وارد کنندگان قانونی گوشی پاسخگوی این حجم از تقاضا نیستند

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف ایران گفت: واردکنندگان مجاز گوشی ظرفیت وارد کردن این محصول به اندازه نیاز کشور را ندارند.

وارد کنندگان قانونی گوشی پاسخگوی این حجم از تقاضا نیستند

به گزارش عصر ارتباط به نقل از روابط عمومی فدراسیون ICT اتاق بازرگانی ایران، کمیل اکبرنژاد گفت: از زمانی که طرح رجیستری قرار شد که شروع شود تا مرحله مربوط به بحث‌های فنی و بحث عرضه و تقاضا مشکل اساسی که وجود داشت این بود که دعوت رسمی از اتاق اصناف نشد تا نمایندگان ما هم در بحث عرضه و تقاضا حضور داشته باشند.

اکبرنژاد افزود: ما موافق اجرای طرح رجیستری هستیم و موافق مبارزه با قاچاق کالا هستیم اما این کار باید از راه درستش انجام شود. الان اگر بازار را در نظر بگیریم تعداد محدودی شرکت‌ وجود دارد که واردکننده قانونی موبایل به کشور هستند در نتیجه خیلی از کسانی که تا پیش از این از مبادی غیر از گمرک موبایل را وارد می‌کردند و حدود 100 تا 200 نفر هستند، در این مدت سرمایه‌ای را که برای ورود موبایل به بازار کشور لازم بوده تامین کرده‌اند. طبیعی است که نمی‌توان این حجم عظیم واردات را از تعداد محدود واردکننده مجاز بخواهیم چون یک چنین گردش مالی وجود ندارد و تعداد کم وارد کننده مجازی که وجود دارد نیز نمی‌توانند این حجم موبایل را وارد کشور کنند.

اکبرن‍ژاد اضافه کرد: با اجرای طرح رجیستری شرکت‌های قانونی باید موبایل را وارد کرده و در بازار عرضه کنند اما ظرفیت آن را ندارند و به احتمال خیلی زیاد یکسری گوشی‌های خاص دچار مردگی نوع مدل می‌شوند و در بازار نایاب می‌شوند.

اکبرن‍ژاد ادامه داد: برای بحث قاچاق کالا تاکنون زیرساخت لازم برای برخورد وجود نداشته اما حالا با شکل‌گیری زیرساخت لازم می‌توان جلوی آن را گرفت.

 

منبع : فارس

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه