ادعای هک رایانه‌های حزب دموکرات آمریکا توسط روس‌ها دروغ بود

علیرغم هفته‌ها ادعا در مورد دخالت دولت روسیه در هک کردن رایانه های ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون و همین طور رایانه های کمیته ملی دموکراتیک، هیچ گونه شواهدی که این ادعا را ثابت کند به دست نیامده است.

ادعای هک رایانه‌های حزب دموکرات آمریکا توسط روس‌ها دروغ بود

دموکرات ها و شخص اوباما در روزهای اخیر به همین علت بارها به پوتین و دولت روسیه حمله کرده بودند و تلاش کرده بودند به همین بهانه اعتبار ترامپ را مخدوش کنند. اما وزارت امنیت داخلی آمریکا و اف بی آی در تحقیقات مشترک خود نتوانستند هیچ ردپایی از روس ها در این اقدامات هکری بیابند و موضوع را از لحاظ فنی ثابت کنند.

بر اساس گزارش مشترک این دو نهاد اطلاعاتی آمریکا در مورد حملات سایبری روسیه که از آدرس https://www.us-cert.gov/security-publications/GRIZZLY-STEPPE-Russian-Malicious-Cyber-Activity در دسترس است، به هیچ عنوان نمی توان ثابت کرد که روس ها در حملات هکری یاد شده نقش داشته اند.

این در حالی است که اوباما رییس جمهور آمریکا در هفته گذشته به همین علت تعدادی از دیپلمات های روس را اخراج کرد و حالا به نظر می رسد دولت آمریکا بعد از این همه جار و جنجال تنها یک رسوایی جدید برای خود رقم زده است.

در حملات یاد شده که به Grizzly Steppe مشهور شده است از روش مشهور فیشینگ استفاده شده که در قالب آن ایمیل هایی با ظاهری رسمی برای مخاطبان ارسال می شود و ادعا می گردد این ایمیل ها از طرف سازمانهای معتبر رسمی ارسال شده اند.

معمولا این ایمیل ها حاوی لینک هایی هستند که با کلیک کردن بر روی آنها کاربر به شیوه های مختلف به درج اطلاعات خصوصی خود ترغیب می شود. همچنین ممکن است با کلیک بر روی لینک ارسالی گوشی یا رایانه کاربر به انواع بدافزار آلوده شود. در ادامه هکرها می توانند از همین طریق اطلاعات مورد نظرشان را سرقت کنند و به دیگر رایانه ها نفوذ کنند.

بررسی آلودگی های بدافزاری که از همین طریق به وجود امده هم ثابت می کند موضوع ربطی به روس ها نشده و هیچ شواهدی دال بر دخالت روس ها در طراحی و انتشار بدافزارهای یاد شده به دست نیامده است.

نرم افزار حمله ای که در جریان این تحقیقات شناسایی شده P.AS. 3.1.0  نام دارد که یک ابزار حمله تحت وب قدیمی است که نسخه جدیدتر آن بسیار پیچیده تر است و ادعا شده که این نرم افزار در اوکراین طراحی شده است، امری که باز هم دخالت روس ها در این مقوله را ثابت نمی کند.

کارشناسان امنیتی به دولت آمریکا توصیه کرده اند به جای تلاش برای استفاده تبلیغاتی از حملات هکری به زیرساخت های اینترنتی این کشور و رایانه های احزاب سیاسی آن، به فکر ایمن سازی آنها باشند.

  • برچسب‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه