ایران وارد دنیای ارز مجازی می‌شود

تجارت با ارزهای دیجیتال در آینده نزدیک

جدیدترین خبر‌ها از ورود ایران به بازار ارز‌های مجازی، پست رييس کل بانک مرکزی مبنی بر حمایت از رمزپول‌هاست که برای بسیاری از افراد صاحب‌نظر و جامعه سوالات زیادی را ایجاد کرده است.

تجارت با ارزهای دیجیتال در آینده نزدیک

عبدالناصر همتی رييس کل بانک مرکزی در خصوص رمزارز‌های ایران صحبت کرد. او در این گزارش نوشت: «از جمله اهداف بانک‌های مرکزی مختلف، افزایش کنترل درخصوص انتقال اعتبار، بین‌المللی کردن ارز ملی و حتی تغییر در معماری سیستم پولی است. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هم با بررسی این روند جدید جهانی و متمرکز شدن بر الگو‌های مختلف در پی انتخاب بهترین راهبرد ممکن در این حوزه است و ویرایش اولیه سند جامع رمز پول را تهیه کرده است.»

البته مدت‌هاست که حرف از رمزارز ملی به میان آمده است و این اظهارنظرها عجیب و برای اولین بار نیست. در اسفند ماه 96 محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز به طراحی یک ارز دیجیتال ملی اشاره كرده و این دستاورد را ناشی از تلاش نخبگان ایرانی معرفی كرد. این بیان به نحوی است که به نظر می‌رسد این فرایند طی یک یا دو ماه به سرانجام خواهد رسید اما با گذشت یک سال تازه بانک مرکزی نسبت به انتشار پیش‌نویس سیاست‌نامه این فناوری اقدام می‌کند.

بانک مرکزی در بهمن سال ۱۳۹۷، پیش‌نویس سیاست‌نامه‌ای را در خصوص ارز‌های دیجیتال منتشر کرد که هنوز به تصویب نرسیده است، اما از صحبت‌های همتی این طور به نظر می‌رسد که او به دنبال انتشار مقررات رمز پول بانک مرکزی و به دنبال تصمیم‌گیری براي استفاده از نتایج آن در سیاست‌گذاری پولی است.

موضوع رمزارز‌ها یا ارز‌های دیجیتال رمزگذاری شده به چالشی برای همه دولت‌ها تبدیل شده و طی ماه‌های اخیر تلاش‌شان را برای جامعیت دادن و همگانی کردن رمزارز خود در سراسر جهان کردند.

لازم است بدانید که هیچ دولتی قادر بر کنترل و نظارت رمزارز‌ها نیست. قواعد و مقررات حاکم بر پول‌های رایج در مورد رمزارز‌ها صدق نمی‌کند. گستره عملکرد رمزارز‌ها جهانی بوده و هیچ مرز ملی، قومی، جنسیتی و جغرافیایی نمی‌شناسد. از این رو موارد ذکر شده، لرزه بر جان هر حکومتی می‌اندازد.

*رمزارز‌ها توسط بانک مرکزی ایران پذیرفته شده است؟

میرزایی، کارشناس و تحلیلگر اقتصادی اظهار کرد: بانک مرکزی ایران روند جهانی و جدید رمزارز‌ها را پذیرفته و می‌داند باید در این مسیر قدم بر دارد. رييس کل بانک مرکزی سه مزیت برای رمزارز‌ها بیان کرده است؛ اولین مزیت آن، افزایش کنترل در خصوص انتقال اعتبار، دومین مزیت آن بین‌المللی شدن رمزارز و سومین مزیت آن، تغییر در سیستم پولی در سطح جهانی است.

او ادامه داد: در طول تاریخ، همواره شاهد تغییر سیستم مالی و ماهیت پول بوده‌ایم. تنها چیزی که توانسته از ۵ هزار سال پیش ارزش ذاتی خود را حفظ کند، طلا و نقره بوده است. زمانی که تعداد مبادلات کم بود، از طلا به عنوان پول رایج استفاده می‌کردند و مبادلات خود را توسعه مي‌دادند. گسترش مبادلات در دنیا موجب از دست رفتن کارایی طلا و نقره در جهان شد. از این رو طلا و نقره پشتوانه پول‌های بزرگ و رایج در جهان شدند.

این کارشناس بیان کرد: از سال ۱۴۵۰ تا ۱۵۳۰ به مدت ۸۰ سال، ارز پرتقال به عنوان ارز ذخیره جهانی مورد استفاده قرار گرفت. از سال ۱۵۳۰ تا سال ۱۶۴۰ به مدت ۱۰ سال، ارز اسپانیا به عنوان ارز ذخیره جهانی محسوب مي‌شد. همچنین از سال ۱۶۴۰ تا سال ۱۷۲۰ به مدت ۸۰ سال هلند، از سال ۱۷۲۰ تا سال ۱۸۲۰ به مدت ۹۵ سال فرانسه، از سال ۱۸۱۵ تا سال ۱۹۲۰ به مدت ۱۰۵ سال پوند انگلستان به عنوان ارز ذخیره جهانی بود. از سال ۱۹۲۰ تا امروز دلار آمریکا این نقش را در سیستم مالی دنیا ایفا کرده.

او تصریح کرد: زمانی که داده‌های گذشته را کنار یکدیگر می‌گذاریم، متوجه می‌شویم که باید به زودی تغییراتی در سطح کلان اقتصاد و ماهیت آن داشته باشیم. همیشه بزرگ‌ترین قدرت‌ها در دنیا، دولت‌هایی بودند که قدرت اقتصادی بسیاری داشتند. قدرت اقتصادی در گذر زمان موجب توسعه قدرت سیاسی در کشورها می‌شود.

*رمزپول چیست؟

قربانی کارشناس فناوری‌های مالی اظهار کرد: واژه «رمزپول» اولین بار توسط عبدالناصر همتی رييس کل بانک مرکزی مورد استفاده قرار گرفت. این واژه، کلمه درستی نیست. ما در ادبیات فناوری‌های مالی عنوانی به نام «رمز پول » نداریم. این پول، ارز دیجیتال بانک مرکزی است. ارز دیجیتال بانک مرکزی اولین بار حدود سه سال پیش توسط بانک تسویه بین‌المللی مطرح شد و مقاله‌ای در این خصوص منتشر شد.

او ادامه داد: با توجه به توسعه کریپتوکارنسی‌ها که در ایران به رمزارز ترجمه شده است، باید بانک‌های مرکزی جهان به سمت صادر کردن رمزارز‌های کشور خود بروند. زمانی که از ارز دیجیتال بانک مرکزی صحبت می‌کنیم، نباید آن را با پول‌های دیجیتالی اشتباه بگیریم. امروزه به پول‌های دیجیتالی از طریق کارت‌های بانکی برای انجام تراکنش‌های الکترونیکی دسترسی داریم.

قربانی بیان کرد: "«رمزپول» نوعی ارز دیجیتال بانک مرکزی است. این رمزارز مفهوم دیگری متفاوت با پول‌های دیجیتال مرسوم دارد. شیوه تولید این رمزارز کاملا متفاوت با رمزارز‌های دیگر است و به‌طور کلی در مقوله‌ای به نام «رمزارزش» قرار می‌گیرند. کریپتوکارنسی‌ها در ایران به رمزارز ترجمه شده است. کریپتوتوکن‌ها، توکن‌هایی هستند که پشتوانه فیزیکی ندارند. (بیت‌کوین و اتریوم).

این کارشناس تصریح کرد: کریپتوکامودیتی‌ها توکن‌هایی هستند که پشتوانه کالایی و فیزیکی دارند. از کریپتوتوکن می‌توان به توکن‌های K.Y.C و احراز تعیین هویت اشاره کرد. کریپتوکامودیتی‌ها پشتوانه طلا، نفت، الماس و طلا دارند. تا به امروز نقش جدی برای بانک‌های مرکزی دیده نشده است. بانک‌های مرکزی دنیا بیش از سه سال است که در تلاشند به این حوزه ورود پیدا کنند و از این غافله پیشرفت عقب نمانند.

او ادامه داد: ایران به دلیل تنبلی ذاتی که در رگولاتور وجود دارد، انتظار دارد یک تکنولوژی به نقطه‌ای مهم دست يابد و در نهایت به آن ورود كند. بیت‌کوین که معروف‌ترین نوع از کریپتوکارنسی‌ها است، به رکورد تاریخی قیمت خود رسیده است و نظر دنیا را به خود جلب کرده است.

*تعداد رمزارز‌ها در دنیا چقدر است؟

طبق آمار معتبر جهانی، بالغ بر ۷ یا ۸ هزار رمزارز در دنیا وجود دارد. آن تعداد رمزارزی که در دنیا مردم می‌شناسند و روی آنها کار می‌کنند شاید تعداد ۵۰ ارز اول باشد که بسیار پرطرفدار و بیشترین حجم معاملات را به خودشان اختصاص داده‌اند.

در حال حاضر بزرگ‌ترین مخالفان ارز‌های دیجیتال در جهان دولت آمریکا، دولت‌های اروپایی و سایر کشور‌هایی هستند که ارز‌های سنتی معتبری دارند. از این رو دولت چین که متوجه کم‌توانی یوآن خود به عنوان ارز سنتی در برابر دلار و یورو بوده، به فکر راه‌اندازی نسخه دیجیتال بر پایه یوآن، افتاده است؛ بنابراین چندی پیش تصویری از اولین ارز هوشمند چین که ارز دیجیتالی این کشور نیز نامیده می‌شود به شبکه‌های اجتماعی و آنلاین راه یافت.

براساس گزارش‌ها، انتشار این رمزارز بیانگر آن است که پکن به سمت در اختیار گرفتن یوآن دیجیتالی حرکت می‌کند. آشکار است که اگر این پول هوشمند وارد چرخه اقتصاد، تجارت و زندگی مردم شود؛ استفاده از اسکناس که در چین بسیار کم شده است به حداقل خواهد رسید.

به‌طور معمول برخی کشور‌ها دید و رویکرد بازتری نسبت به رمزارز‌ها دارند، اما تعدادی سخت، مقابل این فناوری ایستاده‌اند. و بانک مرکزی ایران در گروه دوم قرار داشت که گویا چندی پیش رييس کل بانک مرکزی برای همراهی با این رمزارز اعلام آمادگی کرد. امید است هرچه زودتر این بازار برای مردم شفاف‌سازی شود تا بتوانند به راحتی انتخاب درستی برای افزایش سرمایه خود داشته باشند.

این روزها که حجم گسترده‌ای از مردم سراسر دنیا برای کسب سود بیشتر به سمت این نوع معاملات یعنی ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند، شناخت بیشتر در این خصوص دارند و همچنین همگام شدن با آن کار معقولی به نظر می‌رسد البته باید دید چقدر از زیرساخت‌های کشور توانایی اتصال به سیستم این نوع ارزها را خواهد داشت؟