شروع آزمایش بالن سیار مخابراتی، برای تمام استان‌ها

رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات، از آزمایش بالن سیار مخابراتی برای تمام استان‌ها، خبر داد.

شروع آزمایش بالن سیار مخابراتی، برای تمام استان‌ها

مشاور وزیر و رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از تصویب پیشنهاد وزارت ارتباطات برای استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک و بانک‌های اطلاعاتی برای توزیع عادلانه و مناسب نیازمندی‌های حیاتی مردم در مواقع بحران خبر داد.

به گزارش عصر ارتباط، صادق بیک‌پور در همایش سراسری مدیران این وزارتخانه و شرکت‌های تابعه با اشاره به زلزله‌های اخیر کرمانشاه، کرمان و تهران، اظهار کرد: مهمترین مشکلاتی که در حوزه ارتباطات در این مواقع ایجاد ‌میشود ترافیک شدید ارتباطی و وابستگی بسیار شبکه زیرساختی ارتباطات به برق است.

وی غافلگیری را مهم‌ترین نقطه ضعف دستگاه‌ها در این حوادث دانست و افزود: با توجه به اینکه سال‌های بسیاری است که در این حوزه صحبت ‌میشود و برنامه و مانور اجرا ‌میکنیم اما در زمان حادثه آمادگی نداریم و غافلگیر‌میشویم که به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

بیک پور عدم نظارت کامل و کافی بر تجهیزات را یکی دیگر از مشکلات این حوزه عنوان کرد و گفت: برخی از تجهیزات و امکانات یا فرسوده بودند و یا قابلیت تحمل شوک حادثه را نداشتند.

وی در ادامه سخنان خود به آمادگی برای حادثه را باعث عدم غافلگیری دانست و افزود: در این حوادث نخستین قدم حفظ آرامش است و نباید مدیران به موضوع حادثه دامن بزنند و در آرامش ‌میتوان تصمیمات منطقی و عاقلانه ای گرفت .

رییس کمیته پدافند غیر عامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، استفاده حداکثری از تمام ظرفیت‌های حوزه ICT  در ستاد وزارتخانه و استان‌ها به صورت یکپارچه را یکی دیگر از الزامات این مواقع اعلام کرد.

وی تصریح کرد: بر اساس شرح وظایف مدیریت بحران، تامین ارتباطات مدیریت بحران از اولویت‌های این حوزه در مواقع بحران است که برای تسهیل مدیریت بحران الزا‌میاست.

بیک پور، ایجاد و پایداری ارتباطات عموم مردم را قدم بعدی در مواقع بحران در حوزه ارتباطات دانست و افزود: ایجاد این ارتباطات موجب آرامش و بار مثبت در جامعه می‌شود و در صورت عدم ایجاد این ارتباطات همه دچار چالش و مشکل ‌میشوند.

وی با تاکید به اینکه ما در حوزه ارتباطات مسئله داریم اما بحران نداریم، اظهار کرد: امکان دارد این مسئله با اطلاع رسانی نادرست و ایجاد بی انگیزگی و ناامیدی تبدیل به بحران شود.

رییس کمیته پدافند غیرعامل، استفاده از قابلیت‌ها، فرصت‌ها و ظرفیت‌ها را سه عامل مهم در مدیریت بحران بیان کرد و گفت: در این حوزه قابلیت‌ها و فرصت‌های فراوانی وجود دارد که به عنوان یک بخش اثرگذار در بخش‌های دیگر ‌میتوان از آن استفاده کرد و ظرفیت‌های این حوزه را برای بخش‌های مختلف مانند امدادرسانی و تصمیم‌گیری‌های کلان نشان داد.

وی به اهدافی که در این حوزه برای مواقع بحران ترسیم شده است اشاره کرد و افزود: نخستین هدف عدم اختلال و پایداری ارتباطات در حوادث است به طوری که به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست که ارتباطات در حادثه ای دچار اختلال شود.

بیک پوربا انتقاد از مدیریت‌های جزیره ای مانند زلزله‌های اخیر در کرمانشاه و کرمان، تصریح کرد: بسیج امکانات و منابع و تمام ظرفیت‌های حوزه ICT  باید تحت مدیریت واحد و هماهنگی اداره کل ICT  استان‌ها به کار گرفته شود و دستگاه‌های مرتبط از اقدامات مستقل و بدون هماهنگی جلوگیری کنند.

وی با تاکید به نقش حوزه ICT  در توزیع نیازمند‌های ضروری مردم در مواقع بحران، از تصویب پیشنهاد وزارت ارتباطات در شورای عالی مدیریت بحران خبر داد و افزود: براساس این مصوبه توزیع نیازمندی‌های ضروری مردم در مواقع بحران از طریق دولت الکترونیک و بانک‌های اطلاعاتی به صورت عادلانه و مناسب انجام ‌میشود که اقدامات لازم برای اجرایی کردن این مصوبه در دست اقدام است. 

به نقل از ایسنا، مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به آزمایش بالن سیار مخابراتی در اربعین و زلزله کرمانشاه، تاکید کرد: بر اساس دستور وزیر ارتباطات این بالن برای تمام استان‌های کشور تهیه می‌شود که در مواقع بحران به ایجاد ارتباطات پایدار کمک کند.

وی همچنین از مدیران استانی این حوزه خواست که در مواقع بحران با هماهنگی ستاد مدیریت بحران به ارسال پیامک به مردم اقدام کنند و نمایندگان اپراتورها هم برای اطلاع رسانی به مردم با ستاد بحران هماهنگی داشته باشند.