گیت‌هاب

گیت‌هاب ایرانی‌ها را از تحریم خارج کرد

لغو تحریم اعمال شده از جانب آمریکا روی سایت گیت‌هاب که از زیرمجموعه‌های شرکت مایکروسافت محسوب می‌شود، امکان استفاده برنامه‌نویسان ایرانی از خدمات این شرکت را فراهم کرده است.

گیت‌هاب ایرانی‌ها را از تحریم خارج کرد

به گزارش پایگاه خبری The Verge، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وابسته به وزارت خزانه‌داری آمریکا، گیت‌هاب را از فهرست تحریم‌های خود حذف کرده است.

این مساله سبب می‌شود کاربران ایرانی به طیف وسیعی از خدمات این سایت دسترسی داشته باشند.

در سال ۲۰۱۹ میلادی، شرکت مایکروسافت در ادامه سیاست‌های دونالد ترامپ رييس‌جمهوری آمریکا علیه ایران، دسترسی کاربران ایرانی را به سایت گیت‌هاب مسدود کرد.

گیت‌هاب یک پلتفرم مهم برای برنامه‌نویسان است.

به گفته «نات فرایدمن» مدیر گیت‌هاب، لغو تحریم‌ها از سوی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی، دستاوردی مهم به شمار می‌آید.

او گفت: ‌ما موفق شدیم مجوزهای لازم را از دولت آمریکا برای ارايه خدمات گیت‌هاب به برنامه‌نویسان ایرانی دریافت کنیم. همچنین تمام خدمات گیت‌هاب در ایران برای افراد و سازمان‌های خصوصی و دولتی به صورت رایگان و پولی قابل دسترسی است.

گیت‌هاب به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد که کدهای خود را روی پروژه‌های مشارکتی و خصوصی ذخیره کنند. در حال حاضر استفاده از این سایت در مناطقی مانند کریمه و سوریه نيز برای کاربران با ممنوعیت مواجه شده است.

فرایدمن تصریح کرد: این شرکت می‌کوشد تمام محدودیت‌های اعمال شده برای کاربران ایرانی را لغو کند و امکان دسترسی به حساب‌های کاربری قبلی را برای ایرانیان فراهم آورد. او گفت: تلاش‌ها برای لغو تحریم‌های اعمال شده برای کاربران در کریمه و سوریه همچنان ادامه دارد.

سند مقابله با نشر اخبار جعلی در فضای مجازی تصویب شد

شورای عالی فضای مجازی، سند الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خلاف واقع در فضای مجازی را تصویب کرد.

به گزارش دولت طبق این سند، قوه قضاییه به منظور فراهم آمدن زمینه‌های موثر پیشگیری از جرایم، ظرف مدت سه ماه اقدامات لازم برای مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خلاف واقع در فضای مجازی را انجام می‌دهد.

مقرر شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با همکاری سازمان صدا و سیما نسبت به پیاده‌سازی نظام اعتبارسنجی و رتبه‌بندی، اقدامات لازم را اتخاذ و همچنین اعطای سالیانه نشان کیفیت نشر به درگاه‌ها و سکوهای نشر را طراحی كنند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با استفاده از ظرفیت نهادهای مدنی و رسانه‌ها و واسطه‌های برنامه‌های کاربردی آگاهی‌رسانی، باید اقدامات لازم را در خصوص راستی آزمایی اطلاعات و اخبار خلاف واقع منتشر شده از طریق ایجاد سکوی مرجع به عمل آورد.