ماینر

ایران جهنم یا بهشت ماینرها ؟

ایران تا چند سال پیش به عنوان بهشت ماینرها در منطقه شناخته می‌شد و حتی اخباری از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این صنعت و راه‌اندازی مزارع بزرگ ماینینگ منتشر می‌شد؛ موضوعی که دلیل اصلی و ریشه‌ای آن به ارزان بودن انرژی برق بازمی‌گشت.

ایران جهنم یا بهشت ماینرها ؟

گفت‌و‌گوی عصر ارتباط با نایب‌رییس کمیسیون بلاک‌چین و رمزارز

پس از حدود دو سال کشمکش با نهادهایی چون تعزیرات و ضابطان قضایی در نهایت تکلیف دستگاه های ماینر در کشور مشخص شد و از امروز فعالان حوزه ماینینگ با ثبت دستگاه‌های خود در سامانه بهین‌یاب، می‌توانند فعالیت خود را به صورت قانونی آغاز کنند. سامانه «بهین‌یاب» از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی شده است و مالکان دستگاه‌های ماینر پس از ثبت دستگاه خود در سامانه می‌توانند فعالیت قانونی داشته باشند. علاوه بر این افرادی که قصد واردات دستگاه‌های ماینر را دارند پس از ثبت این دستگاه‌ها در سامانه بهین‌یاب می‌توانند عوارض گمرکی را پرداخت و دستگاه را به صورت قانونی وارد کشور کنند.

از یک سال و نیم پیش، ماینرها درگیر این موضوع بودند تا اینکه حدود پنج ماه قبل، مصوبه هیات دولت در این زمینه ابلاغ و با راه‌اندازی سامانه بهین‌یاب تاریخ ششم دی ماه به عنوان زمان ثبت دستگاه‌های ماینر اعلام شد.

*سامانه خوداظهاری دستگاه های ماینر در بهین یاب بالاخره راه‌اندازی شد

سيد اميدعلوی، نایب‌رییس کمیسیون بلاک‌چین و رمزارز نصر (سازمان نظام صنفی) درخصوص قانونی شدن دستگاه های استخراج رمزارزها و فعالیت قانونی ماینرها در ایران به خبرنگار ما گفت: هفته گذشته این سامانه راه‌ندازی شد و طبق مصوبه‌ای که چهار ماه پیش تعیین شده بود و پیرو آن قراربر این شد که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صمت، سامانه‌ای را راه‌اندازی کنند تا ماینرها در ایران دستگاه های خود را ثبت و حقوق دولتی آن را بپردازند تا بتوانند به صورت قانونی فعالیت خود را آغاز کنند که پس از گذشت چهار ماه این سامانه راه‌‌اندازی شد و حداقل دوماه زمان می برد که این دستگاه ای از انبار های اموال تملیکی آزاد و به مالکان آنها بازگردد. در نظر داشته باشید که اکثر این دستگاه ها به دلیل شرایط نگهداری نامناسب و تغییر تکنولوژی دیگر ارزش بکارگیری را ندارند.

او بیان کرد: شوراي عالي فضاي مجازي دو سال پیش صنعت استخراج رمزارز  را در ایران به رسمیت شناخت كه طبق آن باید شش ماه بعد، قانونی برای این صنعت تبیین میشد و براساس فرصت شش ماهه اگر قانونی تدوين نمي‌شد ماینرها می‌توانستند بدون مجوز کار خود را شروع کنند و این خلاء قانونی آغاز تمام مشکلات این صنعت بود.

عضو کمیسیون بلاک‌چین و رمزارز نصر در ادامه افزود: نبود سازو کار قانونی برای واردات جایی را برای واردات قانونی تجهیزات این صنعت باقی نگذاشته بود و این تجهيزات در گیر مشکلات تعزیراتی شده بودند. اكنون آنها می‌توانند از طریق سامانه وزارت صمت ماینرهای خود را ثبت کنند.

*مشكل تعرفه ها ناعادلانه برق و گاز همچنان پا برجاست

او در ادامه، به ذكر مشکلات ماینرها پرداخت و گفت: اما این تنها مشکل ماینرها نبود دیگر مشکل ماینرها که در حال حاضر هم با آن درگیر هستند و باعث شده ظرفیت برق این صنعت را به کم تر از 200 مگاوات کاهش دهد تعرفه بالای برق است که صادراتی محاسبه شده است، ازطرفی این نرخ در مصوبه دولت شناور در نظر گرفته شده است و حدودا با دلار  13 هزار تومان کیلوواتی 965 تومان محاسبه شده و  به ‌طور مثال اگر ارز امروز 26هزار تومان باشد، تعرفه برق ماینرها حدود 1700 تا 1800 تومان می‌شود که بخش خصوصی به دلیل متغیر بودن قیمت ارز در بازار ایران قطعا سرمایه‌گذاری قابل توجهی نخواهد کرد. ما درصدد این هستیم که با تعامل با دولت قیمت برق و گاز را عادلانه نماییم

ایران جزو کشورهایی است که ارزان‌ترین برق را در جهان در اختیار مشترکان قرار می‌دهد و همین موضوع باعث شده بود که به صورت غیرقانونی مزارع ماینینگ راه‌اندازی شود و هزاران کاربر در فضاهای مختلف صنعتی اقدام به استخراج رمزارز کنند تا اینکه با تصویب قانونی از سوی هیات دولت همه چیز عوض شد. روز 13 مرداد 1398 دولت در مصوبه‌ای، نرخ حامل‌های انرژی برای این صنعت را نرخ متوسط صادراتی در نظر گرفت و عملا با این اتفاق هزینه تولید رمزارزها چندین برابر و حاشیه سود آن برای سرمایه‌گذاری به شدت پایین آمد. اتفاقی که باعث شده حتی قانونی شدن فعالیت ماینرها برای سرمایه‌گذاران آن همچون گذشته دیگر مقرون به صرفه نباشد و این تصمیم وزارت نیرو باعث از بین رفتن سرمایه ها، رکود این صنعت و زیرزمینی شدن این فعالیت ها شد.

علوی افزود : چند نرخی شدن در هر کسب و کاری زمینه فساد را ایجاد می کند چه برای صنعت گر چه برای خود متولی که اینجا وزارت نیرو باشد . امروز شاهد این هستیم که مشکلات صنعت برق و آلودگی هوا را گردن ماینینگی میندازند که کل مصرف آن به گفته وزارت نیرو کم تر از 200 مگاوات است و این میزان برق کم تر از مصرف یک کارخانه فولاد می باشد ولی خوب فولادی های بزرگ و قدرت مند کجا ماینر های تازه واردی که حتی تا به امروز یک ریال تسهیلات بانکی در یافت نکرده اند کجا. اگر وزارت نیرو بجای درخواست وام از کشور هایی مثل روسیه برای توسعه و ترمیم صنعت برق نگاه صلبی خود را از این صنعت تقییر می دادند و اجازه احداث نیروگاه های برق را به ماینر ها میدادند امروز ما یاور آنها بودیم نه پیراهن عثمانی در دستانشان