کرونا

کرونا لکترونیکی می‌شود؟

سوئد به عنوان یکی از کشورهای کمتر آسیب‌دیده در برابر کرونا ویروس، بررسی واحد ارز دیجیتالی را آغاز کرده است

کرونا لکترونیکی می‌شود؟

کمتر از ۱۰درصد معاملات سوئدی به صورت نقدی انجام می‌شود و بانک مرکزی سوئد، ریکس بانک، در حالی که دولت این کشور در حال بررسی تبدیل سیستم پولی به ارز دیجیتال است، بررسی کرون الکترونیکی را آغاز کرده است.

گزارش اخیر بلومبرگ تاکید کرد رییس سابق کمیته مالی ریکس بانک روند بررسی را به پیش می‌برد، که انتظار می‌رود تا پایان نوامبر ۲۰۲۲ تکمیل شود. قبلا رگولاتور پولی سوئد، گفته بود که هر تصمیمی برای معرفی کرون الکترونیکی باید از سطح سیاسی باشد. در واقع مي‌توان گفت كه اقتصاد سوئد آماده تحول است. اين كشور از ابتدای امسال با همکاری غول فناوری اطلاعات Accenture، آزمایش کرون الکترونیکی را آغاز کرده است. این ارز دیجیتال در بلاک چین کوردا آر 3، یک دفتر توزیع محبوب برای مصارف خصوصی، صادر می‌شود.

با این حال، در آن زمان، بانک مرکزی روشن کرد که این آزمایش فقط تجربه یادگیری است و قصد ندارد ارز دیجیتال راه‌ اندازی کند. در حالی که سایر اقتصادهای بزرگ در تلاش هستند تا گزینه مناسبی برای راه‌اندازی ارز دیجیتال به دلیل اقتصاد غالب مبتنی بر پول نقد ارايه دهند، سوئد از این مزیت برخوردار می‌شود.

تحقیقات بانک مرکزی نشان داد که کمتر از ۱۰درصد تسویه حساب‌های انجام شده در سوئد به صورت نقدی است و همه‌گیری در حال شیوع باعث افزایش استفاده از معاملات دیجیتال شده است. به گفته رییس بازارهای مالی سوئد، بسیار مهم است که بازار پرداخت‌های دیجیتالی شده با خیال راحت کار کند و در دسترس همه باشد. بسته به نحوه طراحی ارز دیجیتال و استفاده از فناوری‌ها، می‌تواند عواقب زیادی برای کل سیستم مالی داشته باشد.

در همین حال، منطقه یورو در حال بررسی راه‌اندازی یوروی دیجیتال است اما هنوز در حال امکان‌سنجی، از نظر فنی و اقتصادی است. کشورهایی مانند فرانسه قبلا چندین طرح آزمایشی را برای آزمایش یوروی دیجیتال روانه بازار کرده‌اند. بر اساس آمار سوئد، تولید ناخالص داخلی این کشور از سه ماهه دوم ۴.۹درصد رشد کرده است.

اقتصاد سوئد در سه ماهه سوم پس از کاهش ویروس کرونا در ماه‌های تابستان بیش از حد انتظار رشد کرد و تقاضای پنهان شده را طی مدت کوتاهی از وقوع همه‌گیری آزاد كرد. دپارتمان آمار داخلی سوئد اعلام کرده که تولید ناخالص داخلی نسبت به سه ماهه دوم ۴.۹درصد رشد کرده است. این رقم بیش از ۴.۳درصد پیش‌بینی شده در نظرسنجی بلومبرگ از اقتصاددانان است و به دنبال کوچک شدگی ۸درصدی در سه ماه منتهی به ژوئن است.

اما دولت سوئد قبلا هشدار داده است که با افزایش دما و شدت گرفتن همه‌گیری، احتمالا بقیه سال ناخوشایند است. یک اقتصاددان بلومبرگ گفت: امروز مجموعه داده‌ها تایید می‌کند که صنعت تولید سوئد تا حد زیادی بهبود یافته است، در حالی که صنعت خدمات قبل از موج دوم ویروس هنوز عقب مانده بود.

نخست‌وزیر استفان لوفون گفته است که سوئد اکنون زمستان تاریکی را تجربه می‌کند زیرا ویروس باعث جهش در موارد ابتلای جدید می‌شود و دولت را وادار مي‌کند که به محدودیت‌های سخت‌‌تری متوسل شود.

همچنین بانک مرکزی سوئد مجموعه‌ای تلخ از پیش‌بینی‌های اقتصادی را منتشر کرد، از جمله بازگشت ضعیف‌تر سال آینده از آنچه پیش‌بینی می‌شود. آخرین داده‌ها نشان مي‌دهد این حد آن‌طور که انتظار می‌رفت عمیق نبود و خوب است که ببینیم داده‌های صادرات کالاها در ماه اکتبر نشان‌دهنده ادامه بهبود صادرات است. بهبودی که در سه ماهه سوم دیده مي‌شود از یک لحاظ تاریخی است.

بانک مرکزی سوئد برای مبارزه با عواقب اقتصادی همه‌گیری، اقدام به خرید بی‌سابقه دارایی کرده است که هفته گذشته با ۴۰درصد افزایش به ۷۰۰ میلیارد کرون (۸۲ میلیارد دلار) رسید. اگرچه این بانک از پایان دادن به نیم دهه سیاست نرخ سود منفی در سال گذشته اجتناب کرده است، اما گفته است که در صورت وخیم‌تر شدن شرایط اقتصادی، آماده است دوباره به زیر صفر برسد.

در حالی که اقتصاددانان موافق هستند که چشم‌انداز اقتصادی رو به کاهش است، این واقعیت که تولید در حالی متوقف شده است که سطح فعالیت در صنعت خدمات نسبت به گذشته كاهش يافته، به معنای آسیب ناشی از گسترش مجدد ویروس خواهد بود. در نتیجه، انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی سوئد در سه ماهه چهارم فقط کمی کاهش یابد.

اداره کار و امور استخدامی سوئد (SPES) اعلام کرد که به‌دنبال موج جدید تعدیل نیروی کار متاثر از شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد، نرخ بیکاری در این کشور ظرف یک هفته به ۸درصد افزایش یافته است و از طرفی این اداره در بیانیه‌ای، ضمن اشاره به اینکه در طول هفته گذشته شمار افرادی که عذرشان توسط کارفرمایان خواسته شده در مقایسه با هفته پیش از آن کاهش یافته است، اعلام کرد: نرخ بیکاری با بیشترین سرعت در حال افزایش و حالا ۸درصد است.

براساس اعلام این اداره که زیرمجموعه وزارت کار سوئد است، نرخ بیکاری در ماه ۷.۶درصد بود. براساس آمار، در کشور سوئد تاکنون حدود 438هزار نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده و از این تعداد بیش از 8هزار و 800 تن، جان خود را از دست داده‌اند. ویروس ناشناخته کرونا در حال حاضر بیش از 84میلیون نفر را در سرتاسر جهان آلوده کرده و متجاوز از یک میلیون و 800 هزار تن را به کام مرگ کشانده است.