درمان افت شنوایی، با پرینترهای سه بعدی!

محققان دانشگاه مریلند با استفاده از چاپگرهای سه بعدی توانسته‌اند جایگزین‌هایی که دقیقا ابعاد استخوان‌های اولیه گوش را دارند، طراحی کنند. آنان ابتدا با استفاده از یک اسکنر ویژه استخوان های آسیب دیده را اسکن کردند و سپس از آنها برای چاپ سه بعدی نمونه قابل کاشت به جای این استخوان‌ها بهره گرفتند.

درمان افت شنوایی، با پرینترهای سه بعدی!

در درون گوش میانی هر فردی سه استخوان متصل به یکدیگر بسیار ظریف و حساس وجود دارد که "استخوان چه" نام دارند و وظیفه انتقال ارتعاشات از طبل گوش به حلزونی آن را بر عهده دارند. در صورت آسیب دیدن این استخوان‌ها، شرایطی موسوم به افت شنوایی هدایت کننده اسکیزول به وجود می آید و انسان به خوبی و مانند قبل، قادر به شنیدن صدای محیط اطراف نیست.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از  نیواطلس، تا به حال برای رفع آسیب دیدگی این استخوان‌های کوچک آسیب دیده روش موثری یافت نشده بود، اما فناوری چاپ سه بعدی این مشکل را هم برطرف کرده است.

تا پیش از این برای حل مشکل ناشی از آسیب استخوان های مذکور از روش جراحی و جایگزین کردن آنها با پروتزهای فولادی و سرامیکی استفاده می شد. با توجه به ویژگی های خاص افراد این پروتزها باید برای هر انسان به طور ویژه و در اتاق عمل طراحی شوند. متاسفانه در بسیاری از موارد این اعمال جراحی موفقیت آمیز نبوده و پروتزهای نصب شده به علت ابعاد نامناسب کارآیی لازم را ندارند و جایگزینی مناسب برای استخوان‌ها محسوب نمی‌شوند.

در حال حاضر در جدیدترین تحقیقات، محققان دانشگاه مریلند توانسته اند با استفاده از چاپگرهای سه بعدی، جایگزین‌هایی که دقیقا ابعاد استخوان‌های اولیه گوش را دارند، طراحی کنند. آنان ابتدا با استفاده از یک اسکنر ویژه استخوان های آسیب دیده را اسکن کردند و سپس از آنها برای چاپ سه بعدی نمونه قابل کاشت به جای این استخوان‌ها بهره گرفتند.

تا به حال چهار عمل جراحی با استفاده از همین روش با موفقیت انجام شده است. هزینه پایین چاپ سه بعدی بدین شیوه مزیت دیگر آن محسوب می‌شود.

ساخت جوهرهای زنده!

ساخت جوهرهای زنده!

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی