آمار بینندگان و شکاف موجود

مراقب کرونا ویروس‌های ذهنی باشیم

این روزها اگر در فضای مجازی چرخی بزنید، لایوهای سلبریتی‌ها و شاخ‌های مجازی را خواهید دید؛ لایوهایی که جز صحبت دو نفر، چیز خاص دیگری ندارد اما اگر بخواهیم از دید اجتماعی این پخش‌های زنده را بررسی کنیم پر از نکات عجیب است.

مراقب کرونا ویروس‌های ذهنی باشیم

از نیمه دوم دهه 70 به بعد ما وارد شکاف عمیق نسل‌ها می‌شویم؛ چیزی که شاید تاکنون کمتر به آن توجه کرده‌ باشیم.

این نسل‌ها بدون دردسر فیلترشکن را روشن می‌کنند و به انواع وب‌سایت‌ها دسترسی دارند

لایوهای این روزهای شاخ‌های مجازی پر از نشانه است از یک شکاف بزرگ نسلی، نسلی که دیگر تابع هنجارهای عرفی و فرهنگی برای تامین نیازهای خود نیست.

این نسل‌ها دیگر دنبال این نیستند که با معین دلم می‌خواد به اصفهان برگردم زمزمه کنند، می‌خواهند با ساسی دو شات قبل از خواب بزنند.

 

تزریق فرهنگ جدید

اما آنچه به جز شکاف بین این نسل‌ها نگران‌کننده است، عادی‌سازی تابوهایی است که دهه 60 به قبل حتی در خلوت خود از گفتن آن ابا داشت در حالي كه اکنون به راحتی از مصرف مشروبات الکی یا مواد مخدر، آزادی رابطه‌ها سخن گفته می‌شود. آنچه جالب توجه است‌، نگاه ابزاری به جنس مونث تحت کلید واژه نیوفیس است که به راحتی از آن سخن گفته می‌شود. این در حالی است که برخی از این چهره‌ها با چند همسری و نقض‌حقوق مخالفت می‌کردند.

 

فردا دیر است

چيزي كه در اين ميان مشهود است دستگاه‌‌های عریض و طویل با بودجه‌های آنچنانی هستند كه گویا برنامه جدی برای نسل جدید ندارند.  دستگاه‌های نظارتی معمولا صورت مساله را پاک می‌کنند. آن هم فیلترینگ است. حال مگر توییتر و تلگرام و هزاران برنامه دیگر که فیلتر شده‌اند کاربر ایرانی ندارند؟

خانواده‌های ایرانی خیلی وقت است به واسطه دغدغه‌های اقتصادی و هزاران مشکل دیگر فرصتی برای فرزندان خود ندارند‌ و نوجوانان و جوانان در فضای مجازی بدون محدویت در حال گردش، دیدن و شنیدن هستند که بهتر است خانواده‌ها وارد میدان شده و بایدها و نبایدهای این فضا را به فرزندان‌شان گوشزد کنند و کانال‌ها و صفحات افرادی که در حال عادی‌سازی مصرف مشروبات الکی، مصرف مواد مخدر، روابط آزاد هستند را بلاک کنند. در کنار تمامی محاسن فضای مجازی، نباید ویروس‌های ذهنی که ممکن است بر روح و روان بچه‌‌های ما تاثیرگذار باشد را فراموش کنیم.

در کنار خانواده‌ها اما وظیفه جامعه‌شناسان است که با مطالعه روی ابعاد پدیده‌ای مثل تتلو، نسل‌های گذشته را نسبت به مقتضیات و درک بیشتر عصر جدید آگاه کنند و بتوانند پل ارتباطی بین نسل‌های قدیم و جدید ایجاد کنند.

ما چه بخواهیم و نخواهیم این‌ها مالکان بعدی کشورمان هستند و پدران و مادران نسل‌هایی خواهند بود که پس از ما قرار است در این کشور زندگی کنند و میراث‌دار ما باشند.