژ مجدد تلفن همراه، در دوران قرنطینه به‌طور گسترده آزمایش شده است. این موارد نیاز فوری برای سرعت بخشیدن به استفاده از کانال‌های آنلاین را برای انجام تقریبا همه فعالیت‌هایی که به ارتباط مشتری با ارايه‌دهنده شبکه مخابرات آنها متصل است، از قبیل سفارش گوشی و سیم‌کارت برای تحویل در خانه، انتخاب برنامه تعرفه مناسب، انتخاب محصولات و خدمات دیجیتال نشان می‌دهد. دریافت این خدمات، بدون خارج شدن شما از اتاق نشیمن صورت می‌گیرد و هزینه خدمات را هم می‌توانید آنلاین پرداخت کنید.

اگرچه این کار در کشورهایی مانند روسیه که سیستم بانکی قوی دارند، به راحتی انجام می‌شود اما در کشورهایی مانند پاکستان که دو سوم مردم حتی حساب بانکی ندارند، دشوارتر است اما غیرممکن نیست.

 

• تسریع ورود به آموزش، سلامت و اقتصاد دیجیتال

با این حال، فناوری‌های نوین، همچنین حوزه‌های مختلف خدمات مالی را سرعت می‌بخشد. این دولت‌ها دریافتند خدمات مالی مخابراتی امکان انجام سریع‌ترین، ایمن‌ترین و ارايه خدمات تبادلات مالی و پولی، بدون نگرانی از شیوع ویروس و همچنین تداوم برخی از فعالیت‌های اقتصادی از طریق تجارت الکترونیکی یا خدمات الکترونیکی تسهیل‌شده را فراهم می‌کند. این روندها انگیزه‌های قوی را برای ایجاد پل ارتباطی بین شکاف دیجیتال و مالی موجود در کشورهایی که VEON در آنها فعالیت می‌کند، فراهم می‌سازند.

به نظر می‌رسد تقاضا برای برخی از خدمات مانند آموزش الکترونیکی و سلامت الکترونیکی، موقتی است اما این فقط در نگاه اول است. فاصله اجتماعی برای مدتی فراتر از پایان قرنطینه، همچنان الگوی زندگی ما باقی خواهد ماند. هرچه تقاضا برای ارايه خدمات بیشتر شود، احتمال اینکه این فناوری‌ها بخشی از زندگی ما شوند، افزایش می‌یابد؛ به‌خصوص اگر این خدمات مفید باشند و راه‌حل‌های مناسبی ارايه دهند. به عنوان مثال در اوکراین، خدمات «پزشک آنلاین» با كمك VEON Kyivstar نه تنها به مشتری امکان می‌دهد مشاوره از راه دور پزشک را دریافت کند، بلکه همچنین می‌تواند نسخه دیجیتال پزشک را دریافت کند، سپس توسط داروخانه به صورت دیجیتالی پذیرفته می‌شود. این نوع خدمات، ماندگاری بالایی دارند.

 

• تسریع دورکاری و کاهش شکاف دیجیتال

دورکاری، روند دیگری است که به واسطه این پاندمی ایجاد شده است. دورکاری تنها به این دلیل نیست که تا پایان پاندمی میزان سفر کاهش یابد، بلکه بیشتر به این دلیل است که کار در خانه، اغلب کارآمدتر و راحت‌تر است و به افراد این امکان را می‌دهد که تعادل بهتری بین‌ کار و زندگی برقرار کنند. این امر، به اين معناست که تقاضا برای اتصال ایمن با توان عملیاتی و قابلیت اطمینان بالا که به‌طور ناگهانی از مناطق تجاری سنتی شهرها به مناطق مسکونی دوردست انتقال یافت، حتی پس از درمان ویروس کرونا، بعید است که به زمان قبل از آن بازگردد.

مهم است که دیدگاه‌های مخابراتی با دولت‌ها به اشتراک گذاشته شوند. همچنین حوزه مخابرات، بهترین شرکای دولت‌ها برای تسریع به منظور از بین بردن شکاف‌های دیجیتالی و مالی و نیز محافظت از داده‌های خصوصی محسوب مي‌شوند. در زمینه صدور مجوزهای لازم، اعطای فرکانس‌های اضافی و تصویب قوانینی که از حاکمیت داده‌ها تصویب می‌شود، شرکت‌های فعال در حوزه ارتباطات راه دور مشتاقند نقش خود را ایفا کنند.

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه