کووید 19

پنج یافته اصلی؛ رگولاتورهای ICT چگونه می‌توانند به کووید 19 پاسخ دهند؟

اندکی پس از اعلام قرنطینه همه‌گیری کووید 19 در اکثر نقاط جهان، اتحادیه ارتباطات از راه دور، به سرعت اقدام به راه‌اندازی پلتفرم انعطاف‌پذیری شبکه جهانی (# REG4COVID) در مارس 2020 کرد. از آن زمان، تنظیم‌گرهای ICT و سیاست‌گذاران از تمام مناطق جهان در این پلتفرم حضور یافته‌اند تا بهترین روش‌ها و آموزه‌ها برای تقویت انعطاف‌پذیری شبکه در برابر تقاضاهای بی‌سابقه را به اشتراک بگذارند.

پنج یافته اصلی؛ رگولاتورهای ICT چگونه می‌توانند به کووید 19 پاسخ دهند؟

با تسهیل اشتراک‌گذاری این نوع اطلاعات و تخصص‌های لازم،REG4COVID  به گنجینه‌ای واقعی از ابتکارات آزمایش‌شده و اقدامات نظارتی و سیاست‌گذارانه تبدیل شده که همه آنها مبتنی بر تجربیات بین‌المللی و بهترین روش‌هاست. تا اواسط ماه ژوئن، این سیستم‌عامل بیش از 400 مشارکت‌کننده داشت. این امر، نشان داد انگیزه‌ای قوی از طرف كشورهای گوناگون برای همکاری و اشتراک‌گذاری تجربیات در مناطق مختلف، شامل حمایت از مصرف‌کننده و مدیریت ترافیک تا در دسترس بودن و دسترسی به باند پهن، ارتباطات اضطراری وغيره وجود دارد.

بسیاری از ابتکارات ارسالی به پلتفرم REG4COVID به مجموعه مقاله‌ای با عنوان «همه‌گیری در عصر اینترنت» که در ژوئن سال 2020 منتشر شد، راه یافتند و علاوه بر آن، ذی‌نفعان در کشورهای جهان افزایش پیدا کردند.

• ‌حمایت از استراتژی‌های رگولاتوری

پاسخ‌های فوری و طولانی‌مدت و همچنین استراتژی‌ها و بهترین روش‌ها برای اطلاع از بهبودی، کاملا تحت پوشش قرار می‌گیرند. این امر، می‌تواند مواردی مانند اطمینان از اتصال انعطاف‌پذیر، تداوم تجارت و ارايه خدمات (به ویژه هنگام افزایش ترافیک داده‌ها) تا حفظ تداوم خدمات حیاتی مانند دسترسی مقرون‌به‌صرفه، ایمن و اطمینان‌بخش به خدمات آنلاین را شامل شوند. این گزارش، همچنین مشخص می‌کند چه روش‌هایی باید برای گنجاندن در برنامه مخابراتی اضطراری ملی (NETP) و همچنین برنامه‌های توسعه‌یافته‌تر و گسترده‌تر فناوری اطلاعات و ارتباطات درنظر گرفته شود.

با وجود قرنطینه‌هایی که در سرتاسر جهان اعمال شده، استفاده از ابزارهای دیجیتال، موجب شده برخی از فعالیت‌های اقتصادی در بسیاری از کشورها ادامه یابد. همه‌گیری در عصر اینترنت، با شناسایی اقدامات رگولاتوری نوآورانه موردنیاز به منظور رفع چالش‌های خاص برای اپراتورها، مشاغل، دولت‌ها و کاربران نهایی از جمله آسیب‌پذیرترین مردم، تفاوت‌هایی را که ممکن است به دلیل بلوغ بازار و توسعه اقتصادی رخ دهد، برجسته می‌کند.

این گزارش، همچنین فهرستی از اقدامات رگولاتوری برای آمادگی بهتر به منظور تکمیل دستورالعمل‌های ارتباطی اضطراری اتحادیه بین‌المللی ارتباطات از راه دور، ارايه می‌دهد.

• ‌یافته‌های اصلی همه‌گیری در عصر اینترنت

1. ‌از منظر اقتصادی، هزینه تاخیر در استفاده از فناوری‌ها و خدمات جدید، بیش از هر زمان دیگری است: در دنیای پسا‌همه‌گیری، خدمات مخابراتی و فناوری اطلاعات و ارتباطات، برای جامعه ارزش بیشتری دارند. هر سال تاخیر در ارايه سطح بهتر و افزایش خدمات، منجر به هزینه بیشتر می‌شود.

2. ‌این امر، به آن معناست كه شرایط حاضر، به منظور ایجاد سریع زیرساخت‌های دیجیتال جدید، از نظر اجتماعی، بهینه و مسلما ضروری است. اجرای این یافته کلیدی، می‌تواند مانند تعیین طیف IMT در تقاضا و نسل‌های جدید استانداردهای فناوری باشد؛ مانند حرکت سریع‌تر به سمت 4G و 5G یا پرداختن به چالش‌های خاص کووید 19 درباره ردیابی تماس و اطلاعات نادرست.

3. ‌چالش‌های عدالت و برابری در دسترسی به خدمات مخابراتی و ICT در دنیای پس از COVID باید رفع شود؛ تا آنجا که دسترسی بهتر به خدمات مخابراتی و ICT می‌تواند شامل پوشش اجتماعی، دسترسی به خدمات، برابری جنسیتی، دسترسی به آموزش و بالقوه دسترسی به اشتغال باشد. فناوری اطلاعات و ارتباطات، نقش اساسی در جبران این تاثیرات منفی برابری در دوران کووید 19 دارد.

4. ‌اگرچه شاید فکر کردن به این موضوع وسوسه‌انگیز باشد که یک واکسن موثر، دنیا را قادر می‌سازد به روزهای قبل از همه‌گیری برگردد، اما بسیاری از عوامل نشان می‌دهد «نظم جدید» ممکن است کاملا متفاوت باشد. برای اپراتورهای ارتباطات از راه دور، این امر ممکن است شبیه سازگاری شبکه با افزایش ترافیک ویديویی، بهبود کیفیت، قابلیت اطمینان و ادامه ظرفیت‌سازی با تسریع در استقرار4G و 5G  باشد. با این حال، عناصر اصلی نظم‌ جدید که بخشی از ICT را تشکیل می‌دهند یا بر آن تاثیر می‌گذارند، باید در مدت 12 ماه یا بیشتر بررسی شوند. در میان‌مدت و بلندمدت، انعطاف‌پذیری برای پاسخ‌های قابل‌توجه و پایدارتر وجود دارد.

سرانجام در حالی که جهان در تلاش برای درک این موضوع است که نظم جدید چگونه به نظر می‌رسد، بدیهی است تغییرات شکل‌گرفته، در حال حاضر پایدار خواهند بود. همان‌طور که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، اخیرا اظهار كرد که کووید 19، یکی از مواردی است که تغییراتی را در جامعه ما ایجاد می‌کند. مسوولیت ما به عنوان یک جامعه و به عنوان یک دولت‌، ایجاب می‌کند تا بفهمیم چگونه می‌توان تاثیرات منفی این تغییرات را به حداقل و ایمنی شهروندان را به حداکثر رساند.