فناوری‌های جدید و مشاغل برتر در سال 2021

از بلاک‌چین و اینترنت اشیا تا 5G و امنیت سایبری

 اگرچه فناوری‌های اطراف ما، در حال ظهور و تکامل هستند، اما برخی از آنها، توانایی بالقوه و قابل پیش‌بینی برای آینده شغلی ارايه می‌دهند.

از بلاک‌چین و اینترنت اشیا تا 5G و امنیت سایبری

اکثر این فناوری‌ها از متخصصان ماهر استقبال می‌کنند. در اینجا فناوری‌های جدید را مشاهده خواهيد كرد که باید در سال 2021 آنها را امتحان کنید و احتمالا شما هم یکی از مشاغل ایجادشده توسط این روند جدید فناوری را انتخاب می‌کنید! در شماره گذشته، فناوری‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، اتوماسیون فرایند روباتیک و مشاغل مرتبط مطرح شد. با ورود به سال جدید میلادی، برخی دیگر از فناوری‌های 2021 و نقش آنها در مشاغل امروزی را مرور می‌کنیم:

• بلاک‌چین

اگرچه بیشتر افراد به فناوری بلاک‌چین درباره ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین فکر می‌کنند اما بلاک‌چین، امنیتی را ارايه‌ می‌دهد که از بسیاری جهات دیگر نیز مفید است. بلاک‌چین را می‌توان به عنوان داده‌هایی توصیف کرد که فقط می‌توانید به آنها اضافه کنید، نه اینکه چیزی را از آن بگیرید یا تغییر دهید. از این رو، برای آن از تعبیر «زنجیره» استفاده می‌شود زیرا یک زنجیره داده ایجاد می‌کنید. عدم امکان تغییر بلوک‌های قبلی، باعث امنیت آن می‌شود. علاوه بر این، بلاک‌چین‌ها، اجماع‌محور هستند بنابراین هیچ یک از نهادها نمی‌توانند داده‌ها را کنترل کنند. با استفاده از بلاک‌چین، به شخص ثالث معتبری برای نظارت یا تایید معاملات نیاز ندارید.

صنایع مختلفی از بلاک‌چین استفاده می‌کنند. با افزایش استفاده از فناوری بلاک‌چین، تقاضا برای متخصصان ماهر نیز افزایش می‌یابد. به عبارت دقیق‌تر، یک توسعه‌دهنده بلاک‌چین در توسعه و پیاده‌سازی معماری و راه‌حل‌ها با استفاده از این فناوری تخصص دارد. متوسط حقوق سالانه یک توسعه‌دهنده بلاک‌چین 469K روپیه است. اگر شیفته بلاک‌چین و برنامه‌های آن هستید و می‌خواهید در این فناوری پرطرفدار، حرفه خود را دنبال کنید، اکنون زمان مناسبی برای شروع است. برای ورود به بلاک‌چین، باید تجربه عملی زبان‌های برنامه‌نویسی، اصول OOPS، پایگاه داده‌های تخت و رابطه‌ای، ساختار داده‌ها، توسعه برنامه‌های وب و شبکه را داشته باشید.

• اینترنت اشیا (IoT)

یکی دیگر از نویدهای جدید فناوری‌های نوین، اینترنت اشیا است. اکنون بسیاری از «چیزها» با اتصال WiFi ساخته می‌شوند، به این معنا که می‌توانند به اینترنت و به یکدیگر متصل شوند. از این رو، اینترنت اشیا در آینده، پدیده غالب است و در حال حاضر دستگاه‌ها، لوازم خانگی، اتومبیل‌ها و موارد دیگر را قادر به اتصال و تبادل داده از طریق اینترنت کرده است.

ما هم‌اکنون مصرف‌کننده اینترنت اشیا هستیم و از آن بهره‌‌مند می‌شویم. اگر هنگام رفتن به محل کار یادمان بیاید در را نبسته‌ایم، می‌توانیم درهای خود را از راه دور قفل کنیم یا در مسیر بازگشت از کار، گاز را روشن کنیم. با این وجود، در حال حاضر و در آینده نزدیک، کسب‌‌وکارها، چیزهای زیادی برای کسب اطلاعات در این زمینه دارند. اینترنت اشیا می‌تواند با جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها، ایمنی، کارایی و تصمیم‌گیری بهتر را برای مشاغل ایجاد کند و تعمیر و نگهداری، پیش‌بینی، سرعت بخشیدن به مراقبت‌های پزشکی، بهبود خدمات به مشتری و مزایایی را که ما حتی تصور نکرده‌ایم، فراهم كند.

ما در مراحل ابتدایی این روند جدید فناوری هستیم؛ پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال 2030 حدود 50میلیارد دستگاه از اینترنت اشیا در سراسر جهان استفاده می‌شود و یک شبکه عظیم از دستگاه‌های به‌هم پیوسته از تلفن‌های هوشمند تا لوازم آشپزخانه را ایجاد می‌کند. پیش بینی می‌شود هزینه‌های جهانی اینترنت اشیا (IoT) در سال 2022 به 1.1تریلیون دلار آمریکا برسد. انتظار می‌رود فناوری‌های جدید مانند 5G، بازار را در سال‌های آینده در اختیار داشته باشد. اگر می‌خواهید به سمت این فناوری روز قدم بگذارید، باید در مورد امنیت اطلاعات، اصول هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، شبکه، رابط سخت‌افزاری، تجزیه و تحلیل داده‌ها ، اتوماسیون، درک سیستم‌های جاسازی‌شده، اطلاعات کسب کنید و دانش طراحی دستگاه داشته باشید.

• فناوری 5G

روند بعدی فناوری که از IoT پیروی می‌کند، 5G است؛ این در حالی است که فناوری‌های G3  و G4  به ما امکان مرور اینترنت، استفاده از سرویس‌های داده‌محور، افزایش پهنای باند برای پخش جریانی در Spotify  يا YouTube و موارد دیگر را داده‌اند. انتظار می‌رود خدمات 5G، انقلابی در زندگی ما ایجاد کنند. با فعال کردن سرویس‌هایی که به فناوری‌های پیشرفته مانند AR و VR متکی هستند، در کنار سرویس‌های بازی مبتنی بر ابر مانندGoogle Stadia ،NVidia GeForce Now  و موارد دیگر، انتظار می‌رود در کارخانه‌ها، دوربین‌های HD که به بهبود مدیریت ایمنی و ترافیک، کنترل شبکه هوشمند و خرده‌فروشی هوشمند نیز کمک می‌کنند، استفاده شود.

تقریبا هر شرکت مخابراتی مانندVerizon ،T-Mobile ،Apple ،Nokia Corp ،Qualcomm ، اکنون در حال ایجاد برنامه‌های 5G هستند. انتظار می‌رود خدمات 5G، در سراسر جهان با بیش از 50 اپراتور ارايه‌ خدمات در حدود 30 کشور تا پایان سال 2021 راه‌اندازی شود. این، یک فناوری جدید است که باید مراقب آن باشید.

• محاسبه (رایانش) لبه

رایانش ابری که قبلا روندي جدید برای مشاهده فناوری‌های رایج بود، با بازیگران اصلی از جمله آمازون وب‌سرویس(AWS)،Microsoft Azure  و Google Cloud Platformبر بازار مسلط شده‌اند. استفاده از رایانش ابری هنوز در حال رشد است زیرا تعداد بیشتری از مشاغل به سمت راهکارهای ابری مهاجرت می‌کنند اما دیگر این روند، یک فناوری نوظهور نیست بلکه یک اصل است. همان‌طور که تعداد سازمان‌های داده همچنان رو به افزایش است، آنها به کاستی‌های رایانش ابری در برخی شرایط پی برده‌اند.

محاسبه (رایانش) لبه، برای کمک به حل برخی از مشکلات به عنوان راهی برای دور زدن تاخیر ناشی از رایانش ابری و انتقال داده‌ها به یک مرکز داده برای پردازش طراحی شده است. به همین دلیل، می‌توان از محاسبات لبه‌ای برای پردازش داده‌های حساس به زمان در مکان‌های از راه دور با اتصال محدود یا بدون اتصال به یک مکان متمرکز استفاده کرد. در چنین شرایطی، محاسبات لبه‌ای می‌توانند مانند مراکز داده کوچک عمل کنند. با افزایش استفاده از اینترنت اشیا(IoT)، محاسبات لبه افزایش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2022 بازار جهانی محاسبات لبه‌دار به 6.72میلیارد دلار برسد و این روند فناوری جدید، به معنای رشد و ایجاد مشاغل مختلف، در درجه اول برای مهندسان نرم‌افزار است.

• محاسبات کوانتومی

روند قابل توجه بعدی فناوری، محاسبات کوانتومی است که از پدیده‌های کوانتومی مانند برهم‌نهی و درهم‌تنیدگی کوانتوم بهره می‌برد. این روند شگفت‌انگیز فناوری همچنین در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و تولید واکسن‌های بالقوه، به لطف توانایی آن در پرس‌وجو، نظارت، تجزیه و تحلیل و عمل بر داده‌ها، صرفنظر از منبع، نقش دارد. زمینه دیگر محاسبات کوانتومی در حوزه بانکداری و امور مالی برای مدیریت ریسک اعتباری به منظور تجارت با فرکانس بالا و کشف تقلب است.

رایانه‌های کوانتومی اکنون چندین برابر سریع‌تر از رایانه‌های معمولی هستند و برندهای معتبری مانندSplunk ،Honeywell ، Microsoft، AWS،Google  و بسیاری دیگر، اکنون در ایجاد نوآوری در زمینه رایانه کوانتومی نقش دارند. پیش‌بینی می‌شود درآمد حاصل از بازار جهانی محاسبات کوانتومی تا سال 2029 بیش از 2.5میلیارد دلار باشد. برای ایجاد فرصت در حوزه این فناوری، شما باید با مکانیک کوانتوم، جبر خطی، احتمال، نظریه اطلاعات و یادگیری ماشین آشنا باشید.

• واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

روند تکنولوژی استثنایی بعدی، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) و واقعیت گسترده (ER) است. VR، کاربر را در محیط غوطه‌ور می‌کند در حالی که AR محیط وی را توسعه می‌دهد. اگرچه این روند فناوری تاکنون در درجه اول برای بازی‌ها مورد استفاده قرار گرفته، اما برای آموزش نیز قابل استفاده است. همانند  Virtual Shipیک نرم‌افزار شبیه‌سازی که برای آموزش ناخدای کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده، ارتش و گارد ساحلی استفاده می‌شود.

در سال 2021، می‌توان انتظار داشت که این اشکال فناوری بیشتر در زندگی ما ادغام شوند. معمولا همزمان با برخی دیگر از فناوری‌های جدید،VR  و AR، پتانسیل زیادی در آموزش، سرگرمی، بازاریابی و حتی توانبخشی پس از آسیب دارند. می‌توان از این موارد برای آموزش پزشکان به منظور انجام جراحی، ارايه‌ تجربه عمیق‌تر به بازدیدکنندگان موزه، ارتقای پارک‌های موضوعی یا حتی رشد بازاریابی استفاده کرد.

واقعیت جالب: 14میلیون دستگاه AR و VR در سال 2019 فروخته شده است. انتظار می‌رود بازار جهانیAR  و VR تا سال 2022 تا 209.2میلیارد دلار رشد کند. این امر، فرصت‌های بیشتری را در حوزه این فناوری ایجاد كرده و از افراد حرفه‌ای آماده برای این زمینه استقبال مي‌كند. در حالی که برخی از کارفرمایان ممکن است به دنبال مجموعه مهارت‌ها باشند. توجه داشته باشید که شروع کار با VR به دانش تخصصی زیاد احتیاج ندارد و با مهارت‌های اساسی برنامه‌نویسی و یک تفکر آینده‌نگر می‌توان این شغل را به دست آورد.

• امنیت سایبری

امنیت سایبری با توجه به اینکه مدتی است وجود دارد، ممکن است یک فناوری در حال ظهور به نظر نیاید، اما مانند سایر فناوری‌ها در حال پیشرفت است. این پیشرفت، تا حدی وجود دارد زیرا تهدیدها، به‌طور دائم جدید هستند. هکرهای بدخواهی که سعی دارند از طريق غیرقانونی به داده‌ها دسترسی پیدا کنند، به این زودی تسلیم نمی‌شوند و همچنان به یافتن راه‌هایی برای عبور از سخت‌ترین اقدامات امنیتی می‌پردازند. این امر تا حدی به این دلیل است که فناوری جدید، با افزایش امنیت سازگار است. تا زمانی که هکر داشته باشیم، امنیت سایبری به عنوان یک فناوری پرطرفدار باقی می‌ماند زیرا برای دفاع در برابر آن هکرها، پيوسته تکامل می‌یابد.

برای اثبات نیاز شدید به متخصصان امنیت سایبری، باید گفت تعداد مشاغل امنیت سایبری سه برابر سریع‌تر از سایر مشاغل فناوری در حال رشد است. همچنین نیاز به امنیت سایبری مناسب، آنقدر زیاد است که تا سال 2021، در سراسر جهان، 6تریلیون دلار برای آن هزینه می‌شود. هرچند این زمینه، چالش‌برانگیز است اما درآمد شش رقمی سودآوری نیز دارد و نقش‌ها می‌توانند از هکر اخلاقی گرفته تا مهندس امنیتی و افسر ارشد امنیتی متغیر باشند: یک مسیر حرفه‌ای برای ورود به این حرفه!