روندهای جدید فناوری که باید آن را به خاطر سپرد!

تکنولوژی‌های برتر و مشاغل جدید در سال 2021

امروزه تکنولوژی‌ با چنان سرعتی در حال تکامل است که تغییر و پیشرفت سریع‌تر را میسر و سرعت تغییر را نیز تسریع می‌کند تا در نهایت، به صورت تصاعدی ‌افزایش یابد. با این حال، فقط روندهای فناوری و فناوری‌های برتر نیستند که در حال پیشرفت هستند بلکه به دلیل شیوع کرونا، بسیاری از مسايل دیگر در سال جاری (2020)، تغییر کرده است.

تکنولوژی‌های برتر و مشاغل جدید در سال 2021

این امر، باعث می‌شود متخصصان فناوری اطلاعات بدانند نقش آنها در دنیای بدون‌سیم (wireless) فردا ثابت نخواهد ماند. یک متخصص فناوری اطلاعات، در سال‌های 2020 و 2021 به‌طور مداوم در حال یادگیری، یادگیری و یادگیری مجدد خواهد بود؛ حتی اگر تمایل نداشته باشد، از روی ضرورت، باید یاد بگیرد!

اطلاعات بیشتر در مورد فناوری که امروز با چنین سرعتی در حال تکامل است، تغییر و پیشرفت سریع‌تر را امکان پذیر می‌کند و باعث تسریع در سرعت تغییر می‌شود. این برای شما چه معنایی دارد؟ این امر، به معنای همراهی با روند جدید فناوری است. این امر، به معنای نگاه شما به آینده است تا بدانید برای تامین شغل ایمن فردا و حتی یادگیری نحوه رسیدن به آن، باید مهارت‌هایی را كسب كنيد. همه در برابر همه‌گیری در سراسر جهان تعظیم می‌کنند؛ بیشتر جمعیت IT جهانی در پشت میز کارشان هستند و داخل خانه کار می‌کنند. اگر می‌خواهید از وقت خود در خانه، بیشترین استفاده را ببرید، در اینجا فناوری‌های جدیدی را مشاهده می‌کنید که باید در سال 2021 آنها را تماشا کرده و امتحان کنید. احتمالا شما هم یکی از مشاغل ایجادشده توسط این روند جدید فناوری را انتخاب می‌کنید.

• ‌هوش مصنوعی

هوش مصنوعی  (AI)در دهه گذشته سروصدای زیادی داشته، اما به دلیل تاثیرات قابل‌توجه آن بر نحوه زندگی، کار و بازی، تنها در مراحل اولیه به عنوان یکی از روندهای جدید فناوری ادامه دارد. هوش مصنوعی در حال حاضر به دلیل برتری در تشخیص تصویر و گفتار، برنامه‌های ناوبری، دستیارهای شخصی تلفن‌های هوشمند، برنامه‌های اشتراکی رانندگی و موارد دیگر شناخته شده است. به غیر از این، هوش مصنوعی به منظور تجزیه و تحلیل تعاملات برای تعیین ارتباطات و بینش‌های اساسی به کار می‌رود. به عنوان مثال پیش‌بینی تقاضا برای خدمات بیمارستانی را مدنظر قرار می‌دهد و تصمیم‌گیری بهتر در مورد استفاده از منابع را میسر می‌سازد. همچنین با تحلیل داده‌ها در زمان واقعی، به مشتری‌مداری، درآمد از طریق رانندگی و افزایش تجارب شخصی کمک می‌کند.

بازار هوش مصنوعی با هزینه جهانی در سیستم‌های شناختی و هوش مصنوعی در سال 2021 به بیش از 57میلیارد دلار خواهد رسید و به یک صنعت 190 میلیارد دلاری تا 2026 تبدیل می‌شود. با گسترش بال‌های هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف، مشاغل جدیدی در زمینه توسعه، برنامه‌نویسی، آزمایش، پشتیبانی و نگهداری ایجاد می‌شود. هوش مصنوعی همچنین بالاترین حقوق را در حال حاضر، از بیش از 125هزار دلار در سال (مهندس یادگیری ماشین) تا 145هزار دلار در سال (معمار هوش مصنوعی) شامل می‌شود که آن را به عنوان بهترین روند فناوری جدید معرفی می‌کند. این، یک روند جدید فناوری است که باید آن را به خاطر بسپارید.

• ‌یادگیری ماشین

یادگیری ماشین (Machine Learning) زیرمجموعه هوش مصنوعی است که در انواع صنایع، مستقر شده و تقاضای زیادی برای متخصصان ماهر ایجاد می‌کند. فارستر پیش‌بینی می‌کند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و اتوماسیون، 9درصد از مشاغل جدید ایالات متحده را تا سال 2025 ایجاد خواهد کرد؛ مشاغلی از جمله متخصصان روبات، دانشمندان داده، متخصصان اتوماسیون و متصدیان یا سرپرستان محتوا. این، یک روند جدید فناوری است که باید به خاطر بسپارید.

• ‌اتوماسیون فرایند روباتیک

همانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، اتوماتیک فرایند روباتیک(RPA)، فناوری دیگری در مسیر خودکارسازی مشاغل است. این فناوری، استفاده از نرم‌افزار برای خودکارسازی فرایندهای تجاری مانند تفسیر برنامه‌ها، پردازش معاملات‌، سروکار داشتن با داده‌ها و حتی پاسخ به ایمیل‌هاست. اتوماسیون فرایند روباتیک، اقدامات تکراری را که مردم، قبلا انجام می‌دادند، به صورت خودکار انجام می‌دهد.

اگرچه تحقیقات فارستر تخمین می‌زند اتوماسیون با ورود به زندگی، معیشت 230میلیون تولیدکننده دانش یا بیشتر و حدود 9درصد از نیروی کار جهانی را تهدید می‌کند، اما واقعیت این است که این اتفاق، در حالی که مشاغل موجود را تغییر می‌دهد، مشاغل جدید، ایجاد مي‌كند. مک‌کنزی به این نتیجه رسید که کمتر از 5درصد از مشاغل را می‌توان کاملا خودکار کرد اما واقعیت این است که حدود 60درصد از آنها را می‌توان «تا حدی» به صورت خودکار ارايه کرد.

برای شما به عنوان متخصص فناوری اطلاعات که به آینده نگاه می‌کنید و سعی در درک روند جدید فناوری دارید، PRA، فرصت‌های شغلی زیادی از جمله برنامه‌نویس، مدیر پروژه، تحلیلگر بازرگانی، معمار راه‌حل (solution architect)  و مشاور ایجاد می‌کند. این مشاغل، درآمد بالایی دارند؛ یک برنامه‌نویس RPA می‌تواند سالانه بیش از 534هزار پوند، درآمد کسب کند. این یک روند جدید فناوری است که باید آن را به خاطر بسپارید.

تکنولوژی‌های دیگری مانند محاسبات لبه(Edge Computing)، محاسبات کوانتومی، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده نیز از جمله این فناوری‌ها هستند که در فرصت دیگر به آن خواهیم پرداخت.