چین با سوئیفت و نظام پرداخت بین‌بانکی فرامرزی چین، علیه دلار متحد شد

ضد حمله از پیش تعیین شده

بانک مرکزی چین توافق کرده تا با سوئیفت براي بین‌المللی کردن استفاده از یوآن و توسعه یک ارز دیجیتال چینی همکاری کند. به نقل از راشاتودی، بانک مرکزی چین در راستای گسترش استفاده از یوآن در حوزه بین‌الملل و ایجاد یک ارز دیجیتال چینی، توافق کرده تا با موسسه سوئیفت همکاری کند.

ضد حمله از پیش تعیین شده

به همين منظور، یک موسسه جدید به نام موسسه خدمات اطلاعات تراکنش‌های مالی با سرمایه اولیه ۱۲میلیون دلار در پکن در روز ۱۶ ژانویه راه‌اندازی شده است. سوئیفت ۵۵درصد سهام این موسسه جدید را در اختیار داشته و مرکز کلیرینگ ملی چین هم که زیرمجموعه بانک مرکزی این کشور به شمار می‌رود ۳۴درصد سهام آن را در اختیار دارد.

سوئیفت گفته که به عنوان یک موسسه بی‌طرف بین‌المللی همواره در راستای منافع اعضای خود قدم برداشته است. این موسسه تاکید کرده که ما بیش از ۳۰ سال است که بخشی از بازار مالی چین هستیم و همواره تلاش کردیم تا تغییرات لازم به منظور تطابق با نیازهای قانونی را مدنظر قرار دهیم.

این موسسه مشترک شکل‌گرفته بین بانک مرکزی چین و سوئیفت به خاطر تهدیدهای آمریکا تشکیل شده است؛زيرا واشنگتن بارها گفته که ممکن است دسترسی نظام مالی چین یا هنگ کنگ را به شبکه سوئیفت قطع کند. از طرف دیگر بسیاری از مقررات دولتی و سازمان‌های چینی به دنبال کاهش وابستگی این کشور به دلار از طریق بالا بردن استفاده از یوآن در حوزه بین‌الملل هستند.

اما همان گونه که در مطالب شماره گذشته عصر ارتباط به آن اشاره شد، تاکید چینی‌ها بر ایجاد جایگزین برای سوئیفت انکارناپذیر است. یکی از کارشناسان برجسته چینی می‌گوید: این کشور باید هر طور که شده برای شبکه سوئیفت یک جایگزین ایجاد کند تا خود را از تحریم‌های احتمالی آمریکا مصون نگه دارد. لیو شیائوچن، معاون موسسه تحقیقات اقتصادی شانگهای طی مصاحبه با روزنامه سوث چاینا مورنینگ گفت که پکن باید به دنبال ایجاد جایگزینی برای شبکه سوئیفت باشد تا بتواند از خود در برابر تحریم‌های آمریکا حفاظت کند.

او طی سخنانی در یک اندیشکده اقتصادی به نام مجمع اقتصادی چین که متشکل از کارشناسان و مقامات ارشد اقتصادی چین است، گفت: ایجاد یک جایگزین برای نظام مالی جهانی که تحت سلطه آمریکاست سخت است، اما امضای توافق شراکت اقتصادی جامع منطقه‌ای که بزرگ‌ترین قرارداد تجارت آزاد در جهان به شمار می‌رود و آمریکا بخشی از این توافق نیست، فرصت‌های جدیدی را ارايه می‌دهد.

لیو ادامه داد: در قالب این توافق گزینه‌های ارزی برای مبادلات تجاری، سرمایه‌گذاری و تعاملات مالی برای یوآن، ین، دلار سنگاپور و دلار هنگ کنگ افزایش چشمگیری می‌یابد. او تاکید کرد: موسسات مالی چین باید با دیگر کشورها و مناطق متحد شده تا بتوانند خود را با نیازها وفق دهند.

قرار است این پیشنهاد لیو به وسیله پنج بانک چینی که در خارج از این کشور شعبه دارند و می‌توانند شبکه داخلی خود را برای تبادل اطلاعات مالی ایجاد کنند، اجرایی شود. سپس بانک‌های بزرگ چینی می‌توانند با فناوری خود به سمت ایجاد یک شبکه جامع رفته و دیگر موسسات مالی چینی می‌توانند به آن متصل شوند. این شبکه البته در سال ۲۰۱۵ با نام نظام پرداخت بین‌بانکی فرامرزی چین (CIPS) راه‌اندازی شده بود.

در نهایت این شبکه می‌تواند گسترش پیدا کرده و به یک شبکه بی‌المللی تبادل اطلاعات مالی تبدیل شود. چین و روسیه البته پیش‌تر تلاش کرده‌اند تا شبکه‌های جایگزین سوئیفت را به صورت بومی ایجاد کنند. در جولای سال ۲۰۲۰ بانک مرکزی چین از بانک‌های این کشور خواست تا خود را با شبکه CIPS هماهنگ کنند، اما اندیشکده شورای آتلانتیک در آمریکا با رد نگرانی‌های چین نسبت به تحریم شدن دسترسی این کشور به سوئیفت توسط آمریکا گفت که برای آمریکا، قطع دسترسی اقتصاد بزرگی مانند چین به سوئیفت، خط قرمز است.

در گزارش روزنامه چینی آمده که اگرچه ممکن است آمریکا دسترسی کل چین به سوئیفت را تحریم نکند، اما هنوز این امکان وجود دارد که آمریکایی‌ها، شرکت‌های چینی و بانک‌های آن را همان‌طور که بارها تهدید کرده‌اند از سوئیفت کنار بگذارند.