بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی با بی‌اهمیت شمردن تحریم‌های ضد روسی، افزایش روبل را انتظار دارد

بدون توقف، در راه صعود

به نقل از راشاتودی، روبل روسیه در برابر دلار آمریکا و یورو به بالاترین سطح خود در دو هفته گذشته رسیده که با افزایش قیمت نفت و چشم‌انداز مثبت بازار روبه‌رو شده است، مورگان استنلی انتظار دارد که روبل افزایش یابد.

بدون توقف، در راه صعود

ابتدای هفته گذشته، روبل حدود ۰.۳ درصد بالاتر از دلار بود و به ۷۴.۴ در هر دلار رسید. یورو بیش از ۰.۵ درصد در برابر روبل از دست داد و به اين ترتيب به نقطه اوجش در طول سه هفته نزدیک شد. افزایش ارزش پول روسیه بر بازارهای سهام روسیه نیز تاثیر داشته است.

MOEX شاخص اصلی روسیه با ارزش روبل و شاخص RTS با ارزش دلار، در اولین روز معاملات هفته گذشته بیش از یک درصد رشد کردند و افزایش نرخ ارز روسیه در حالی است که قیمت نفت رو به بالاست و به سطح قبل از همه‌گیری رسیده است. هفته گذشته، معاملات آتی برنت برای اولین بار از ژانویه ۲۰۲۰ قبل ازهنوز فضای رشد بسياري دارد؛ بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی معتقد است در حالی که رشد روبل در برابر سبد دلار و یورو ادامه دارد، تحلیلگران این بانک گفته‌اند که زمان بازگشت به دارایی‌های روسیه است و آنها انتظار دارند ارز روسیه 6درصد افزایش یابد. همچنین راه‌اندازی روبل دیجیتال تا پایان سال ۲۰۲۱ نیز در دستور کار اقتصاد مردان روسیه است.

رییس بانک مرکزی روسیه گفت: این کشور می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۱ روبل دیجیتال را راه‌اندازی کند. نبیولینا، رییس بانک مرکزی این کشور گفت: «روسیه می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۱ روبل دیجیتال را راه‌اندازی کند. رییس بانک مرکزی روسیه همچنين گفته است که یک پروژه آزمایشی ارز دیجیتال می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شود. او هفته گذشته طی یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین گفت که بانک مرکزی در حال جمع‌آوری بازخورد عمومی درخصوص صدور روبل دیجیتال است. اگر تصمیمی اتخاذ شود، بانک مرکزی ارز دیجیتال را با تعداد محدودی کاربر به کار خواهد انداخت.

او با بیان اینکه پروژه روبل دیجیتال برای اقتصاد امیدوار کننده است، گفت: «ما این آزمایش را تا پایان سال آینده ممکن می‌دانیم.» نبیولینا همچنین اشاره کرد که اگر روبل دیجیتال صادر شود، جایگزین گزینه‌های پرداخت نقدی و غیرنقدی یا دیجیتال نخواهد شد. این شکل سوم پول است و شهروندان و مشاغل در انتخاب آنچه برایشان راحت‌تر است آزاد خواهند بود.

یکی از اهداف اصلی پروژه روبل دیجیتال، اطمینان از محرمانه بودن حداکثری است. او توضیح داد که ارز دیجیتال مانند پول نقد ناشناس نخواهد بود، اما محرمانه بودن تقویت خواهد شد. مشاوره عمومی در خصوص راه‌اندازی احتمالی روبل دیجیتال تا ۳۱ دسامبر باز است.