نانوپوششی که می‌توانست گلکسی نوت 7 سامسونگ را نجات دهد

شرکت آمریکایی فورج‌نانو Forge Nano ادعا کرده است که نانوپوشش این شرکت می‌توانست مانع آتش‌ گرفتن باتری تلفن‌های همراه گلکسی نوت 7 سامسونگ شود.

نانوپوششی که می‌توانست گلکسی نوت 7 سامسونگ را نجات دهد

سامسونگ به‌ صورت رسمی اشکال فنی موجود در گلکسی نوت 7 را پذیرفت و فراخوانی برای جمع‌آوری این محصول را اعلام کرد، مشکل اصلی در جایی در باتری نوت 7 نهفته است که موجب آتش گرفتن خود به خودی این محصول می‌شد.

در اکتبر 2016 سامسونگ رسماً نوت 7 را کنار گذاشت که علاوه بر میلیاردها دلار ضرر مالی، آسیب جدی به شهرت این شرکت وارد شد.

اما فورج نانو اخیراً اعلام کرد که اگر از پودر کاتدی نانوپوشش‌دار در این باتری‌ها استفاده می‌شد، مشکل آتش گرفتن این تلفن‌های همراه به وجود نمی‌آمد.

جیمز تروی، مدیرعامل شرکت فورج نانو، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که نانوپوشش‌های این شرکت می‌تواند مانع افزایش دمای باتری‌های یون لیتیم شوند؛ باتری‌هایی که دارای الکترولیت‌های قابل اشتعال هستند. بنابراین، این نانوپوشش‌ها ایمنی باتری‌ها را افزایش می‌دهند.

در فرآیند ارائه شده توسط شرکت فورج نانو، از روش لایه‌نشانی اتمی (ALD) با الگوهای نانومقیاس برای تولید پوشش استفاده می‌شود. این روش موجب تشکیل یک لایه نازک روی سطح کاتد می‌شود که به‌ صورت شیمیایی به این سطح می‌چسبد.

صاحب‌نظران بر این عقیده هستند که وجود یک لایه جداکننده روی سطح داخلی باتری گلکسی نوت 7 می‌توانست الکترولیت‌های قابل اشتعال را از هم جدا کند، براساس اطلاعات منتشر شده، لایه جدا کننده الکترولیت‌ها در گلکسی نوت 7 گداخته شده و موجب یک واکنش شیمیایی خودبه‌خودی در باتری شده ‌است، این واکنش به یک جرقه در الکترولیت و در نهایت انفجار منجر ‌می‌شود.

تروی گفت: تحقیق و آزمون انجام شده توسط یک آزمایشگاه بی‌طرف مستقل، نشان داده ‌است که پوشش ALD شرکت فورج نانو می‌تواند مانع از تشکیل گونه‌های واکنش‌دهنده شیمیایی شود؛ گونه‌هایی در باتری‌های یون لیتیم که منجر به آتش‌سوزی می‌شود.

مسئله ایمنی و آتش‌سوزی باتری‌ها تنها به سامسونگ محدود نمی‌شود. چندی قبل یک هواپیمای بوئینگ 787 به دلیل انفجار در باتری دچار حریق شد.

  • برچسب‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه