دیگر در تهران نمی‌توان خانه خرید

مسکن از کنترل دولت‌ها خارج شده است

فرشاد قهرمانی کارآفرین برتر کشور در صنعت ساختمان با بیان اینکه از اسفندماه سال گذشته جهش داشتیم و تا خرداد و تیر به اوج رسید، گفت: از مهرماه ۱۵ درصد رکورد در بخش مسکن داریم ولی موقت است و بعد از انتخابات و شهریورماه سال بعد بازار باز هم دست دلال‌هایی می‌افتد که ۷۰درصد خرید را انجام داده‌اند. اینها تعیین‌کننده بازار مسکن خواهد بود.

مسکن از کنترل دولت‌ها خارج شده است

وی تاکیدات دولت فعلی بر راه‌اندازی مسکن ملی را در راستای همان اشتباهات دولت محمود احمدی‌نژاد و پروژه مسکن مهر ارزیابی کرد و افزود: متاسفانه هیچ دولتی روی این موضوع برنامه‌ریزی دقیق و راهبردی نکرده است. مسکن امن‌ترین بخش سرمایه‌گذاری در کشور است که نباید این طور باشد. هر نوع سیاست دولتی در این بخش باید زمین و مسکن را از حالت سرمایه‌گذاری خارج کند. مسکن مهر نیز در حال حاضر به دست دلالان افتاده است. 
قهرمانی با بیان اینکه قدرت خریداران واقعی مسکن در تهران با افزایش بسیار شدید قیمت‌ها به حد توقف رسیده است، تصریح کرد: آپارتمان نوساز در منطقه معمولی و متوسط منطقه۵ که نه بالانشین است نه پایین نشین، در منطقه پونک و آریاشهر و سردار جنگل، متری ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان است. یک واحد ۱۰۰متری حداقل ۷میلیارد تومان قیمت دارد. برای یک کارمند تهیه این رقم سخت است. شما در اصفهان با این رقم می‌توانید یک خانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ متری در جای خوب بخرید. ولی با این رقم یک خانه ۱۰۰متری در جای معمولی تهران می‌خرید.
او با بیان اینکه در تهران دیگر نمی‌شود خانه خرید، یادآور شد: خانه‌های گرانی که الآن در منطقه یک مثل الهیه، فرشته، زعفرانیه و نیاوران است، خانه‌هایی نیست که برایش پول داده شود. اینها تهاتری مبادله می‌شود. الآن در زعفرانیه خانه متری ۲۱۰میلیون تومان هم داریم. یعنی یک ۱۰۰متری ۲۱میلیارد تومان قیمت دارد. زعفرانیه و الهیه متراژهای بالای ۲۵۰متر دارند که تا ۶۰۰متر هم داریم. در زعفرانیه حتما خانه باید ۳۰۰متر باشد که ۹۰میلیارد تومان قیمت دارد.