فیس‌بوک، دست روس‌ها را رو کرد!

بعد از ادعاهای گسترده رسانه‌های غربی در مورد سوءاستفاده روس‌ها از شبکه‌های اجتماعی آمریکایی به منظور دستکاری افکار عمومی مردم ایالات متحده فیسبوک به جنگ روسیه رفته است.

فیس‌بوک، دست روس‌ها را رو کرد!

از این پس اگر کاربران فیس بوک صفحات تحت کنترل مدیران روس را لایک زده یا تعقیب کنند، از این موضوع مطلع خواهند شد.

به گزارش عصر ارتباط،  فیس بوک در تاریخ دوم اکتبر اطلاعات مربوط به بیش از 3000 صفحه حاوی تبلیغات سیاسی در این شبکه اجتماعی را که از حساب‌های کاربری قلابی روس نشات گرفته بود تقدیم کنگره کرد. این تبلیغات در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 روسیه منتشر شده بودند و آمریکایی‌ها می‌‌گویند تبلیغات یادشده بر نتیجه انتخابات موثر بوده است.

فیس بوک اعلام کرده که 3000 تبلیغ یادشده مربوط به حساب‌های کاربری روس بوده‌اند که همگی وابسته به گروهی موسوم به آژانس تحقیقات اینترنت هستند.

این گروه از سال 2015 تا 2017 در فیس بوک فعال بوده و حدود 10 میلیون نفر در آمریکا حداقل یکی از تبلیغات این گروه را دیده‌اند. 44 درصد از موارد مشاهده این تبلیغات قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رخ داده و انتشار اخبار دروغین مهم ترین نتیجه این تحول بوده است.

فیس بوک می‌ گوید از این پس هویت تبلیغات مربوط به این گروه برای بیننده مشخص خواهد شد. این شرکت امیدوار است از این طریق از میزان تاثیرگذاری این تبلیغات بر افکار عمومی‌ کاسته شود.